Október 1-jétől változnak az ASP kártalanítási szabályai
A Nébih felülvizsgálta az afrikai sertéspestis (ASP) kártalanítási eljárásrendjét. Az új előírások, amelyek elsődlegesen a kártalanítási összegeket érintik, október 1-jétől érvényesek.
Tematikus aloldalunkon megtalálhatják az afrikai sertéspestissel kapcsolatos információkat.
Olvasóink interaktív térképen tájékozódhatnak a hatósági intézkedésekről. A térkép használatához néhány tipp: a térkép jobb alsó sarkában lévő "Rétegek" feliratra kattintva kiválaszthatja, hogy mire kíváncsi (például: fertőzött vaddisznók, fertőzött házisertések, magas kockázatú területek).
Valamennyi gazdaságban kötelezően elvégzendő a sertések korcsoportok szerinti nyilvántartásba vétele, a ki- és beszállítások korlátozása, továbbá a járványvédelmi zártság fokozása.
A területről származó sertések, azok ondója, embriója vagy petesejtje kizárólag az előzetes állategészségügyi vizsgálat kedvező eredményét követően a hatósági állatorvos külön engedélyével és csak Magyarországon belülre szállítható.
A kültéri sertéstartás helyét kettős kerítéssel kell körülvenni a vadállománnyal való érintkezés megakadályozása érdekében.
A kislétszámú sertéstelepeken elhullott és megvizsgált házi sertések ártalmatlanítása állami költségre történik.
Házi vágást legalább 48 órával előbb be kell jelenteni a járási főállatorvosnak
Az érintett településekről szűrhető adatbázisunkban és interaktív térképünkön tájékozódhatnak.
Egyéni vadászatot minden vadászható állatfaj vonatkozásában, ide értve a vaddisznók diagnosztikai kilövését is, a fertőzött terület egészén – beleértve a szigorúan korlátozott területet – csak járványvédelmi képzésen részt vett és ott eredményes vizsgát tett vadász folytathat.
A fertőzött terület egészén a betegség első megállapítását követően, tekintet nélkül a betegség megállapításától eltelt időre, meg kell kezdeni a vaddisznók diagnosztikai kilövésével végrehajtott állománygyérítését.
Azonnali hatállyal kezdetét veszi az elhullott vaddisznók szervezett keresése. (Minden megtalált vaddisznó után nettó 30.000 Ft állami kártalanítás jár.)
A fertőzött terület szigorúan korlátozott területen kívüli részén, tekintet nélkül az első megállapítástól eltelt időre, engedélyezhető a vaddisznótól eltérő állatfajok társas vadászata és a vaddisznók csoportosan végrehajtott diagnosztikai kilövése, amennyiben a területen folyamatosan történik a vaddisznó hullák keresése és a mintaküldés.
Kötelezően elvégzendő a fertőzött területen elhullva talált valamennyi vaddisznó laboratóriumi vizsgálata.
Ugyancsak kötelező az elhullott vaddisznók ártalmatlanítása.
(A vaddisznó hullák és testek gyűjtőhelyre szállításáért (nettó 25.000 Ft/nap/vadászatra jogosult), vagy a hullák mintavételt követő elásásáért (nettó 25.000 Ft/vaddisznó) állami kártalanítás jár.)
Valamennyi kilőtt vaddisznó teste vagy annak bármely része csak a Nébih negatív eredményének kézhezvételét követően használható fel, és ez esetben is csak a fertőzött területen belül. Ha az eredmény nem negatív, akkor a vaddisznó testeket ártalmatlanítani kell. Az elkobzott testekért – mint megsemmisített termékért – állami kártalanítás jár.
Haladéktalanul érvénybe lép a szabadon élő vaddisznók állományfenntartás céljából történő takarmányozásának tiltása.
A vadaskertek és vadfarmok vaddisznó-állományát fél éven belül fel kell számolni.
Az érintett vadgazdálkodási egységekről interaktív térképünkön tájékozódhatnak.
A szigorúan korlátozott terület a fertőzött terület legbelső részét jelenti. Ez két részből áll: a különösen ellenőrzött területből, az un. „magterületből” és az azt körülvevő pufferzónából
A fertőzött területen elrendelt azonnali intézkedéseken felül, vaddisznókra vonatkozóan, az alábbi rendelkezéseket kell betartani:
A területen tilos a szabadtéri vaddisznóállomány fenntartó etetése. Egyéb fajok etetését úgy kell megoldani, hogy az ilyen célból kihelyezett takarmányhoz vaddisznó ne férhessen hozzá.
A szigorúan korlátozott területen, tekintet nélkül a betegség első megállapításától eltelt időre, engedélyezhető a vaddisznótól eltérő egyéb állatfajok társas vadászata. Az engedély azokra a 300 hektárnál kisebb területekre adható, ahol nincs vaddisznó élő- és búvóhely, sem a vaddisznó jelenlétére utaló egyéb jel, a vadászat várhatóan semmilyen zavarást nem okoz a vaddisznó állományra, és a vadászatra jogosult területének többi részéről rendszeres az elhullott vaddisznókból származó mintaküldés.
Azonnali hatállyal megkezdődik a turisták tájékoztatása az ASP veszélyéről.
Az érintett vadgazdálkodási egységekről interaktív térképünkön tájékozódhatnak.
Az ASP vírus házisertés-állományra való átterjedésének megakadályozása érdekében az országos főállatorvos kiadta a „Jó Sertéstartási Gyakorlat” útmutatót. A dokumentum a fertőzött területen minden sertéstartóra – a tartott darabszámtól függetlenül – kötelezően betartandó minimális járványvédelmi előírásokat tartalmazza. Az intézkedések betartása a magas kockázatú területeken ajánlott.
Fenti információkról, valamint a kapcsolódó teendőkről, kötelezettségekről hamarosan mind a fertőzött, mind a magas kockázatú területeken található sertéstartó gazdaságokat levélben értesíti a hatóság. A Nébih kéri az érintetteket, hogy a tájékoztatókat alaposan tanulmányozzák át és kövessék az abban leírt utasításokat.
Kapcsolódó anyag:
"Jó Sertéstartási Gyakorlat" útmutató (pdf)
A Nébih felülvizsgálta az afrikai sertéspestis (ASP) kártalanítási eljárásrendjét. Az új előírások, amelyek elsődlegesen a kártalanítási összegeket érintik, október 1-jétől érvényesek.
A nyári mezőgazdasági munkálatok indulása fokozott körültekintést követel a sertéstartóktól is. A vírus ugyanis akár közvetett érintkezéssel, így a földekről betakarított terményekkel és eszközök közvetítésével is bekerülhet a telepekre. A házisertés-állományok védelme az egyik legfontosabb feladatunk az ASP elleni küzdelemben, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja az állattartók figyelmét a járványvédelmi előírások betartásának fontosságára.