vetés
 

A termésnövelő anyagok forgalomba hozatalának, engedélyezésének, felhasználásának és tárolásának szabályozása

A termésnövelő anyag olyan anyag, keverék, mikroorganizmus vagy bármely egyéb anyag, amely a növények vagy gombák tápanyagellátását, tápanyag-hasznosulás javítását  szolgálja vagy a talajok tápanyag-szolgáltató képességét, termőképességét befolyásolja. 
A termésnövelő anyagok a talajba vagy közvetlenül a növényre kerülve bekerülnek az élelmiszerláncba, a környezetbe. Alkalmazásukkal kapcsolatban alapvető elvárás, hogy felhasználásuk során ne okozzanak kedvezőtlen mellékhatást a növényre, a talajra, az ember és az állat egészségére, és ne jelentsenek megengedhetetlen veszélyt a környezetre és a természetre.

Termésnövelő anyagok forgalmazásának két lehetősége Magyarország területén

CE jelölésű uniós termésnövelő anyagként: az uniós termésnövelő anyagok forgalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról szóló 2019/1009 Európa Parlamenti és Tanácsi rendeletnek megfelelő CE jelöléssel.
2022. július 16-a óta alkalmazandó az uniós termésnövelő anyagok forgalmazását szabályozó 2019/1009/EK (VI.5.) rendelet, mellyel egyúttal hatályát veszítette a korábbi, az EK-MŰTRÁGYA forgalmazásáról szóló 2003/2003/EK rendelet.
Az uniós termésnövelő anyagok forgalmazása megfelelőségértékeléshez kötött. A rendeletnek való megfeleltetés nem tartozik a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal feladat és hatáskörébe. Az uniós termésnövelő anyagok forgalmazásáról részletesebben itt tájékozódhat: https://portal.nebih.gov.hu/-/hatalyba-lepett-az-unios-termesnovelo-anyagok-forgalmazasat-szabalyozo-rendelet
Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal által kiadott nemzeti engedéllyel: a termésnövelő anyagok engedélyezéséről, tárolásáról, forgalmazásáról és felhasználásáról szóló 36/2006. FVM (V. 18.) rendelet szerint

Az állati mellékterméket és azokból származtatott terméket tartalmazó nemzeti (36/2006. FVM rendelet) és uniós (2019/1009 (EU) rendelet) termésnövelő anyagok  (a 1069/2009/EK rendelet megfogalmazásában: szerves trágyák és talajjavítók) engedélyezésének, megfeleltetésének kritériuma, hogy a készítmények megfeleljenek a 1069/2009/EK rendeletben meghatározottaknak. Az állati mellékterméket és azokból származtatott terméket tartalmazó termésnövelő anyagokat előállító üzemeket (OFSI üzemek) a területileg illetékes, Vármegyei Kormányhivatal élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi hatáskörben eljáró Főosztályánál engedélyeztetni kell.
Részletes útmutató: https://portal.nebih.gov.hu/-/allati-mellektermeket-es-azokbol-szarmaztatott-termeket-tartalmazo-szerves-tragya-es-talajjavito-felhasznalasara-vonatkozo-utmutato

A termésnövelő anyagok engedélyezéséről, tárolásáról, forgalmazásáról és felhasználásáról szóló 36/2006. (V. 18.) FVM rendelet szerinti engedélyezés

Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény (továbbiakban: Éltv.) meghatározása szerint termésnövelő anyag: a növények tápanyagellátását szolgáló vagy a talajok tápanyag-szolgáltató képességét, termőképességét befolyásoló (kivéve a víz, a szén-dioxid és az adalékanyag nélküli, kezeletlen istállótrágya), természetes eredetű vagy fizikai, kémiai, biológiai, illetve egyéb mesterséges úton előállított anyagok, valamint ezek kereskedelmi céllal összeállított kombinációja.
A termésnövelő anyagok engedélyezését a  Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal az Éltv. és a végrehajtására kiadott, a termésnövelő anyagok engedélyezéséről, tárolásáról, forgalmazásáról és felhasználásáról szóló 36/2006. (V. 18.) FVM rendelet (továbbiakban: FVM rendelet) előírásai alapján végzi. 
A 2024. január elsejétől kiadott termésnövelőanyag engedélyek határozatlan ideig hatályosak. A rendelet módosulásáról, a hatályossággal kapcsolatos információk.