Termésnövelők
A termésnövelő anyagok forgalomba hozatalának, engedélyezésének, felhasználásának és tárolásának szabályozása
A termésnövelő anyag olyan anyag, keverék, mikroorganizmus vagy bármely egyéb anyag, amely a növények vagy gombák tápanyagellátását, tápanyag-hasznosulás javítását szolgálja vagy a talajok tápanyag-szolgáltató képességét, termőképességét befolyásolja.
A termésnövelő anyagok a talajba vagy közvetlenül a növényre kerülve bekerülnek az élelmiszerláncba, a környezetbe. Alkalmazásukkal kapcsolatban alapvető elvárás, hogy felhasználásuk során ne okozzanak kedvezőtlen mellékhatást a növényre, a talajra, az ember és az állat egészségére, és ne jelentsenek megengedhetetlen veszélyt a környezetre és a természetre.
Termésnövelő anyagok forgalmazásának két lehetősége Magyarország területén
- CE jelölésű uniós termésnövelő anyagként: az uniós termésnövelő anyagok forgalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról szóló 2019/1009 Európa Parlamenti és Tanácsi rendeletnek megfelelő CE jelöléssel.
2022. július 16-a óta alkalmazandó az uniós termésnövelő anyagok forgalmazását szabályozó 2019/1009/EK (VI.5.) rendelet, mellyel egyúttal hatályát veszítette a korábbi, az EK-MŰTRÁGYA forgalmazásáról szóló 2003/2003/EK rendelet.
Az uniós termésnövelő anyagok forgalmazása megfelelőségértékeléshez kötött. A rendeletnek való megfeleltetés nem tartozik a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal feladat és hatáskörébe. Az uniós termésnövelő anyagok forgalmazásáról részletesebben itt tájékozódhat: https://portal.nebih.gov.hu/-/hatalyba-lepett-az-unios-termesnovelo-anyagok-forgalmazasat-szabalyozo-rendelet
- Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal által kiadott nemzeti engedéllyel: a termésnövelő anyagok engedélyezéséről, tárolásáról, forgalmazásáról és felhasználásáról szóló 36/2006. FVM (V. 18.) rendelet szerint
Az állati mellékterméket és azokból származtatott terméket tartalmazó nemzeti (36/2006. FVM rendelet) és uniós (2019/1009 (EU) rendelet) termésnövelő anyagok (a 1069/2009/EK rendelet megfogalmazásában: szerves trágyák és talajjavítók) engedélyezésének, megfeleltetésének kritériuma, hogy a készítmények megfeleljenek a 1069/2009/EK rendeletben meghatározottaknak. Az állati mellékterméket és azokból származtatott terméket tartalmazó termésnövelő anyagokat előállító üzemeket (OFSI üzemek) a területileg illetékes, Vármegyei Kormányhivatal élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi hatáskörben eljáró Főosztályánál engedélyeztetni kell.
Részletes útmutató: https://portal.nebih.gov.hu/-/allati-mellektermeket-es-azokbol-szarmaztatott-termeket-tartalmazo-szerves-tragya-es-talajjavito-felhasznalasara-vonatkozo-utmutato
Nyomtatványok
- Termésnövelő anyagok forgalomba hozatali és felhasználási engedély iránti kérelem (Pdf, docx)
- Application form authorization for placing on the market and use (Pdf, docx)
- Termésnövelő anyag besorolási kérelem (pdf, doc) A kérelmet az nbi@nebih.gov.hu e-mail címre legyenek szívesek elküldeni.
- Levelezési cím: Nébih Növényvédelmi és Borászati Igazgatóság, 1118 Budapest, Dayka Gábor utca 3. E-mail: nbi@nebih.gov.hu
Termésnövelő adatbázisok, tájékoztatók
- Engedélyezett termésnövelő anyagok keresője 2012-től
- Okiratok tára (termésnövelő anyagok)
- GEP vizsgálóhelyek
- Hatósági laboratóriumok és vizsgálóhelyek elérhetőségei a 36/2006. FVM rendelet 2.számú melléklete szerinti vizsgálatokhoz
- Ökológiai gazdálkodásbal felhasználható készítmények
- Magyarországon engedélyezett termésnövelők hivatalos adatbázisa 2018-ig
A termésnövelő anyagok engedélyezéséről, tárolásáról, forgalmazásáról és felhasználásáról szóló 36/2006. (V. 18.) FVM rendelet szerinti engedélyezés
Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény (továbbiakban: Éltv.) meghatározása szerint termésnövelő anyag: a növények tápanyagellátását szolgáló vagy a talajok tápanyag-szolgáltató képességét, termőképességét befolyásoló (kivéve a víz, a szén-dioxid és az adalékanyag nélküli, kezeletlen istállótrágya), természetes eredetű vagy fizikai, kémiai, biológiai, illetve egyéb mesterséges úton előállított anyagok, valamint ezek kereskedelmi céllal összeállított kombinációja.
A termésnövelő anyagok engedélyezését a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal az Éltv. és a végrehajtására kiadott, a termésnövelő anyagok engedélyezéséről, tárolásáról, forgalmazásáról és felhasználásáról szóló 36/2006. (V. 18.) FVM rendelet (továbbiakban: FVM rendelet) előírásai alapján végzi.
A 2024. január elsejétől kiadott termésnövelőanyag engedélyek határozatlan ideig hatályosak. A rendelet módosulásáról, a hatályossággal kapcsolatos információk.
-
Termésnövelő anyag típusok
1. MŰTRÁGYÁK
2. SZERVES TRÁGYÁK
3. ÁSVÁNYI TRÁGYÁK
4. KOMPOSZTOK
5. GILISZTAHUMUSZOK
6. TALAJJAVÍTÓ ANYAGOK
7. TALAJKONDICIONÁLÓ KÉSZÍTMÉNYEK
8. MIKROBIOLÓGIAI KÉSZÍTMÉNYEK
9. TERMESZTŐKÖZEGEK
10. NÖVÉNYKONDICIONÁLÓ KÉSZÍTMÉNYEK
11. EGYÉB KÉSZÍTMÉNYEK -
Előzetes egyeztetés lehetősége a típusba soroláshoz, a vizsgálatok meghatározásához
Az engedélyezni kívánt készítmény fenti típusok valamelyikébe történő besorolását a készítmény pontos, 100% kitevő összetétele, és a tervezett felhasználása alapján végzi el az engedélyező hatóság.
A hatóság a termék típus és az engedélyezéshez szükséges vizsgálatok köréről részletes tájékoztatást ad, amennyiben a kérelmező az nbi@nebih.gov.hu e-mail címre megküldi az alábbi táblázatot Termésnövelő anyag besorolási kérelem (pdf, doc) kitöltve az engedélyezni kívánt készítményre vonatkozó adatokkal. A megadott információkat az engedélyező hatóság bizalmasan kezeli.
Hozzáadott mikroorganizmust (pl.: gomba, baktérium, alga) is tartalmazó készítmények esetében a készítményben felhasznált mikroorganizmusok száma (CFU, sejt szám) befolyásolhatja a készítmény besorolását.Azoknál a készítményeknél, ahol a gyártás során lejátszódó fizikai, kémiai reakciók miatt a kiindulási összetétel eltér a végtermék összetételétől, kéri a hatóság a kiindulási összetételre és a végtermék összetételére is kitölteni a Termésnövelő anyag besorolási kérelem táblázatot.
-
Termésnövelő anyag nem tartalmazhat növényvédő szer hatóanyagot
Termésnövelő anyag nem tartalmazhat a növényvédő szerek forgalomba hozataláról valamint a 79/117/EGK és a 91/414/EGK tanácsi irányelvek hatályon kívül helyezéséről szóló 1107/2009/EK rendelet értelmében növényvédő szer hatóanyagnak minősülő növényvédő szer hatóanyagot, mely a mikroorganizmusokra is vonatkozik.
Termésnövelő anyag növényvédelmi hatással nem népszerűsíthető, nem reklámozható. A növényvédő szert tartalmazó, vagy növényvédő hatású termésnövelő anyagokra a növényvédő szerek engedélyezésére vonatkozó külön jogszabályban foglaltakat is alkalmazni kell. Az engedély nélküli növényvédő szer forgalmazást a piacfelügyeleti hatóság bírsággal bünteti.
-
Tudnivalók az engedélyezési eljárásról
-
Általános engedélyezési tudnivalók
Engedélykérelem:
Az engedélyezéshez az engedélykérelem az FVM rendelet 1. melléklete, mely megtalálható a Letölthető nyomtatványoknál.
Engedélyezéshez szükséges dokumentumok:
Az engedélyezéshez szükséges dokumentációkat és vizsgálatokat az FVM rendelet 2. melléklete határozza meg termésnövelő anyag típusonként. A vizsgálatok egyrészt a termék minőségi előírásainak és veszélytelenségének megállapítására, másrészt az elvárt hatékonyság igazolására vonatkoznak. A készítmény bevizsgálása az engedélyezést megelőzően történik, melyről az ügyfélnek kell gondoskodnia.
Kérelem benyújtása:
Az ügyfelek a kérelmeket csak akkor nyújtsák be, ha az elkészült vizsgálatok az FVM rendelet 3. mellékletében előírt minőségi paramétereknek megfelelnek. A nem megfelelő minőségű termék engedélykérelme elutasításra kerül.
A kérelmet a mellékletekkel (pl.: vizsgálati eredmények) együtt e-Papíron, Ügyfélkapun keresztül kell benyújtani. Bejelentkezési felület az alábbi linken érhető el: https://upr.nebih.gov.hu/login (ügyfélkapus hozzáférés szükséges). A bejelentkezés után egy ügykatalógus jelenik meg, ahol a kívánt „Termésnövelő anyag forgalomba hozatala és felhasználása” vagy „Termésnövelő anyag engedély kölcsönös elismerése” ügytípust kell kiválasztani:
https://upr.nebih.gov.hu/ng/ugyintezes/ugykatalogus?nodeType=L2&nodeId=F0081-S0061
További tájékoztatást az ügyfélkapus ügyintézésről az ügyfélszolgálaton, a 06-1/336-9000 és a 06-1/336-9024-es telefonszámon tudnak adni.
A kérelem benyújtásáról az e-Papír felület elektronikus visszaigazolást küld.
Amennyiben az ügyfél nem rendelkezik magyarországi képviselettel, a kérelmet postai úton is benyújthatja az alábbi címre: Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Növényvédelmi és Borászati Igazgatóság, 1118 Budapest, Dayka Gábor utca 3.
Eljárási díj és számlázási információk:
Az eljárási díjat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, valamint a megyei kormányhivatalok mezőgazdasági szakigazgatási szervei előtt kezdeményezett eljárásokban fizetendő igazgatási szolgáltatási díjak mértékéről, valamint az igazgatási szolgáltatási díj fizetésének szabályairól szóló 63/2012 VM rendelet (továbbiakban: 63/2012 VM rendelet) 1. számú mellékletének 8.18. pontja határozza meg.
Az eljárási díjat nem előre, hanem utólag a Nébih által kiállított számla alapján kell megfizetni, melyet a határozatba foglalt engedélyokirat kiadását követően küld meg a hatóság.
Az engedélyezési eljárási díj nem tartalmazza a labor- és egyéb vizsgálatok költségét.
Az engedélyező hatóság felhívja a kérelmezők figyelmét, hogy a kérelem elutasítása esetén is meg kell fizetni az engedélyezési eljárás teljes díját.
Engedélyezési eljárási idő:
Az engedélyezési eljárási idő a kérelem beérkezésétől számítva 5 hónap.
Engedély kézbesítése:
Az engedélyokiratot elektronikusan, cégkapun vagy ügyfélkapun keresztül továbbítja a hatóság az engedélyes vagy az engedélyes meghatalmazottja részére.
Hiteles fordítás:
Az engedélyokiratról hiteles angol fordítást nem áll módunkban kiadni.Az engedélyezéshez szükséges nyomtatványok, adatbázisok és további tájékoztatók az oldal tetején jobb oldalon találhatók. -
A benyújtandó vizsgálatokra és dokumentumokra vonatkozó tudnivalók
- Amennyiben a készítmény állati mellékterméket és azokból származtatott terméket tartalmaz, kérjük az állategészségügyi hatóság által kiadott termésnövelő anyag (OFSI) előállító üzem engedélyét benyújtani vagy annak azonosító számát megadni.
- Amennyiben a készítményhez hulladékot vagy/és mellékterméket dolgoztak fel, kérjük a környezetvédelmi és hulladékgazdálkodási jogkörben eljáró hatóság által kiadott határozatot vagy engedélyt benyújtani vagy azoknak azonosító számát megadni.
- Az FVM rendelet 2. számú mellékletben előírt vizsgálatokat (a biológiai vizsgálatok kivételével) ezen vizsgálatokra akkreditált magyarországi vagy az Európai Gazdasági Térségről szóló Megállapodásban részes laboratórium végezhet. (Azaz olyan laboratórium, mely rendelkezik tanúsítvánnyal arról, hogy megfelel a 765/2008/EK rendelet előírásainak. A laboratóriumi jegyzőkönyvön szerepelnie kell az laboratórium akkreditációs számának.) Letölthető információs anyagok: Hatósági laboratóriumok és vizsgálóhelyek elérhetőségei a 36/2006. FVM rendelet 2.számú melléklete szerinti vizsgálatokhoz
- A vizsgált minta számának és mennyiségének meg kell felelnie az FVM rendelet 2. számú mellékletében előírtaknak.
- A fizikai, kémiai jellemzők, valamint a toxikus elemek vizsgálatát ugyanazon mintákból kell elvégezni.
- A laboreredmények és a biztonsági adatlapok nem lehetnek régebbiek 2 évnél.
- A készítmény biztonsági adatlapjában (SDS) szerepelnie kell a készítményben található összes összetevő anyagnak és azok CAS számainak. Ennek hiányában a készítményben található összes összetevő anyag biztonsági adatlapját meg kell küldeni az engedélyező hatóság részére. Az SDS-ek nem lehetnek régebbiek 2 évnél.
- Amennyiben a készítmény gyártója bizalmi okok miatt nem szeretné megküldeni a teljes összetételt a kérelmezőnek/az engedélyesnek, a gyártó közvetlenül az engedélyező hatóság részére is megküldheti azokat. A megadott információkat az engedélyező hatóság bizalmasan kezeli.
- Az engedélyező hatóság a dokumentumokat csak magyar vagy angol nyelven fogadja el.
Az engedélyező hatóság felhívja a kérelmezők a figyelmét, hogy az FVM rendelet értelmében, amennyiben a közölt adatok vagy a benyújtott dokumentációk valószínűsítik, hogy a termék az FVM rendelet 3. § paragrafus a) pontjába foglalt követelményeknek nem felel meg, az engedélyező hatóság további dokumentációk benyújtását és vizsgálatok elvégeztetését írhatja elő.
-
GEP biológiai hatékonysági vizsgálatokkal kapcsolatos tudnivalók
- A hatékonysági vizsgálatoknak GEP minősítésű vizsgálóhelyekről kell származniuk.
- A magyarországi GEP vizsgáló helyek
- Engedélyezési célból termésnövelő anyaggal GEP vizsgálatot – a laboratóriumi és mikroparcellás kísérletek kivételével – csak kérelemre, a növény- és talajvédelmi hatáskörben eljáró Pest Vármegyei Kormányhivatal által megadott kísérleti engedély alapján lehet végezni.
- A GEP hatékonysági vizsgálatok nem lehetnek régebbiek 5 évnél.
- GEP hatékonysági vizsgálatot el kell vinni termésérésig, csávázószerek esetében is. A vizsgálatokat a tervezett felhasználás szerint kell beállítani.
- Növényre ható mikroorganizmusok, növénykondicionáló készítmények esetében a kísérletet kultúracsoportonként 3-3 különböző növényben kell elvégezni. Ez azt jelenti, ha szántóföldi felhasználásra tervezett a készítmény, akkor 3, nemzetségében és lehetőség szerint termesztéstechnológiájában is különböző szántóföldi növényben kell beállítani a kísérletet. Ha zöldségben is szeretnék felhasználni, akkor további 3 különböző nemzetségű zöldség növényben, ha gyümölcsben is szeretnék felhasználni, akkor további 3 különböző nemzetségű gyümölcs kultúrában, ha dísznövényben, akkor további 3 különböző nemzetségű gyümölcs kultúrában kell beállítani a kísérletet.
- Talajon keresztül ható készítmények (elsődlegesen talajon keresztül ható, termésnövelő hatású mikroorganizmusok, talajkondicionálók) esetében, amennyiben minden kultúrára engedélyeztetni kívánják, 2 szántóföldi és 2 kertészeti kultúrában kell beállítani a kísérletet. A kertészeti kultúra magában foglalja a zöldség, gyümölcs, dísznövény, gyógynövény, erdészeti kultúrákat.
- A kultúracsoportok meghatározásához a növényvédő szerek forgalomba hozatalának és felhasználásának engedélyezéséről, valamint a növényvédő szerek csomagolásáról, jelöléséről, tárolásáról és szállításáról szóló 89/2004. (V. 15.) FVM rendelet Növényi kiskultúrák felsorolása és csoportosítása megnevezésű 7. számú melléklete ad támpontot.
- A kísérletben az alábbi kezeléseket kell beállítani: 1. Kezeletlen kontrol, 2. Alsó dózis, 3. Felső dózis, 4. Dupla dózis, 5. Standard kontrol.
- A kezeléseket 6 ismétlésben kell elvégezni
- Standard készítménynek Nébih engedéllyel rendelkező, típusában és felhasználásában is az engedélyezni kívánt készítményhez hasonló terméket kell választani.
- Korábbi EK műtrágya vagy uniós termésnövelő anyag nem lehet standard készítmény.
- További információ a biológiai hatékonysági vizsgálatokkal kapcsolatban
Az engedélyező hatóság a hatékonysági vizsgálatokkal kapcsolatban felmerülő további kérdés esetén is készséggel áll az Ügyfelek rendelkezésére a nbi@nebih.gov.hu e-mail címen. A megkereséséhez kérjük, mellékelje az alább kitöltött táblázatot: Termésnövelő anyag besorolási kérelem (pdf, doc) . Ezzel segíti az engedélyező hatóság munkáját, és jelentősen lerövidítheti a válaszadás idejét. -
A biztonsági adatlapokra (SDS) vonatkozó tudnivalók
A biztonsági adatlapokra (SDS) vonatkozó követelményeket a vegyi anyagok regisztrálásáról, értékeléséről, engedélyezéséről és korlátozásáról 1907/2006/EK (REACH) rendelet 31. cikke határozza meg. Link a rendelethez: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/HTML/?uri=CELEX:02006R1907-20241010#tocId63
-
-
A termésnövelő anyagok engedélyokiratnak való megfelelése és az engedély módosítása
Az engedély módosítását az engedélyes kérheti.
Amennyiben a termék összetételében, minőségében, alapanyagának származásában, gyártási technológiájában, gyártójában stb. változás következett be, az engedélyesnek haladéktalanul ‒ szükség esetén vizsgálatokkal alátámasztva ‒ gondoskodnia kell a készítmény engedélyokiratának módosításáról.
Az engedély módosítására az engedélyezési eljárás szabályait kell alkalmazni.Az engedélyező hatóság az engedélyt hivatalból módosítja, ha új ismeretek alapján szakmai, tudományos szempontok szerint bizonyítható, hogy a termésnövelő anyag az előírás szerinti felhasználás esetén is veszélyezteti az ember és állat egészségét, talajt, illetve a környezetet, továbbá az engedélyben meghatározott növényi kultúrákat is.
Abban az esetben, ha az engedélyező hatóság által lefolytatott ellenőrzés vagy az utólag elvégzett vizsgálat szerint valamely, már engedélyezett termék nem felel meg az engedélyezési követelményeknek, a termésnövelő anyag engedélyét a hatóság visszavonhatja.
Kérelem benyújtása:
A kérelmet a mellékletekkel (pl.: vizsgálati eredmények) együtt e-Papíron, Ügyfélkapun keresztül kell benyújtani. Bejelentkezési felület az alábbi linken érhető el: https://upr.nebih.gov.hu/login (ügyfélkapus hozzáférés szükséges). A bejelentkezés után egy ügykatalógus jelenik meg, ahol a kívánt „Termésnövelő anyag forgalomba hozatala és felhasználása” vagy „Termésnövelő anyag engedély kölcsönös elismerése” ügytípust kell kiválasztani:
https://upr.nebih.gov.hu/ng/ugyintezes/ugykatalogus?nodeType=L2&nodeId=F0081-S0061
További tájékoztatást az ügyfélkapus ügyintézésről az ügyfélszolgálaton, a 06-1/336-9000 és a 06-1/336-9024-es telefonszámon tudnak adni.
A kérelem benyújtásáról az e-Papír felület elektronikus visszaigazolást küld.
Amennyiben az ügyfél nem rendelkezik magyarországi képviselettel, a kérelmet postai úton is benyújthatja az alábbi címre: Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Növényvédelmi és Borászati Igazgatóság, 1118 Budapest, Dayka Gábor utca 3.
Eljárási díj és számlázási információk:
Az eljárási díjat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, valamint a megyei kormányhivatalok mezőgazdasági szakigazgatási szervei előtt kezdeményezett eljárásokban fizetendő igazgatási szolgáltatási díjak mértékéről, valamint az igazgatási szolgáltatási díj fizetésének szabályairól szóló 63/2012 VM rendelet (továbbiakban: 63/2012 VM rendelet) 1. számú mellékletének 8.18. pontja határozza meg.
Az eljárási díjat nem előre, hanem utólag a Nébih által kiállított számla alapján kell megfizetni, melyet a határozatba foglalt engedélyokirat kiadását követően küld meg a hatóság.
Az engedélyezési eljárási díj nem tartalmazza a labor- és egyéb vizsgálatok költségét.
Az engedélyező hatóság felhívja a kérelmezők figyelmét, hogy a kérelem elutasítása esetén is meg kell fizetni az engedélyezési eljárás teljes díját.
Engedélyezési eljárási idő:
Az engedélyezési eljárási idő a kérelem beérkezésétől számítva 5 hónap.
Engedély kézbesítése:
Az engedélyokiratot elektronikusan, cégkapun vagy ügyfélkapun keresztül továbbítja a hatóság az engedélyes vagy az engedélyes meghatalmazottja részére. -
A termésnövelő anyagok kölcsönös elismerése
A termésnövelő anyagok kölcsönös elismerésének szabályait az FVM rendelet 5.§-ában található, mivel a nemzeti jogszabály a 2015/1535/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv szerinti előzetes bejelentése megtörtént, ezért a 2019/515 EU Rendelet előírásainak megfelelően a nemzeti jogszabályban foglalt technikai előírások alkalmazandók kölcsönös elismerés során.
Kölcsönös elismerési kérelem esetén a védelem egyenértékűség biztosítására az engedélyező hatóság előírja az FVM Rendelet. 2. számú melléklete szerinti hiányzó vizsgálatok elvégeztetését és bekéri a hiányzó adatokat (ld. 4.§ (5)).
Tehát a benyújtandó anyagok:
Az FVM rendelet 1. melléklete a kitöltendő kérelem, a 2. mellékletben találhatóak felsorolva a benyújtandó vizsgálati eredmények.
Kérelem benyújtása:
A kérelmet a mellékletekkel (pl.: vizsgálati eredmények) együtt e-Papíron, Ügyfélkapun keresztül kell benyújtani. Bejelentkezési felület az alábbi linken érhető el: https://upr.nebih.gov.hu/login (ügyfélkapus hozzáférés szükséges). A bejelentkezés után egy ügykatalógus jelenik meg, ahol a kívánt „Termésnövelő anyag forgalomba hozatala és felhasználása” vagy „Termésnövelő anyag engedély kölcsönös elismerése” ügytípust kell kiválasztani:
https://upr.nebih.gov.hu/ng/ugyintezes/ugykatalogus?nodeType=L2&nodeId=F0081-S0061
További tájékoztatást az ügyfélkapus ügyintézésről az ügyfélszolgálaton, a 06-1/336-9000 és a 06-1/336-9024-es telefonszámon tudnak adni.
A kérelem benyújtásáról az e-Papír felület elektronikus visszaigazolást küld.
Amennyiben az ügyfél nem rendelkezik magyarországi képviselettel, a kérelmet postai úton is benyújthatja az alábbi címre: Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Növényvédelmi és Borászati Igazgatóság, 1118 Budapest, Dayka Gábor utca 3.
Eljárási díj és számlázási információk:
Az eljárási díjat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, valamint a megyei kormányhivatalok mezőgazdasági szakigazgatási szervei előtt kezdeményezett eljárásokban fizetendő igazgatási szolgáltatási díjak mértékéről, valamint az igazgatási szolgáltatási díj fizetésének szabályairól szóló 63/2012. VM rendelet (továbbiakban: 63/2012. VM rendelet) 1. számú mellékletének 8.18. pontja határozza meg.
Az eljárási díjat nem előre, hanem utólag a Nébih által kiállított számla alapján kell megfizetni, melyet a határozatba foglalt engedélyokirat kiadását követően küld meg a hatóság.
Az engedélyezési eljárási díj nem tartalmazza a labor- és egyéb vizsgálatok költségét.
Az engedélyező hatóság felhívja a kérelmezők figyelmét, hogy a kérelem elutasítása esetén is meg kell fizetni az engedélyezési eljárás teljes díját.
Engedélyezési eljárási idő:
Az engedélyezési eljárási idő a kérelem beérkezésétől számítva 5 hónap.
Engedély kézbesítése:
Az engedélyokiratot elektronikusan, cégkapun vagy ügyfélkapun keresztül továbbítja a hatóság az engedélyes vagy az engedélyes meghatalmazottja részére.