Gyakori kérdések a Bizottság (EU) 2023/594 végrehajtási rendeletét követő változásokról
Gyakori kérdések a Bizottság (EU) 2023/594 végrehajtási rendeletét követő változásokról
A Bizottság (EU) 2023/594 végrehajtási rendelete 2023. április 21-től nagyobb biztosítékokat épített be az ASP betegséggel érintett területeken felnőtt házisertésekből, valamint a vadon élő vaddisznókból származó termékek biztonságos és nyomon követhető forgalmazására. Az ezzel összhangban hozott hazai intézkedések a rendelet maradéktalan betartása mellett a termelés zavartalanságát is biztosítani kívánják az ágazat szereplői számára. A leggyakrabban feltett kérdések a változásokkal kapcsolatban a következők.
-
Vágóhidak
-
1. Én csak magas és közepes kockázatú területről vásárolok élő sertést. Mi a teendőm?
A közepes és magas kockázatú területekről származó sertésekből előállított termékek vonatkozásában nincs változás, nincs korlátozás, a csak ilyen területről fogadó vágóhidak, függetlenül a vágóhíd helyétől, az ovális bélyegző használatával, a korábban megszokottak szerint forgalmazhatják termékeiket.
-
2. Eddig a fertőzött területről, szállítás előtti vérvétellel, bárhonnan hozhattam élő sertést. Most is így van?
Sajnos nem. A fertőzött területen lévő sertéstelepeket az ASP szempontjából két csoportra kell osztanunk: megfelelő és nem megfelelő telepekre.
Az ún. megfelelő telepek teljesítik és működtetik az ASP szempontjából kiemelten fontos járványvédelmi előírások mindegyikét, amit évente kétszeri hatósági ellenőrzés során is dokumentálnak. A kiszállítás előtt 15 nappal meghatározott számú egyedből negatív eredményű vérvizsgálatot végeznek. Ilyen telepről Magyarország területén bárhol lévő vágóhídra szállíthatnak élő sertést vágásra. A telep fentieknek megfelelő státusát a szállítmányt indító állatorvos a bizonyítványon, vagy annak mellékleteként az alábbiak szerint igazolja:
„Az afrikai sertéspestisre vonatkozóan az (EU) 2023/594 bizottsági végrehajtási rendeletben megállapított különleges járványvédelmi intézkedéseknek megfelelően II. típusú, korlátozás alatt álló körzetben tartott sertésfélék”.
Azok a telepek, amelyek a fenti kritériumok valamelyikének nem felelnek meg, azok az ún. nem megfelelő telep. Ilyen helyről a fertőzött területen belülre és kívülre élő sertés kiszállítása tilos, levágni is csak a területen belül lehet. Az ilyen állatot fogadó vágóhidakra külön előírások érvényesek. -
3. Fertőzött területről is fogadok sertést, de csak megfelelő telepről. Van-e tennivalóm?
A fertőzött területről élő sertést fogadó (függetlenül attól, hogy a vágóhíd az országban hol található), és ovális bélyegzőt továbbra is használni szándékozó vágóhídnak alkalmasnak kell lenniük arra, hogy a megfelelő és nem megfelelő telepről származó állatok vágását térben és/vagy időben elkülönítetten tudják végezni. Még abban az esetben is, ha nem akarnak nem megfelelő telepről vásárolni, vagy, mivel a fertőzött területen kívül vannak, oda nem megfelelő telepről szállítmány nem is indítható.
Ahhoz, hogy a termék az uniós tagországokba is szabadon forgalmazható legyen, további feltétel, hogy a vágóhídnak szerepelnie kell a Nébih honlapján közzétett és a tagországok számára is hozzáférhető, leellenőrizhető listán. Az üzemnek kérnie kell a területileg illetékes állategészségügyi hatóságtól az ilyen irányú nyilvántartásba vételt (kijelölést), a megye felterjeszti az üzem adatait a Nébih-hez. A felterjesztéssel egyben igazolja, hogy az üzem alkalmas az elkülönített vágásra. -
4. Fertőzött területen van a vágóhíd, fogadok megfelelő és nem megfelelő telepről is, és tagállamba is akarok szállítani. Mi a teendőm?
A harmadik pontban leírt valamennyi feltételnek meg kell felelnie a vágóhídnak. A vágás során pedig a megfelelő és nem megfelelő telepről származó sertések vágását térben és/vagy időben elkülönítetten kell végezni. A megfelelő telepről érkezett sertésekből származó termékeken használható az ovális bélyegző, és azok szabadon forgalmazhatóak.
A nem megfelelő telepről érkezett sertésekből származó termékeket azonban ún. különleges állategészségügyi jelöléssel (kettő egymást keresztező vonallal áthúzott téglalap) kell ellátni, és azokat csak Magyarországon belül szabad forgalomba hozni. -
5. Fertrőzött területen van a vágóhidam, fogadok megfelelő és nem megfelelő telepről is, de nem tudom megoldani az elkülönítést. Mit tehetek? Fertőzött területen van a vágóhidam, és csak nem megfelelő telepről vásárolok. Mi vonatkozik rám?
Mind a két kérdésre ugyan az a válasz. Azok a vágóhidak és feldolgozók, amelyek az elkülönítés feltételeinek térben és/vagy időben nem tudnak, vagy nem akarnak megfelelni, vagy csak nem megfelelő telepről vásárolnak élő sertést, továbbra is működhetnek, de az általuk előállított árukon az ovális jelölést nem használhatják, helyette azt áthúzott téglalappal kell jelölniük azokat és az csak belföldön értékesíthetik. Az ilyen üzemeket tehát nem zárja be a hatóság, de a kijelöltek üzemek közé sem kerülnek be és esetükben a sertéstermékeknél az ovális bélyegző használatának felfüggesztéséről rendelkeznek a szakemberek.
-
-
Feldolgozó, daraboló, csomagoló üzemek, hűtőházak
-
1. Csak olyan vágóhídról, üzemtől vásárolok, amelyik nem vág fertőzött területről, nem dolgoz fel fertőzött területen felnőtt sertésből származó terméket.
Ilyen esetben nincs változás, az üzem, függetlenül attól, hogy az országban hol helyezkedik el, a megszokott rend szerint működhet, használhatja az ovális bélyegzőt, és ovális bélyegzővel szabadon forgalmazhatja a termékeit. Nem kell kérnie a nyilvántartásba vételt, kijelölést. A Nébih honlapján ezeknek az üzemeknek a listáját is elérhetővé kell tenni.
-
2. Fertőzött területen nevelt sertésből származó, de ovális jellel ellátott alapanyagot is vásárolok.
Azoknak az üzemeknek, amelyek ilyen alapanyaggal is dolgoznak, függetlenül attól, hogy nem vásárolnak oválistól eltérő jelöléssel ellátott terméket, alkalmasnak kell lenniük a kétféle alapanyag térben és/vagy időben történő elkülönített feldolgozására.
Az ovális jellel beérkező alapanyagból előállított terméken továbbra is ovális bélyegző használható.
A termék uniós tagországokba irányuló szabad forgalmazhatóságának további feltétele, hogy az üzemnek szerepelnie kell a Nébih honlapján közzétett és a tagországok számára is hozzáférhető, leellenőrizhető listán. Az üzemnek kérnie kell a területileg illetékes állategészségügyi hatóságtól az ilyen irányú nyilvántartásba vételt (kijelölést), a megye felterjeszti az üzem adatait a Nébih-hez. A felterjesztéssel egyben igazolja, hogy az üzem alkalmas az elkülönített feldolgozásra. -
3. Ovális és különleges jelölést tartalmazó alapanyagot is vásárolok, de elkülönítve tudom kezelni.
A kettes pontban foglalt valamennyi feltételnek meg kell felelni. Az elkülönített feldolgozás során a különleges állategészségügyi jelölést tartalmazó termékekből előállított termékek csak eltérő jelölést kaphatnak, és csak Magyarországon kerülhetnek forgalomba.
Az ovális bélyegzővel érkező alapanyagból készült termék ovális bélyegzővel szabadon forgalmazható.
Természetesen a nyomon követhetőséget a termelés minden fázisában biztosítani kell.2024. március 15-től különleges állategészségügyi vagy azonosító jelölés: a bélyegző a 853/2004/EK rendelet 5. cikkének megfelelő ovális alakú és méretű, amelyet két, egymással párhuzamos átlós vonal egészít ki.
-
4. Fogadok ovális és különleges jelölésű terméket, de nem tudom elkülönítve feldolgozni. Csak különleges jelölésű terméket dolgozok fel.
Azok a feldolgozók, amelyek az elkülönítés feltételeinek térben és/vagy időben nem tudnak, vagy nem akarnak megfelelni, vagy csak különleges jelöléssel ellátott alapanyagot vásárolnak, továbbra is működhetnek, de az általuk előállított árukon az ovális jelölést nem használhatják, helyette különleges állategészségügyi vagy azonosító jelölést kell alkalmazniuk, amely 2024. március 15-től csak a 853/2004/EK rendelet 5. cikkének megfelelő ovális alakú és méretű lehet, amelyet két, egymással párhuzamos átlós vonalnak kell kiegészítenie.
Az így jelölt termékeket csak belföldön értékesíthetik. Az ilyen üzemeket tehát nem zárja be a hatóság, de a kijelöltek üzemek közé sem kerülnek be és esetükben a sertéstermékeknél az ovális bélyegző használatának felfüggesztéséről rendelkeznek a szakemberek.
-
-
Vadfeldolgozók
-
1. Fertőzött területen van az üzemem. Mik a lehetőségeim?
Fogadhat fertőzött területről, magas vagy közepes kockázatú területről vaddisznót, de minden egyes beszállított állati testnek rendelkeznie kell negatív PCR eredménnyel. A beszállítás kizárólag kockázatcsökkentő (hő-) kezelés céljából történhet, és csak ilyen módon kezelt termék szállítható ki az üzemből. A tevékenység végzéshez a megyei állategészségügyi hatóságtól kérni kell a nyilvántartásba vételt, kijelölést, az üzem a Nébih honlapon is megjelenik.
-
2. Magas kockázatú területen van a vadfeldolgozó. Honnan fogadhatok vaddisznót?
Fogadhat magas és közepes kockázatú területről, egyedi negatív PCR tesztel rendelkező vaddisznó testet. Az előállított terméket különleges állategészségügyi jelöléssel (áthúzott téglalap) kell ellátni, és csak Magyarországon belül szabad forgalmazni.
Kockázatcsökkentő (hő-) kezelésen átesett terméket is állíthat elő a beszállított testekből.
A fenti tevékenységek végzéshez a megyei állategészségügyi hatóságtól kérni kell a nyilvántartásba vételt, kijelölést. -
3. Közepes kockázatú területen működik a vadfeldolgozó. Változott rám nézve bármi is?
Közepes kockázatú területről származó vaddisznót szabadon fogadhat, állíthat elő belőle terméket és ovális bélyegzővel forgalmazhatja.
Lehetősége van magas kockázatú területen lévő, kijelölt vadfeldolgozóból különleges jelöléssel ellátott termék vásárlására. Ebben az esetben a tevékenység végzéséhez megyei állategészségügyi hatóságtól kérni kell a nyilvántartásba vételt, kijelölést, a feldolgozás teljes folyamatában biztosítania kell a nyomon követhetőséget és az elkülönítést a közepesről származó termékektől. Az így előállított termék megtartva a különleges jelölést csak Magyarországon forgalmazható.
Speciális esetben, a magas kockázatú területhez legközelebb elhelyezkedő feldolgozó kizárólag kockázatcsökkentő (hő-) kezelés céljából vásárolhat egyedi negatív PCR tesztel rendelkező és különleges módon, tartósan megjelölt vaddisznó testet a magas kockázatú területről. Ez a tevékenység is csak kijelöléssel, hatósági állatorvos felügyelete mellett történhet.
-