null Segítség a növényvédelmi nyilatkozat adatmező használatának értelmezésében

Segítség a növényvédelmi nyilatkozat adatmező használatának értelmezésében

2025. január 17, péntek

Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján a Nébih módosította az eGN rendszer beállítását a növényvédelmi kezelés végzéséhez kapcsolódó nyilatkozat esetében. Így, már azok számára sem jelent többlet adminisztrációt az eGN töltése, akik már e fejlesztés bevezetése előtt eleget tettek adatszolgáltatási kötelezettségük legalább egy részének, azaz töltöttek már fel növényvédelmi kezelést.

A növényvédelmi nyilatkozat fejlesztés 2024. december 11. napján került élesítésre, melyről az alábbi cikkben tájékozódhattak az érintettek. 
https://portal.nebih.gov.hu/-/ujdonsagok-az-elektronikus-gazdalkodasi-naplo-egn-hasznalataval-kapcsolatban 
 
A cikkben foglaltak továbbra is érvényesek. Az elmúlt időszakban több észrevétel is érkezett azoktól a felhasználóktól, akik már eleget tettek az adatszolgáltatási kötelezettségüknek. Ezen gazdálkodók jelezték, hogy az újonnan bevezetett növényvédelmi munkavégzésre vonatkozó adatmező miatt, újra meg kell nyitniuk a naplóik azon termőterületeit, melyeket már korábban feltöltöttek.
 
Az eGN rendszerbe számos gazdálkodási napló beérkezett már a decemberi fejlesztés előtt is. Ezen naplók esetében jelentős adminisztrációs terhet jelentene a gazdálkodóknak, ha újra be kellene lépniük az eGN rendszerbe, hogy jelöljék, az egyes területeiken nem történt növényvédelmi kezelés. 
A Nébih felhívja a figyelmet, hogy az érintett ügyfelek esetében utólagos nemleges nyilatkozatra nincs szükség. A Nébih a Magyar Államkincstárnak (MÁK) történő átadás előtt elemezni fogja a beérkezett adatokat, és ahol a gazdálkodó már a fejlesztés előtt elvégezte az adatszolgáltatást és permetezési adatot nem töltött fel a rendszerbe, ott a MÁK részére jelezni fogja, hogy a növényvédelmi nyilatkozat nemlegesnek tekintendő. 
 
Azok számára, akik a fejlesztés megjelenése után kezdték el a napló feltöltését, a rendszer alapesetben minden hasznosításnál (kultúra) nemleges nyilatkozatot tartalmaz, amelyet a növényvédelmi kezelések rögzítése előtt módosítani szükséges. Így tehát esetükben a rendszer tartalmazni fog egy nemleges nyilatkozatot, vagy a beküldött kezelésekkel feltöltött permetezési naplót.


Friss hírek

2025. december 17, szerda

Megérkeztek a téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés újabb eredményei

Élőhal-kereskedőket, forralt bor árusokat, őstermelőket, vad- és halfeldogozókat, valamint nagyüzemi és kézműves söröket is ellenőriztek az elmúlt hetekben az élelmiszerlánc-biztonsági felügyelők. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), valamint a kormány- és járási hivatalok szakemberi által végzett téli szezonális ellenőrzés újabb célterületeinek összesítése, egy-egy kirívó esettől eltekintve, pozitív tapasztalatokat hozott. Egy vadhúsfeldolgozó üzemben 3 tonna élelmiszert vontak ki a forgalomból és a működését is felfüggesztették. Egy sörben a dobozos termékeknél nem engedélyezett adalékanyagot mutatott ki a Nébih laboratóriuma.

Tovább >

2025. december 16, kedd

Egyre magasabb a súlyos Listeria-fertőzések száma Európában

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) és az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) új uniós zoonózis jelentése szerint a változó étrend és a népesség elöregedése hozzájárulhat a súlyos Listeria-fertőzések számának emelkedéséhez Európa-szerte.

Tovább >