null Parazitológiai (Trichinella, Echinococcus) projekt

Parazitológiai (Trichinella, Echinococcus) projekt

NÉBIH-es projektvezető: Dr. Sréter Tamás

NÉBIH-es résztvevők: NÉBIH ÁDI Parazitológiai, Hal- és Méhbetegségek Laboratórium; NÉBIH ÉTbI, NÉBIH ÁÁI Járványvédelmi Osztály; a NÉBIH regionális laboratóriumai

A kutatás az Élelmiszerlánc-felügyeleti Tervben megjelölt Kiemelt mintavételi projektek egyike.

A trichinellák a legelterjedtebb zoonotikus kórokozók közé tartozó fonálférgek, a trichinellosis a legnagyobb kiadással járó parazitozoonózisok egyike. Az Echinococcus multilocularis okozta alveolaris echinococcosis a legveszélyesebb autochton zoonózis Európában, a kezeletlen betegek 98%-a meghal. Az Echinococcus granulosus okozta cisztás echinococcosis az egyik legfontosabb parazitozoonózis Európában. Mindhárom kórokozó járványtanának nyomon követése a 99/2003/EK zoonózis irányelv alapján minden európai uniós tagállamban kötelező.

Trichinella vizsgálóhelyek akkreditálása és megfelelő minőségbiztosítása

A Trichinella vizsgálatot végző laboratóriumok akkreditálására meghatározott átmeneti időszak 2016. december 31-én lejár (l. 702/2013/EK). Ezért döntést kell hozni a Trichinella vizsgálóhelyek pontos köréről, a kijelölt vizsgálóhelyek akkreditálásáról, számukra évenkénti jártassági körvizsgálatokat, valamint laboratóriumi képzéseket kell szervezni.

Trichinellosis monitoring

Kulcsfontosságú a Trichinella-fajok hazai járványtanának nyomon követése (vágóhídi minták vizsgálatával és a hazai rókaállomány monitoringjával), esetleges terjedésük nyomon követése és a megfelelő intézkedések időbeni megtétele. Az aktuális járványtani helyzetről szükséges az állatorvosok, a vadászok és a sertéstartók tájékoztatása.

Echinococcosis monitoring

Célunk az E. multilocularis terjedésének nyomon követése a hazai rókaállomány monitoringjával, valamint az E. granulosus hazai járványtanának vizsgálata vágóhídi izolátumok vizsgálatával. Az echinococcusok elleni hatékonyabb védekezés szervezéséhez tervezzük az állatorvosok, a vadászok és az állattartók körében végzett ismeretterjesztést.

Partnerintézmények: Kormányhivatalok élelmiszerhigiéniai kirendeltségei

Projektmegvalósítás: 2015-2016


Friss hírek

2024. március 6, szerda

ÖKO vetőmag adatbázis tájékoztató

Az Európai Unió Bizottsága 889/2008/EK rendelete engedélyezi a nem ökológiai gazdálkodásból származó vetőmag és burgonya vetőgumó használatát is ökológiai gazdálkodásban, amennyiben a termelők nem tudnak ökológiai módszerekkel előállított szaporítóanyagot beszerezni. Az engedélyezési eljárást a tagállamok hatáskörébe utalja. Ennek érdekében előírja a tagállamok számára egy számítógépes adatbázis létrehozását és folyamatos működtetését azoknak a fajtáknak nyilvántartására, melyekből igazoltan rendelkezésre áll az ország területén ökológiai gazdálkodásból származó vetőmag, illetve burgonya vetőgumó.

Tovább >

2024. február 20, kedd

Közlemény elveszett „fehér könyvről" (2024.02.20.)

A Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >