Szükséghelyzeti engedélykérelem

A 1107/2009/EK rendelet 53. cikk „Növényvédelmi szükséghelyzetek” fejezete tárgyalja a tagországok számára a 120 napos felhasználási engedélyek kiadásának lehetőségét. A jogszabály lehetővé teszi a tagországok számára, hogy növényvédelmi szükséghelyzetekben a tagállamban nem engedélyezett vagy a kultúrában nem engedélyezett készítmények korlátozott és ellenőrzött felhasználási feltételek mellett felhasználhatók legyenek.

Szükséghelyzeti engedélyek eljárásrendje

A kérelmező ügyfélkapu vagy cégkapu segítségével benyújtja a kitöltött szükséghelyzeti engedélykérelem formanyomtatványt az epapir.gov.hu weboldalon keresztül a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnak, mint engedélyező hatóságnak.

A szükséghelyzeti engedélykérelem formanyomtatványa az alábbi honlapon érhető el: https://portal.nebih.gov.hu/ugyintezes/noveny/nyomtatvanyok 

Az engedélyező hatóság befogadja a szükséghelyzeti engedélykérelmet és biológiai hatékonyság, humán toxikológiai és környezeti kockázatértékelést, valamint szermaradék határérték értékelést végez el.

Az ügyintézési határidő a kérelem hivatalos beérkezésétől számítva 60 nap.

Az engedélyező hatóság a kérelem beérkezésétől számított 60 napon belül kiadja a szükséghelyzeti engedélyt vagy elutasítja a szükséghelyzeti engedélykérelmet.

A szükséghelyzeti engedély akkor adható ki, ha az adott növényvédelmi probléma elhárítására nincs megfelelő hatékonyságú és engedélyezett alternatíva.  Az engedély kiadható speciális felhasználási területre is, pl. ökotermesztés, légi kezelés. A kérelmet el kell utasítani, ha a kezelés meg nem engedett szermaradékot okozhat, vagy elfogadhatatlan ökotoxikológiai kockázattal jár.

A 89/2004. (V. 15.) FVM rendelet  27. §-a szerint kizárólag harmadik országba való kivitelre szánt szaporítóanyagot Magyarországon nem engedélyezett növényvédő szerrel is lehet kezelni, amennyiben a  kezelt szaporítóanyag felhasználása a fogadó ország jogszabályainak megfelel. Ehhez a fenti linken található bejelentő lapot kell kitölteni.

_______________________________________________________________________________

EN:

Procedures for submitting emergency applications

Using the customer registry system or gateway, applicant shall submit the filled-in form of emergency authorisation to the National Food Chain Safety Office, the designated competent authority through the web site „epapir.gov.hu”.

The form of emergency authorisation can be reached via the following link: https://portal.nebih.gov.hu/ugyintezes/noveny/nyomtatvanyok

Having received the application for emergency authorisation, the competent authority performs evaluations of biological efficacy, ecotoxicity and pesticide residues level (MRL).

Deadline of the administration is 60 days counted from the official arrival of the application.

The competent authority issues the emergency authorisation or refuses the application for emergency authorisation within 60 days counted from the arrival of the application.

Emergency authorisation may be granted if the plant protection situation cannot be contained by any other efficient and authorised means. The authorisation may also be issued for special uses, such as ecological farming, aerial application. The application shall be refused if the treatment results in MRL higher than authorised or poses an unacceptable ecotoxicological risk.

Letölthető nyomtatványok:

Kapcsolódó anyag: 1107/2009/EK rendelet
​​​​


Friss hírek

2025. május 16, péntek

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2025.05.16.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2025. május 16, péntek

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2025.05.16.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

Lóútlevél Iroda

A Lóútlevél Iroda elérhetősége

Cím: 1143 Budapest, Tábornok u. 2.
Levelezési cím: 1536 Budapest Pf.229
E-mail cím:
loutleveliroda@nebih.gov.hu
Telefon: 06-1/316-0663
Telefonos ügyfélszolgálat hívható:
Hétfőtől-Csütörtökig: 9:00-12:00, 13:00-15:00
Péntek: 9:00-12:00

Figyelem!
A lovak, bejelentési kötelezettség alá tartozó, fertőző kevésvérűsége betegség  magyarországi terjedésének megakadályozására, a lóútlevél kiadás rendje az alábbiak szerint alakul:
A Lóútlevél Iroda az ismeretlen származású lovakra csak abban az esetben állít ki lóútlevelet, ha az igénylő a kérelemhez mellékeli a fertőző kevésvérűségre irányuló labor vizsgálat - a kérelmet
megelőző 30 napnál nem régebbi, és a bélyegzés időpontja után vett és beküldött
vérminta alapján elvégzett - hivatalos eredményét is!
Hivatalos vizsgálati eredmény hiányában az igénylés csak abban az esetben fogadható el, ha az igénylő az igénylésben szereplő ló jelölésekor vagy azt követően levett vérminta alapján elvégzendő laboratóriumi vizsgálat megrendelését, a megrendelő lap vonatkozó példányával, vagy hiteles másolatával, hitelt érdemlően igazolni tudja.
A vizsgálat költsége az igénylő ügyfelet terheli!


Friss hírek

2023. december 14, csütörtök

Elismert tenyésztő szervezetek

Magyarországon elismert tenyésztő szervezetek

Tovább >

2023. október 27, péntek

Tenyészbika lajstromszámok 2023

A 2023-as támogatási tárgyévben (a támogatási kérelem benyújtásának naptári éve szeptember 1. - augusztus 31.) összesen 1756 bika kapott központi lajstromszámot.

Tovább >

null Import engedély iránti kérelem nem harmonizált állati eredetű termék és élőállat behozatalához

Importbizonyítványok nem EU harmonizált állati eredetű termék és élőállat behozatalához, állati melléktermék importengedély kérelem

Bizonyos, nem EU harmonizált élő állatok és állati termékek behozatalának állat-egészségügyi feltétele a nemzeti állategészségügyi "importbizonyítvány nem EU harmonizált élő állatokhoz, állati termékekhez".

Utoljára módosítva: 2022.09.02.

1. Importbizonyítványok nem EU harmonizált állati eredetű termék és élőállat behozatalához

2. Állati mellékterméket tartalmazó laboratóriumi minták oktatási, kutatási, tudományos célra- kérelem behozatalhoz EU tagállamból, vagy importhoz 3. országból 

Jogszabályi háttér:

  • 2019/2122 felhatalmazáson alapuló rendelet
  • 142/2011/EU rendelet, különösen annak 27.cikk (1) bekezdése

 

1. Importbizonyítványok nem EU harmonizált állati eredetű termék és élőállat behozatalához

Nem EU harmonizált élőállat és állati termék típusok

Jogszabályi háttér:

  • 2016/429/EU „Állategészségügyi rendelet” 237. cikk- AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2016/429 RENDELETE (2016. március 9.) a fertőző állatbetegségekről és egyes állategészségügyi jogi aktusok módosításáról és hatályon kívül helyezéséről

Bizonyos élő állatokra és állati termékekre vonatkozóan azonban az EU nem határozott meg közös behozatali feltételeket, így az egyes tagállamoknak továbbra is lehetőségük van arra, hogy ezen esetekben nemzeti szabályaik szerint engedélyezzék a behozatalt. Ilyen terület a nem harmonizált állati eredetű termékek és élő állatok behozatala. 

Ezen élő állatok és állati termékek jellemzően például egyes állatkerti állatfajok, díszállatok, gerinctelen állatok (orvosi pióca), nem patás állatokból származó szőrmék (pl. csincsillaprém) illetve vadásztrófeák.

Fontos leszögezni, hogy harmadik országból történő behozatal ezen élő állatok és állati termékek esetében is kizárólag erre jóváhagyott állategészségügyi határállomásokon keresztül történhet, azonban ezen esetekben a behozatali szabályok nemzeti hatáskörben kerülnek megállapításra, így amennyiben más tagállamon keresztül kívánja importálni ugyanezen szállítmányát, úgy a behozatali szabályok tagállamomként eltérőek lehetnek.

A nemzeti hatáskörben meghatározott, az egyes nem-harmonizált élő állatokra és termékekre vonatkozó állategészségügyi import bizonyítványok az oldal alján megtalálhatóak és letölthetőek.

Amennyiben nem található a szállítmányra releváns alkalmazandó importbizonyítvány minta, kérjük vegye fel a kapcsolatot a Nébih Állategészségügyi és Állatvédelmi Igazgatóságával (aai@nebih.gov.hu). A fentiek nem vonatkoznak az oktatási, kutatási vagy diagnosztikai célból behozni kívánt laboratóriumi mintákra, azokra az Igazgatóság kérelemre kétnyelvű behozatali engedélyt ad ki a Hivatalhoz történő beérkezést követő 21 napon belül.

2. Állati mellékterméket tartalmazó laboratóriumi minták oktatási, kutatási, tudományos célra- kérelem behozatalhoz EU tagállamból, vagy importhoz 3. országból 

Import engedély kérelmet szükséges beadni a oktatási, kutatási vagy diagnosztikai célú állati melléktermékek (pl. vérsavó, szervminták)  más EU tagállamból történő behozatalához, illetve EU-n kívüli, 3. országokból történő importjához. A vonatkozó behozatali/import engedély iránti kérelmet a lentebb található minták alapján kell kitölteni és a Nébih Állat-egészségügyi és Állatvédelmi Igazgatóságára (továbbiakban: Igazgatóság) eljuttatni (aai@nebih.gov.hu).

Amennyiben a kérelemből megállapítható, hogy azon áru behozatalára vonatkozóan EU szinten harmonizált jogszabály(ok) szerint kell eljárni, úgy arról az Igazgatóság az ügyfélnek értesítést küld. Ilyen esetekben külön importengedély Igazgatóságunktól nem szükséges, a megadott EU jogszabályban leírtak szerint kell eljárni, illetve a jogszabály mellékletében meghatározott (a származási harmadik ország hatósági állatorvosa által kitöltött és leigazolt) EU importbizonyítványnak kell a szállítmányt kísérnie. Az Igazgatóság a kérelemben szereplő áru behozatalának tilalmáról szintén értesítést küld (pl.: kutya-, macskaprém behozatali tilalma).

Fentiek alapján összegezve:

  • A nem EU harmonizált egyes élő állatok, valamint állati termékek importjához mellékelni szükséges az oldal aljáról letölthető bizonyítványminták egyikét, melyet a származási ország hatósági állatorvosa tölt majd ki. Ennek a kitöltött dokumentumnak kell kísérnie a szállítmányt a feladás helyétől egészen a beléptető állategészségügyi határállomásig, ahol a dokumentumot ellenőrizni fogják.
  • Az oktatási, kutatási vagy diagnosztikai célra behozni kívánt állati eredetű mellékterméket tartalmazó laboratóriumi minták esetében kérvényezni kell előzetesen a behozatali/import engedélyt. A kérelem pozitív elbírálása után adja ki a Nébih Állategészségügyi és Állatvédelmi Igazgatósága a kétnyelvű engedélyt. Ebben az esetben nincs alkalmazandó bizonyítványminta, kizárólag a kétnyelvű engedélyt kell határellenőrzéskor bemutatni. 
  • A Brexit-et követően az oktatási, kutatási vagy diagnosztikai célra behozni kívánt minták esetében továbbra is a megszokott eljárásrend alapján fog történni az engedély kiadás, azonban az Egyesült Királyságra az engedélyekben már harmadik országoknak megfelelően fogunk utalni.

Letölthető kétnyelvű kérelem minta/Downloadable application for import permit

Kérelem oktatási, kutatási vagy diagnosztikai célú minta behozatalához (pdfdoc

Letölthető nemzeti állategészségügyi importbizonyítványok nem EU harmonizált élő állatok, állati termékekhez/ National veterinary import certificates for certain non-EU harmonized live animals and animal products

Laboratóriumi állatok, spermák, petesejtek és embriók/ Laboratory animals, semen, ova and embryos (pdf)

Húsevő emlősállatok (kivéve a kutyákat, macskákat, görényeket)/ Carnivores (other than dogs, cats, ferrets) (Kitölthető dokumentum)

Csincsilla/ Chinchilla (pdf)

Csincsilla prém/ Hides of chinchillas (pdf)

Patásállatoktól és madaraktól eltérő állati trófea/ Treated and untreated game trophies of animals other than ungulates and birds (pdf)

Kutyasperma/ Canine sperm (pdf)

Főemlősök/ Primates (pdf)

Hullajtott szarvasagancs/ Shed deer antler (pdf)

Kisemlősök (kivéve húsevőket)/ Small mammals (except Carnivora) (pdf)

Akváriumi és/vagy terráriumi állatok/ Aquarium and / or vivarium animals (pdf)

Denevérek/ Bats (pdf)

Élő éti csigák/ Live edible snails (pdf)

Élő piócák/ Live leeches (pdf)

Gyűrűsférgek / Phylum Annelida (pdf)

Kiolvasztott állati zsiradék/ Rendered animal fat (pdf)

Vadmadár természetvédelmi program keretein belül/ Birds imported for conservation programmes (pdf)

Medvék/ Bear species (pdf)

Kedvtelésből tartott rágcsálók, hüllők, kétéltűek, nyúlalakúak, halak/ Pet animals of Rodentia, Reptilia, Amphibia, Lagomorpha, Pisces (pdf)

Sórák peték/ Brine shrimp eggs (pdf)

Tenyésztett prémes állatok prémje/ Fur of kept fur animals (pdf)

 

Alapesetben más tagállamokból, illetve harmadik országokból történő élő állat és állati termék behozatal EU szinten harmonizált, egységes jogszabályok által történik. Az EU-s jogszabályok meghatározzák ezen élő állatok és állati termékek behozatalához szükséges állategészségügyi feltételeket, illetve az alkalmazandó állategészségügyi import bizonyítványmintákat. Harmadik országból az Európai Unióba történő élő állat és állati termék behozatal kizárólag az itt felsorolt, az adott termékkörre kijelölt, jóváhagyott állategészségügyi határállomásokon keresztül lehetséges.

Az EU harmonizált import feltételekről bővebben olvashat az alábbi cikkben:

https://portal.nebih.gov.hu/-/kereskedelmi-celu-eloallat-es-allati-eredetu-termekek-behozatala-harmadik-nem-eu-orszagbol