null Védekezni kell a madárinfluenza ellen

Védekezni kell a madárinfluenza ellen

2016. október 27, csütörtök

Madárinfluenza vírus jelenlétét mutatta ki a NÉBIH egy Csongárd megyében elhullott hattyúban. A kimutatott szerotípus (H5N8) kapcsán eddig még sosem fordult elő emberi megbetegedés. A baromfiállományokra azonban komoly veszélyt jelent, ezért a hatóság felhívja az állattartók figyelmét a megelőzés fontosságára.

A madárinfluenza H5N8 törzse az elmúlt két évben több járványt okozott világszerte a baromfiállományokban, súlyos közvetlen és közvetett károkat előidézve. Jelenleg is számos ország küzd madárinfluenzával.

A járványtani kutatások valószínűsítik, hogy a vonuló madaraknak is szerepe van a betegség terjesztésében. Legnagyobb veszélynek azok a víziszárnyas állományok vannak kitéve, melyeket részben vagy teljesen kifutón, legelőn tartanak. Az őszi madárvonulás időszaka alatt ezért fokozottan kell óvni a szárnyasokat a vadon élő madarakkal történő érintkezéstől. Az óvintézkedéseknek ki kell térniük a védett helyen történő etetésre, itatásra, valamint a takarmány és a trágya biztonságos tárolására.

A madárinfluenza tünetei különfélék lehetnek, melyek függnek a vírus megbetegítő képességétől, a madarak fajától, korától, tartási körülményeitől. Kezdeti tünet lehet az étvágytalanság, a folyadékfelvétel csökkenése és néhány egyed elhullása. Később, vagy más esetben hirtelen, akár előzetes tünetek nélkül nagyarányú elhullás is előfordulhat. A betegség jele lehet a tojástermelés vagy a testtömeg gyarapodás csökkenése is.

Kulcsfontosságú, hogy az állattartók szigorúan betartsák az általános járványvédelmi szabályokat és jelezzék az állatorvosuknak vagy az állategészségügyi hatóságnak, ha állataikon bármilyen tünetet észlelnek.

A betegségről és lehetséges következményeiről további információk olvashatók a NÉBIH honlapján.

 

Állategészségügyi és Állatvédelmi Igazgatóság

 

Kapcsolódó anyagok:
közlemény letölthető formában


Friss hírek

2026. június 22, hétfő

Házisertés ASP: minden minta negatív

Nem talált újabb afrikai sertéspestissel (ASP) fertőzött házisertést a június 3-ai Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei kitörés óta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A szakemberek a védő- és megfigyelési körzetben ellenőrizték az összes házisertés-állományt. A járványkitöréshez kapcsolódóan a Nébih laboratóriuma mintegy 700 házisertésből származó mintát vizsgált, amelyek minden esetben negatív eredményt mutattak.

Tovább >

2026. június 21, vasárnap

Budapesten és öt új vármegyében lép életbe tűzgyújtási tilalom

A napsütéses idő és kánikula tovább szárítja a biomasszát és a napokban sem várható elegendő csapadék. Ennek okán holnaptól (június 22.) Budapesten, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyékben is érvénybe lép a tűzgyújtási tilalom. Továbbá Pest, Heves, Csongrád-Csanád, Borsod-Abaúj-Zemplén és Bács-Kiskun vármegyékben fennmarad a korlátozás.

Tovább >