null Újabb kitörés: ezúttal Békés vármegyei baromfitelepeken igazolódott a madárinfluenza

Újabb kitörés: ezúttal Békés vármegyei baromfitelepeken igazolódott a madárinfluenza

2026. január 27, kedd

Békés vármegyében egy tenyészpulyka és egy májhasznú lúd telepen magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A hatóság felhívja a figyelmet, hogy a járványügyi előírások maradéktalan betartása elengedhetetlen a járványok megelőzése és megfékezése érdekében. Az érintett állományok felszámolása folyamatban van.

A betegséget két Békés vármegyei baromfitelepen igazolta a Nébih laboratóriuma. Békésszentandráson egy 7600 darabot számláló tenyészpulyka előnevelő telepen, míg Orosházán egy 5500 darabos májhasznú lúdállományban jelent meg a madárinfluenza. Mindkét állomány esetében megemelkedett elhullás jelentkezett, a pulykatelepen ezen felül idegrendszeri tüneteket, bágyadtságot, valamint takarmány-és ivóvíz fogyasztás csökkenését is tapasztalták. A mintákból a Nébih laboratóriuma – mindkét telep esetében – a vírus H5N1 altípusát mutatta ki.

A békésszentandrási gazdaságok körül a hatóság 3 km sugarú védőkörzetet és kiterjesztett megfigyelési körzetet, míg az orosházi gazdaság körül 3 km sugarú védő- és 10 km sugarú megfigyelési körzeteket állított fel. Az érintett állományok felszámolása és a járványügyi nyomozás jelenleg is zajlik. 

A Nébih továbbra is hangsúlyozza a járványügyi szabályok maradéktalan betartásának fontosságát, ugyanis a betegség a vadon élő madarakban egyaránt jelen van. A biológiai biztonsági intézkedések következetes alkalmazásával törekedni kell arra, hogy a vírus a vadon élő madarakból ne kerülhessen a baromfiállományokba. 

A madárinfluenzával kapcsolatos folyamatosan frissülő információkról a Nébih tematikus aloldalán tájékozódhat: https://portal.nebih.gov.hu/madarinfluenza
 


Friss hírek

2026. június 16, kedd

Megjelent az M1 autópálya déli oldalán az afrikai sertéspestis

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma 2026. június 16-án afrikai sertéspestis (ASP) vírus jelenlétét igazolta két, az M1 autópályától délre eső területen kilőtt vaddisznóban. Az állatokat Tatabánya térségében állománygyérítés során, diagnosztikai célból ejtették el. Ezzel a vírus átlépte a mesterséges határnak számító M1 autópályát.

Tovább >

2026. június 16, kedd

Június 16-tól elérhető az EK és az eGN közötti szinkronizálás

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) 2026-ban is biztosítja az Egységes Kérelem (EK) adatainak Elektronikus Gazdálkodási Naplóval (eGN) való összehangolását. A június 16-tól elérhető szinkronizálásnak köszönhetően a Magyar Államkincstár (MÁK) EK felületén megadott adatok automatikusan átkerülnek az eGN rendszerbe. A Nébih fejlesztése garantálja, hogy szinkronizálás esetén a két rendszerben nyilvántartott adatok maradéktalanul megegyeznek. A támogatási programok résztvevői számára kötelező a szinkronizálás elvégzése.

Tovább >