null Újabb Bács-Kiskun megyei állattartó telepeken jelent meg a madárinfluenza

Újabb Bács-Kiskun megyei állattartó telepeken jelent meg a madárinfluenza

2021. november 18, csütörtök

Bács–Kiskun megyében újabb baromfiállományokban igazolta a madárinfluenza vírus H5N1 altípusának jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A betegség Kelebia, Mélykút és Kisszállás településeken, összesen négy telepen ütötte fel a fejét. Az érintett gazdaságokban együttesen csaknem 300 ezer pecsenyekacsa megsemmisítését rendelte el a hatóság a járvány továbbterjedésének megakadályozása érdekében.

A hét eleji esetet követően, három újabb Bács-Kiskun megyei településen, összesen négy pecsenyekacsa-állományban jelentették madárinfluenza gyanúját a tulajdonosok az elhullott állatok megemelkedett száma miatt. A Nébih laboratóriuma mind a négy esetben megerősítette a madárinfluenza vírus H5N1 altípusának jelenlétét.

Az elsődleges kitörésben érintett állattartó telep Kelebia külterületén található, azaz távol esik az eddigi kitörésektől. A gazdaságban körülbelül 64 ezer darab 12 napos pecsenyekacsát tartottak. Járványügyi intézkedésként a teljes állomány felszámolása haladéktalanul megtörtént.

A további három fertőzött gazdaság Kelebia közelében, Kisszállás és Mélykút területén található. Ezeken a telepeken egy nappal később észlelték a madárinfluenzára utaló tüneteket. A három állományban összesen mintegy 230 ezer pecsenyekacsát tartottak, felszámolásuk folyamatban van.

A madárinfluenza-kitörésben értintett gazdaságok körül a 3 km sugarú védőkörzetek, valamint a 10 km-es megfigyelési körzetek kijelölése megtörtént és megkezdődtek a járványügyi vizsgálatok. Azonnal életbe léptek továbbá a járványvédelmi, állatmozgatási korlátozások.

Tekintettel arra, hogy a Kelebia körül megállapított védőkörzet átnyúlik Szerbia területére is, a járványvédelmi intézkedésekről haladéktalanul értesítést kapott a szerb állategészségügyi hatóság. Emellett az országos főállatorvos soron kívül tájékoztatta a partnerországokat a kitörésekről.

A nemzetközi kereskedelmet érintő információkról és az aktuális járványhelyzetről a Nébih tematikus aloldalán tájékozódhatnak az érdeklődők: https://portal.nebih.gov.hu/madarinfluenza


Friss hírek

2026. június 17, szerda

EU-szinten növekszik az afrikai sertéspestis járványok száma házi sertések és vaddisznók esetében is

Az EFSA legfrissebb éves járványügyi jelentése szerint 2025-ben az Európai Unió egész területén nőtt az afrikai sertéspestis (ASP) járványkitöréseinek száma 2024-hez képest. A házi sertések körében 76%-os, míg a vaddisznók esetében 44%-os növekedést regisztráltak. A betegség 31 év után újra felbukkant Spanyolországban, így a fertőzött tagállamok száma 14-re emelkedett.

Tovább >

2026. június 16, kedd

Megjelent az M1 autópálya déli oldalán az afrikai sertéspestis

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma 2026. június 16-án afrikai sertéspestis (ASP) vírus jelenlétét igazolta két, az M1 autópályától délre eső területen kilőtt vaddisznóban. Az állatokat Tatabánya térségében állománygyérítés során, diagnosztikai célból ejtették el. Ezzel a vírus átlépte a mesterséges határnak számító M1 autópályát.

Tovább >