null Új elemekkel bővült a kereskedelmi célú telepekre belépők kötelező nyilvántartása

Új elemekkel bővült a kereskedelmi célú állattartó telepekre belépők kötelező nyilvántartása

2025. április 20, vasárnap

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a figyelmet, hogy 2025. április 20-tól Magyarország egész területén valamennyi kereskedelmi céllal fogékony állatot tartó telepen kibővített adattartalmú látogatási naplót kell vezetni. A dokumentumban a telep területére be- és kilépő személyeket, továbbá a gépjárműforgalmat teljes körűen kell rögzíteni. A cél az állattenyésztést fenyegető állatjárványok továbbterjedésének megállítása.

A kibővített adattartalmú látogatási napló vezetését a Magyarország állattenyésztését fenyegető és sújtó madárinfluenza, afrikai sertéspestis, kiskérődzők pestise és kiemelten a ragadós száj- és körömfájás állatbetegségekkel összefüggésben a betegségek továbbterjedésének megakadályozása és a kártételének csökkentése érdekében rendelték el. 


Minden olyan személyt, aki belép olyan állattartó telepre, ahol madárinfluenzára, afrikai sertéspestisre, kiskérődzők pestisére és ragadós száj- és körömfájásra fogékony állatokat tartanak (vagyis baromfi fajok, sertésfélék, juh- és kecskefélék, szarvasmarhafélék), de nem szerepel a - már megszokott - jelenléti íven, valamint minden olyan gépjárművet, amely nem tartozik a mindennapi telepi munkavégzéshez szükséges járművek közé, a látogatási naplóban naprakészen rögzíteni kell. A napló hiánytalan vezetéséért a telepvezető/tartó/tulajdonos felel. 


Amennyiben az állattartó nem tartja be a határozatban foglaltakat, az illetékes hatóság bírságot szabhat ki.  


Minden további információ elérhető a Nébih portálon:
https://portal.nebih.gov.hu/rszkf 
https://portal.nebih.gov.hu/madarinfluenza
https://portal.nebih.gov.hu/afrikai-sertespestis
https://portal.nebih.gov.hu/kiskerodzok-pestise
 


Friss hírek

2026. június 9, kedd

Új állategészségügyi intézkedések az élőállat-szállításban

A Törökországban, Bulgáriában és Görögországban fennálló kedvezőtlen állategészségügyi járványhelyzet miatt az országos főállatorvos új védelmi intézkedést rendelt el: haszonállatot szállító járművek csak tisztítást és fertőtlenítést követően léphetnek be az országba. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) kéri az érintettek felelős közreműködését és az állategészségügyi előírások maradéktalan betartását.

Tovább >

2026. június 8, hétfő

Már mobilalkalmazáson is rögzíthetik a szakértők az amerikai szőlőkabóca észleléseket

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) országos Károsító-monitoring rendszere új funkcióval bővült. Mostantól a szőlő aranyszínű sárgaság (FD) betegség terjesztésért felelős amerikai szőlőkabóca előfordulási adatai és fejlődési alakjai már Android alapú mobilalkalmazáson keresztül is bejelenthetőek. A fejlesztés révén a szakemberek a terepi észleléseket közvetlenül, azonnal rögzíthetik a rendszerben.

Tovább >