null Tovább terjed a madárinfluenza Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád megyében

Tovább terjed a madárinfluenza Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád megyében

2022. május 10, kedd

A Nébih laboratóriuma Bács-Kiskun megye és Csongrád-Csanád megye újabb területein igazolta a magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét. A fertőzéssel érintett állományok felszámolása folyamatban van. A jelenlegi esetek azt bizonyítják, hogy a vírus nemcsak a szomszédos állattartó telepekre, hanem nagyobb távolságokra is eljuthat, ezért a járványvédelmi fegyelem lazítása még az ország madárinfluenzától mentes területein sem megengedett!

A Bács-Kiskun megyei Rém településén található, több mint 99 ezer pecsenyekacsát számláló állományban a megemelkedett elhullás és az idegrendszeri tünetek hívták fel az állattartó figyelmét a madárinfluenza gyanújára. Szintén ezek a tünetek jelentkeztek a Csongrád-Csanád megyei Szentes településen egy 3.050 egyedet számláló tenyészlúd-állományban. A Nébih laboratóriuma mindkét helyen a vírus H5N1 altípusának jelenlétét igazolta.

Az állományok felszámolása folyamatban van. Az érintett gazdaságok körül kijelölték a 3 km sugarú védőkörzetet, valamint meghatározták a 10 km sugarú megfigyelési körzetet. Ezeken a területeken további vizsgálatok indultak, valamint életbe léptek a járványvédelmi és állatmozgatási korlátozások. Ezenkívül Bács-Kiskun megyében és Csongrád-Csanád megyében a korábban kijelölt korlátozás alatt álló területek is tovább bővültek újabb kitörések következtében.

Ezek az új esetek is azt mutatják, hogy a vírus nemcsak a szomszédos állattartó telepekre, hanem nagyobb távolságokra is eljuthat. Éppen ezért az ország mentes területein sem megengedhető a járványvédelmi fegyelem lazítása. Az állatartóknak mindent meg kell tenniük annak érdekében, hogy megóvják állataikat a betegségtől. Kiemelt jelentőségű többek között az állattartó telepek jármű-és személyforgalmának minimálisra csökkentése és a megfelelő fertőtlenítés, valamint a védőöltözet használata. Az ország magas kockázatú területein továbbra is kötelező a baromfiállományok zártan tartása. A kötelezően előírt szállítás előtti tamponvizsgálatok továbbra is érvényben maradnak.


Friss hírek

2026. június 12, péntek

Az eddigieknél is intenzívebb vaddisznóállomány-csökkentés indul az ASP megfékezésére

Az afrikai sertéspestis (ASP) házisertés-állományban történt megjelenése miatt az országos főállatorvos rendkívüli vaddisznóállomány-csökkentési intézkedéseket rendelt el a járvány további terjedésének megakadályozása és a hazai sertéságazat védelme érdekében. A beavatkozások Pest, Komárom-Esztergom és Fejér vármegyékben az M1–M3 autópályák menti 10 kilométeres sávban, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, a Vállaj térségében elrendelt megfigyelési körzet területén, az érintett vadgazdálkodási egységekben valósulnak meg. Az intézkedések a vaddisznóállomány csökkentésére, területenként meghatározott állománysűrűségi célértékek elérésére és fenntartására, valamint a teljesítés fokozott ellenőrzésére irányulnak.

Tovább >

2026. június 11, csütörtök

Péntektől több vármegyében is megszűnik a tűzgyújtási tilalom

Az elmúlt 24 órában lehullott csapadék hatására több területen mérséklődött a tűzveszély, ezért 2026. június 12-től Budapesten és további 10 vármegyében feloldják a tűzgyújtási tilalmat. Hat vármegyében ugyanakkor a korlátozás továbbra is érvényben marad.

Tovább >