null Szamócaellenőrzéseket tartott a Nébih a jogszerű őstermelői értékesítés védelme érdekében

Szamócaellenőrzéseket tartott a Nébih a jogszerű őstermelői értékesítés védelme érdekében

2025. június 10, kedd

Május második felében fokozott szamócaellenőrzéseket végzett a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal. Számos fővárosi és vidéki vásárcsarnokban, termelői piacokon és termőföldeken is jártak az ellenőrök. A cél egyértelmű volt: a tisztességes őstermelők támogatása és a fogyasztók védelme. A kéthetes ellenőrzéssorozat rávilágított, hogy bár sok őstermelő jogszerűen és tisztességesen végzi tevékenységét, még mindig akadnak, akik igyekeznek megkerülni a szabályokat, visszaélnek a vásárlók bizalmával. A hatóság 5 értékesítővel szemben indított eljárást és a tapasztalatok alapján a nyár további részében is folytatja a piacok fokozott ellenőrzését.

A Nébih május második felében tartott kiemelt szamóca ellenőrzése során mintegy 30 szamócaárusítót ellenőriztek a szakemberek. A vizsgálatok részben a Nébih Zöld Számra érkezett bejelentések alapján, részben a piaci árusoknál történtek.  A felügyelők többek között ellenőrizték, hogy az értékesíteni kívánt termék szerepel-e az őstermelői nyilvántartásban és azt a saját gazdaságban állította-e elő az őstermelő. Kitértek arra is, hogy az értékesítést arra jogosult személy végzi-e és a helyszín a vásárlók elérik-e az előírt információkat, adatokat. Fontos ellenőrzési szempont volt továbbá, hogy az eladásra kínált termék mennyisége arányos-e a nyilvántartásban feltüntetett, földterületeken megtermelhető mennyiséggel.

Az ellenőrzés közben feltárt hibákat, hiányosságokat bemutató videó a cikkben leírtak vizuális bemutatására szolgál, többletinformációt nem tartalmaz.

Az eredmények vegyes képet mutatnak. Több helyszínen mindent rendben talált a hatóság. Egyes piacokon azonban nem volt egyértelmű, hogy milyen minőségben történik az értékesítés, vagyis, hogy felvásárolt árut vagy saját termelésűt árusítanak, ezzel megtévesztve a vásárlókat. Általánosságban elmondható, hogy a termelői piacokon jogszerűen történik az értékesítés, saját termelésű árut kínálnak a termelők A nagyobb vásárcsarnokokban azonban kezd kiszorulni a hazai őstermelői áru, inkább kereskedők értékesítik a felvásárolt szamócát. 

Az ellenőrzéssorozat során 5 esetben indult eljárás, mert felmerült a gyanú, hogy az értékesítő nem saját termelésű termékeket kínál. Ezeknél az eseteknél a hatóság – a dokumentumok vizsgálata mellett – minden esetben kimegy a termelés helyére is ellenőrizni. 

Az akció tapasztalatai szerint bár az őstermelők többsége tisztességesen végzi munkáját, továbbra is akadnak, akik megkísérlik kijátszani a szabályokat, visszaélve az őstermelői termékekbe vetett bizalommal. A Nébih a jövőben is folytatja a piacok szigorú ellenőrzését és a közérdekű bejelentések kivizsgálását, hogy a szabálytalanságokat feltárva erősítse a tisztességes termelők munkáját.

Mit tehet a fogyasztó, hogyan segítheti a hatóság munkáját és ellenőrizheti maga a terméket?
A hatályos jogszabályok alapján az őstermelőnek az árusítás helyén kötelező jól látható módon kihelyezni a „Saját őstermelői tevékenységből származó termék” feliratot, valamint az őstermelő FELIR és a Nébih tevékenységazonosítóját. Ennek alapján a Nébih honlapján az őstermelő keresőben lekérdezhető, hogy a kínált termék szerepel-e a nyilvántartásban, bejelentette-e annak termelését. Az őstermelő kereső itt érhető el: https://portal.nebih.gov.hu/ostermelo-kereso 

Amennyiben valaki az őstermelői tevékenységgel kapcsolatos visszaélést tapasztal, a Nébih Zöld Számán (06-80/263-244), vagy e-mailben az mgei@nebih.gov.hu és a zoldszam@nebih.gov.hu címeken jelezheti.



Friss hírek

2025. június 17, kedd

Elkészült az EU Riasztási és Együttműködési Hálózatának 2024-es összefoglalója

Az Európai Unió Riasztási és Együttműködési Hálózata (ACN) 2024-ben 9400-nál is több bejelentést rögzített élelmiszerbiztonsági, állat- és növényegészségügyi témákban. A legtöbb ügy a RASFF rendszeren keresztül érkezett, melyek többsége az élelmiszerbiztonságot érintette. Az ACN hálózat célja, hogy a tagállamok között biztosítsa a gyors és hatékony együttműködést, ezáltal segítve a fogyasztók biztonságát fenyegető problémák mihamarabbi kezelését.

Tovább >

2025. június 17, kedd

EU Riasztási és Együttműködési Hálózat – 2024-es évösszefoglaló

A Riasztási és Együttműködési Hálózat (ACN) 2024-es évre vonatkozó beszámolója alapján a tavalyi évben több mint 9400 bejelentést rögzítettek a tagállamok. Változatlanul a RASFF rendszer értesítéseinek száma a legmagasabb. A 2024-ben közzétett mintegy 5300 élelmiszerbiztonsági bejelentés 91%-a kötődött élelmiszerekhez. A Magyarországot is érintő 309 RASFF-ügy nagy része baromfihúshoz és abból készült termékekhez, zöldségekhez és gyümölcsökhöz, valamint gabonatermékekhez és pékárukhoz kapcsolódott. 38 esetben volt kifogás hazai gyártású termékkel szemben, a magyar hatóságok pedig kockázatos élelmiszerek kapcsán 63 ügyet indítottak. Az Európai Bizottság a tavalyi évben két új riasztási rendszerrel bővítette a hálózatot: lehetőség nyílt a kedvtelésből tartott állatokat érintő szabálytalanságok, valamint a gazdasági haszonállatok jóllétéhez kapcsolódó ügyek bejelentésére is. A kedvtelésből tartott állatok ügyében Magyarországot 2024-ben 24 ügy érintette, a haszonállatok kapcsán hazánkat érintően mindössze 1 jelzés érkezett.

Tovább >