null Somogy vármegyét is elérte a madárinfluenza

Somogy vármegyét is elérte a madárinfluenza

2024. november 14, csütörtök

Ezúttal Somogy vármegyében mutatta ki a magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. Emellett a fertőzéssel már érintett Jász-Nagykun-Szolnok vármegye újabb területén is azonosították a betegséget. Az érintett állományok felszámolása és a járványügyi nyomozás folyamatban van.

A Somogy vármegyei Mike településen, a mintegy 3.370 példányú hízópulyka telepen, valamint a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Zagyvarékason található, 3 870 példányt számláló májhasznú lúdtelepen igazolta az állategészségügyi hatóság a magas patogenitású madárinfluenza vírusát. Mindkét esetben a csökkent takarmány és vízfogyasztás, továbbá a megemelkedett elhullás keltette fel az állattartók gyanúját. Végül a Nébih laboratóriuma kimutatta a vírus H5N1 altípusát az elhullott állatokból.
Az érintett állományok felszámolása folyamatban van. A gazdaságok körül kijelölték a 3 km sugarú védőkörzetet, valamint felállították a 10 km sugarú felügyeleti (megfigyelési) körzetet.

A jelenlegi esetek is mutatják, hogy a madárinfluenza szinte az egész országban jelen van, ezért kiemelten fontos a fokozott óvatosság az állattartók részéről, nemcsak a már érintett, hanem a madárinfluenzától mentes területeken is.

A madárinfluenzával kapcsolatban további információkat olvashatnak a Nébih portál tematikus aloldalán: https://portal.nebih.gov.hu/madarinfluenza


Friss hírek

2026. június 24, szerda

Csütörtöktől az egész országra kiterjedő tűzgyújtási tilalom lép életbe

A tartós csapadékhiány és az országot sújtó kánikulai időjárás okozta fokozott tűzkockázatot mérlegelve, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának egyetértésével, 2026. június 25-től az ország egész területén tűzgyújtási tilalmat rendel el.

Tovább >

2026. június 22, hétfő

Házisertés ASP: minden minta negatív

Nem talált újabb afrikai sertéspestissel (ASP) fertőzött házisertést a június 3-ai Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei kitörés óta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A szakemberek a védő- és megfigyelési körzetben ellenőrizték az összes házisertés-állományt. A járványkitöréshez kapcsolódóan a Nébih laboratóriuma mintegy 700 házisertésből származó mintát vizsgált, amelyek minden esetben negatív eredményt mutattak.

Tovább >