null Meglepetés a retekvetőmagok között – avagy itt a legfrissebb Szupermenta-teszt

Meglepetés a retekvetőmagok között – avagy itt a legfrissebb Szupermenta-teszt

2025. április 15, kedd

A Szupermenta program legújabb terméktesztjén retekvetőmagokat vizsgáltak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei. A laboratóriumi és a hatósági ellenőrzéseken mindent rendben találtak, azonban a kedveltségi vizsgálaton egy terméknél rovarszennyezettséget állapítottak meg. A teszt a Nébih szarvasi fajtakitermesztő állomásán folytatódik a növények fejlődésének nyomonkövetésével.

A tavaszi időszak népszerű zöldségei közé tartozik a retek, ezért sok veteményesben helyet kap. A kertészkedők többfajta retek vetőmagja közül választhatnak. A Szupermenta összehasonlító vizsgálatába a gömbölyű, piros, hónaposretek-vetőmagok kerültek be, melyek széles körben, folyamatosan elérhetőek a piacokon és az üzletekben egyaránt. Összesen 22 kiskerti vetésre szánt vetőmagot vizsgáltak meg a szakemberek, melyek között három hibrid szerepelt. Származásukat tekintve kilenc hazai, tizenhárom pedig külföldi volt.

A Nébih laboratóriumi szakemberei elsősorban a legfőbb minőségi mutatókat, a csírázóképességet, a tisztaságot és az idegenmag-tartalmat vizsgálták meg. Az eredmények megnyugtatóak, ugyanis a vonatkozó határértékeknek minden egyes termék megfelelt.

A hatósági felügyelők ellenőrizték a retekvetőmagok csomagolásán a kötelező jelölések és az alapvető termékinformációk meglétét, így például a fajta és a származás feltüntetését. A vizsgálat során szintén szempont volt, hogy a vetőmagokat minőséget megóvó, zárt csomagolásban kínálják-e a vásárlóknak. A tesztelt termékek minden kritériumnak megfeleltek. 

A kedveltségi vizsgálaton szakértők és laikusok értékelték a vetőmagokat. A szemrevételezéskor egy terméknél rovarszennyezettséget állapítottak meg a szakemberek. A szennyezett tasakban egy élő kaprabogár lárvát és nyolc levedlett lárvabőrt azonosítottak a laboratóriumban. Minőségi hiba miatt a hatósági felügyelők figyelmeztették az érintett forgalmazót és felszólították a még raktáron lévő tétel megsemmisítésére.

A végső rangsor a kedveltségi vizsgálat eredményei alapján született meg. A dobogó legfelső fokára a Rédei Kertimag Óriás vaj retek került, második helyezést ért el a Gartenland Rudi retek, a harmadik helyen pedig a Rédei Kertimag Ester retek végzett.

További információk, érdekességek, valamint a részletes vizsgálati eredmények elérhetőek a Nébih Szupermenta termékteszt oldalán: https://szupermenta.hu/a-retekvetomagok-fordulatos-tesztje/

A termékteszt egyfajta folytatásaként a tesztelt magokat már elvetették a Nébih szarvasi fajtakitermesztő állomásán, ahol a szakemberek nyomonkövetik a növények fejlődését. A gyakorlati tapasztalatokról hamarosan beszámol a Szupermenta csapata.

Retekvetőmag eredményközlő táblázat letölthető formában (xlsx)
A retekvetőmag termékteszt eredményközlő videó leirata (pdf)


Friss hírek

2025. április 18, péntek

A Nébih ismét felhívja az állattartók figyelmét a saját felelősségükre a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezésben

Magyarországon eddig öt szarvasmarha telepen azonosítottunk ragadós száj- és körömfájás vírussal fertőzött állatokat. A ragályos vírus rendkívül könnyen terjed, ha egy állattelepen nem tartják be az óvintézkedéseket! Az állategészségügyi hatóság ezért ismét nyomatékosan felhívja az állattartók figyelmét a saját felelősségükre a védekezésben! A vírus ellen csak úgy tudunk védekezni, ha az állattartók rendkívül felelősen betartják a szabályokat, az óvintézkedéseket, és nem veszik félvállról a saját állataik védelmét. Ahol fertőzött állatot találunk, ott az egész állatállományt fel kell számolni. A kontaktszabályok be nem tartása pedig más állattelepeket is veszélybe sodor.

Tovább >

2025. április 17, csütörtök

Újra megjelent a madárinfluenza Hajdú-Bihar vármegyében

Madárinfluenza vírus jelenlétét mutatta ki Hajdú-Bihar vármegyében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. Az érintett állomány felszámolása és a járványügyi nyomozás folyamatban van. A Nébih felhívja a figyelmet, hogy a madárinfluenzával jelenleg nem érintett területeken is megjelenhet vagy újra megjelenhet a betegség, ezért fokozottan figyeljenek állományukra.

Tovább >