null Megkezdődött a parlagfűvel fertőzött területek légi felderítése

Megkezdődött a parlagfűvel fertőzött területek légi felderítése

2017. augusztus 24, csütörtök

A megyei kormányhivatalok szakembereinek közreműködésével idén is kezdetét vette a parlagfűvel fertőzött területek légi felderítése. A helikopteres „bejárás” során rövid idő alatt nagy terület áttekintése történik meg. Azokon a földeken, ahol a jogszabályi előírások ellenére nem zajlott le a parlagfű mentesítés, a hatóság elrendeli a közérdekű védekezést, a gondatlan földhasználót pedig növényvédelmi bírsággal sújtja.

Az elmúlt évekhez hasonlóan, idén is megszervezik hazánkban a parlagfű légi úton történő felderítését. Az ellenőrzésben – a készenléti rendőrség helikoptereinek közreműködésével – a megyei kormányhivatalok növény- és talajvédelmi szakemberei vesznek részt.

 

A légi ellenőrzés mostantól kiegészíti a július 1-jétől folyamatosan végzett földi felderítést. Az érintett hatóságok ebben az évben is több százezer hektárnyi területet tekintenek át a magasból. A módszer nagy előnye, hogy a helikopterek segítségével rövid időn belül nagy területet tudnak szemrevételezni a szakemberek.

 

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal felhívja minden földhasználó és földtulajdonos figyelmét, hogy a földterületek parlagfű mentes állapotát a szezon végéig kötelező fenntartani!

 

A parlagfűvel fertőzött területeken a növényvédelmi hatóság közérdekű védekezést rendel el. A hatósági eljárás költségei a gondatlan földhasználót terhelik, akinek – a fertőzött terület méretétől és a fertőzöttség mértékétől függően – 15.000 forinttól 5 millió forintig terjedő növényvédelmi bírságot is meg kell fizetnie a jogszabályban előírt kötelezettségének elmulasztása miatt.


Friss hírek

2026. június 24, szerda

Csütörtöktől az egész országra kiterjedő tűzgyújtási tilalom lép életbe

A tartós csapadékhiány és az országot sújtó kánikulai időjárás okozta fokozott tűzkockázatot mérlegelve, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának egyetértésével, 2026. június 25-től az ország egész területén tűzgyújtási tilalmat rendel el.

Tovább >

2026. június 22, hétfő

Házisertés ASP: minden minta negatív

Nem talált újabb afrikai sertéspestissel (ASP) fertőzött házisertést a június 3-ai Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei kitörés óta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A szakemberek a védő- és megfigyelési körzetben ellenőrizték az összes házisertés-állományt. A járványkitöréshez kapcsolódóan a Nébih laboratóriuma mintegy 700 házisertésből származó mintát vizsgált, amelyek minden esetben negatív eredményt mutattak.

Tovább >