null Kéknyelv-betegséget erősített meg a Nébih Somogy vármegyében

Kéknyelv-betegséget erősített meg a Nébih Somogy vármegyében

2025. szeptember 11, csütörtök

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma kéknyelv betegség jelenlétét erősítette meg. Két Somogy vármegyei nagylétszámú, de egy tartási helyen tartott és emiatt egy járványügyi egységet képező szarvasmarha-állományból származó mintákból kimutatták PCR pozitivitást a vizsgálatok. A telepen azonnal megfigyelési zárlatot rendelt el az állategészségügyi hatóság. A betegség elleni védekezéshez a megfelelő vakcina rendelkezésre áll.

A húshasznú szarvasmarha állományokban általános vírusos fertőzésre utaló tünetek (bágyadtság, magas láz, orrfolyás) is mutatkoztak. Mivel a klinikai tünetek megjelentek és a laboratóriumi vizsgálatok is kimutatták a betegség jelenlétét, az uniós szabályozás értelmében ez a betegség megerősített esetének, így hivatalosan kitörésnek minősül. A Nébih laboratóriuma megállapította, hogy a vírus a 3-as szerotípusba tartozik.
 
A telepen azonnal megfigyelési zárlatot rendelt el a helyi állategészségügyi hatóság. 
A betegség ellen vakcinával lehet védekezni, ehhez a megfelelő vakcina rendelkezésre áll.  A kéknyelv-betegség több szerotípusa is Európa szerte elterjedt, 21 uniós tagállamban van jelen a betegség. A vakcinázott állatok forgalomképesek, bizonyos un. harmadik országbeli kereskedelmi korlátozások azonban előfordulhatnak. 

A kéknyelv betegség nem jelent élelmiszerbiztonsági kockázatot. A vírus állatról emberre nem terjed, az emberre az esetlegesen fertőzött állatokból előállított élelmiszerek sem jelentenek veszélyt. 

A témában minden fontos információ elérhető a Nébih tematikus oldalán: https://portal.nebih.gov.hu/keknyelv


Friss hírek

2026. június 6, szombat

Vasárnaptól Baranya vármegyében megszűnik a tűzgyújtási tilalom

Az utóbbi 24 óra csapadékos időjárás hatására jelentősen csökkent a tűzveszély Baranya vármegyében, ezért 2026. június 7-től visszavonják a tűzgyújtási tilalmat

Tovább >

2026. június 4, csütörtök

Két vármegyében megszűnik a tűzgyújtási tilalom péntektől

Az elmúlt napok csapadékos időjárása következtében egyes területeken mérséklődött a tűzveszély, ezért 2026. június 5-től Vas és Zala vármegyében a visszavonják a tűzgyújtási tilalmat. A többi vármegye esetén azonban továbbra is érvényben marad a korlátozás.

Tovább >