null Fagyasztott zöldségek vásárlásáról és fogyasztásáról gyűjt információkat a Nébih

Fagyasztott zöldségek vásárlásáról és fogyasztásáról gyűjt információkat a Nébih

2022. március 4, péntek

Új kutatást indít a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a magyar lakosság gyorsfagyasztott zöldségekhez kapcsolódó vásárlási, felhasználási és fogyasztási szokásainak megismerése érdekében. A március 31-ig kitölthető online kérdőív többek között arra is kitér, hogy a fogyasztók mennyire kedvelik a fagyasztott zöldségeket, milyen ételekhez vásárolják őket, vagy, hogy figyelembe veszik-e a jelölésen szereplő felhasználási utasításokat. A kutatás segítségével a hatóság átfogó képet kaphat arról, milyen valós kockázatok merülnek fel fogyasztói szinten e termékkategóriával kapcsolatban.

Néhány éve az EU-ban lezajlott egy több országot is érintő, gyorsfagyasztott zöldségekhez kapcsolódó Listeria monocytogenes járvány. Az élelmiszerbiztonsági pandémiában bizonyítottan 46 személy betegedett meg és szorult kórházi kezelésre, valamint 5 haláleset is történt. Szomorú tény, hogy a szennyezés ellenére a megbetegedések megelőzhetők lettek volna, ha a fogyasztók tisztában vannak az élelmiszerbiztonsági kockázatokkal és azok elkerülésének módjával. 

A veszélyforrás azonosítása és csökkentése érdekében a Nébih szeretné felmérni a hazai fogyasztói szokásokat. A hivatal https://portal.nebih.gov.hu/felmeres linken elérhető online kérdőíve többek között arra keresi a választ, hogy a magyar fogyasztók mit gondolnak a gyorsfagyasztott termékekről, miket részesítenek előnyben, vannak-e általános és speciális elkészítési szokásaik, továbbá elolvassák-e, betartják-e a jelölésen szereplő utasításokat. A felmérés arra is kitér, hogy a fogyasztók tisztában vannak-e az élelmiszerbiztonsági kockázatokkal a vásárlás, a szállítás, az otthoni tárolás és az előkészítés során.

A kérdőív segítségével a hatóság átfogó képet kaphat arról, hogy melyek a legjelentősebb kockázatok fogyasztói szinten e termékkategóriában. Az eredmények alapján a Nébih egy lakosságnak szóló tájékoztatót is összeállít a későbbiekben, kiemelve a felmérés szerinti kritikus pontokat. Az útmutatóban a hatóság azt is bemutatja majd, hogyan lehet a háztartásokban a gyorsfagyasztott zöldségekhez kapcsolódó élelmiszerbiztonsági kockázatokat a minimumra csökkenteni.

Az adatgyűjtés 2022. március 31-ig tart. A kérdőív kitöltése 10-15 percet vesz igénybe. A felmérés az alábbi linken elérhető: https://portal.nebih.gov.hu/felmeres 
 


Friss hírek

2025. április 15, kedd

Meglepetés a retekvetőmagok között – avagy itt a legfrissebb Szupermenta-teszt

A Szupermenta program legújabb terméktesztjén retekvetőmagokat vizsgáltak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei. A laboratóriumi és a hatósági ellenőrzéseken mindent rendben találtak, azonban a kedveltségi vizsgálaton egy terméknél rovarszennyezettséget állapítottak meg. A teszt a Nébih szarvasi fajtakitermesztő állomásán folytatódik a növények fejlődésének nyomonkövetésével.

Tovább >

2025. április 15, kedd

Karbantartás miatt leállás lesz a Nébih szakrendszereiben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ezúton értesíti az ügyfeleit, hogy 2025. április 26. (szombat) 7:00 és 2025. április 27. (vasárnap) 18:00 óra között több szakrendszer átmenetileg nem lesz elérhető.

Tovább >