null Dinnyehamisítókat leplezett le a hatóság

Dinnyehamisítókat leplezett le a hatóság

2015. augusztus 17, hétfő

Átcímkézés közben ért tetten egy vállalkozót az élelmiszerlánc-felügyeleti hatóság egy múlt heti ellenőrzés során. A Nagykálló környéki felvásárló telepen az ellenőrök érkezésekor mintegy 21 tonna román származású dinnyét csomagoltak át egy áruházlánc piros-fehér-zöld trikolórral ellátott kartonjaiba. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal zöldség-gyümölcs ellenőrei a tételt azonnali hatállyal zárolták és megtiltották a forgalomba hozatalát.

Közérdekű bejelentés vezette a zöldség-gyümölcs ellenőröket a hamisítók nyomára. A szakemberek a Nagykálló környéki felvásárló telepen átcsomagolás közben érték tetten a vállalkozót: két kamion román származású dinnyét egy áruházlánc piros-fehér-zöld trikolórral ellátott kartonjaiba rakodták át. Az addig kiszerelt, mintegy 21 tonna görögdinnye hatósági zár alá került. A szakemberek elrendelték a tétel forgalmazási, szállítási és felhasználási tilalmát.

Az idei évben ez volt az első feltárt átcsomagolásos eset. A termék eredetének meghamisításával megszűnik a nyomonkövethetőség, mely az egyik legsúlyosabb élelmiszerlánc-biztonsági szabálysértés, ezért a zöldség-gyümölcs forgalmazó több millió forintos bírságra számíthat.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal által koordinált kiemelt görögdinnye ellenőrzés során eddig országosan 469 forgalmazóhelyen 496 tételt ellenőriztek. 17 esetben merült fel kifogás, két tételnél volt gond a minőséggel, míg a többinél jelölési hibák akadtak, ezért – a nyomonkövethetőség hiánya miatt – az ellenőrök több mint 1 millió forint értékben szabtak ki bírságot.

Az élelmiszerlánc-felügyeleti hatóság a jövőben a görögdinnye mellett más zöldség-gyümölcs termékek esetében is folytatja a komplex ellenőrzéseket. Emellett a hatóság kéri a vásárlókat, hogy szabálytalanság észlelésekor – a mostani esethez hasonlóan – tegyenek közérdekű bejelentést, például a NÉBIH ingyenesen hívható zöld számán (06-80/263-244).

Kapcsolódó anyagok:
közlemény letölthető formában
képek tömörítve


forrás: Sz-Sz-B Megyei KH


Friss hírek

2026. június 22, hétfő

Házisertés ASP: minden minta negatív

Nem talált újabb afrikai sertéspestissel (ASP) fertőzött házisertést a június 3-ai Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei kitörés óta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A szakemberek a védő- és megfigyelési körzetben ellenőrizték az összes házisertés-állományt. A járványkitöréshez kapcsolódóan a Nébih laboratóriuma mintegy 700 házisertésből származó mintát vizsgált, amelyek minden esetben negatív eredményt mutattak.

Tovább >

2026. június 21, vasárnap

Budapesten és öt új vármegyében lép életbe tűzgyújtási tilalom

A napsütéses idő és kánikula tovább szárítja a biomasszát és a napokban sem várható elegendő csapadék. Ennek okán holnaptól (június 22.) Budapesten, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyékben is érvénybe lép a tűzgyújtási tilalom. Továbbá Pest, Heves, Csongrád-Csanád, Borsod-Abaúj-Zemplén és Bács-Kiskun vármegyékben fennmarad a korlátozás.

Tovább >