Ragadós száj- és körömfájás járvány kapcsán elrendelt hazai intézkedések
Legutóbbi frissítés: 2025.05.05. 09:31
A betegség továbbterjedésének megakadályozása érdekében az országos főállatorvos rendkívül szigorú hatósági intézkedéseket rendelt el.
A védő- és megfigyelési körzeteket bemutató országos térkép, illetve az érintett vármegyét ábrázoló térkép, valamint a korlátozással érintett települések listája megtekinthető a Nébih ragadós száj- és körömfájás tematikus oldalán.
A ragadós száj- és körömfájással kapcsolatos, folyamatosan frissülő kereskedelmi információk elérhetőek a Nébih tematikus honlapján.
1. Valamennyi korlátozás alá eső területre vonatkozó intézkedések
- A korlátozott területekre tilos a fogékony állatok beszállítása.
- Az RSzKF-re fogékony állatok harmadik országokba, illetve más tagállamba történő kiszállítása bármilyen célra tilos.
- tilos minden állatfajt bemutató vásár, bemutató, rendezvény megtartása 2025. május 5-ig.
- A nagylétszámú tejtermelő gazdaságoknak heti rendszerességgel elegytej-mintát kell venni a telep hűtőjéből és azt a járási hivatalba eljuttatni surveillance vizsgálatok céljára. A vizsgálatok állami költségre történnek.
2. A szlovákiai, valamint a hazai kitörések 10 kilométeres körzetébe (védő- ill. megfigyelési körzet) eső településekre vonatkozó intézkedések:
- Ezen települések teljes közigazgatási területén található háztáji sertésállományok és egyéb fogékony fajok házi vágása javasolt, a járvány terjedésének megelőzése érdekében. Ezt előzetesen be kell jelenteni az illetékes járási hivatalba.
- Azokban a tenyészetekben, ahol az állatok házi vágása nem végezhető el, a levágásukat Magyarországon található, arra kijelölt vágóhídon lehet elvégeztetni. A kijelölt vágóhidak listája az alábbi linken található: https://portal.nebih.gov.hu/rszkf-vagohidak. Az erre a célra kijelölt vágóhidat és az elszállítást végző jármű tulajdonosát a feladat elvégzése érdekében aktív közreműködésre kell kötelezni, a közreműködéssel okozott kár mértékéig kártalanítás megfizetése mellett.
- Az állatok kijelölt vágóhídra történő szállítása előtt azokból a szállítást megelőző 48 órában mintát kell venni. A szállítás csak a vizsgálatok kedvező eredményének kézhez vétele után történhet meg.
- Az állatok tulajdonosai a még nem vágásérett, illetve nem vágási céllal tartott sertések és egyéb fogékony állatfajok levágatása esetén az állatok piaci értéke mértékéig kártalanításra jogosultak.
- A kitörések 10 kilométeres körzetében az RSzKF-re fogékony állatokat zártan kell tartani, azok sem legelőre, sem karámba, sem kifutóba nem engedhetők ki, etetésüket és itatásukat is zárt körülmények között kell végezni. A korlátozás május 5-ig érvényes.
- A sertéstől eltérő, RSzKF-re fogékony állatok esetében is lehetőség van vágóhídon elvégzett levágatás engedélyezésére. A levágott, még nem vágásérett illetve nem vágási céllal tartott állatok levág(at)ásuk esetén azok piaci értéke mértékéig azok tulajdonosai kártalanításra jogosultak. Az így levágatott állatokból a sertésekre vonatkozóan leírtak szerint mintát kell venni RSzKF vizsgálat céljára.
- A megfigyelési körzetből származó állatok friss húsa a kijelölt vágóhídról nem szállítható ki más tagállamba vagy harmadik országba. A megfigyelési körzetből származó állatok friss húsa a kijelölt vágóhídról kizárólag az (EU) 2020/687 rendelet VII. melléklete szerinti kockázatcsökkentő kezelést végző húskészítmény-előállító létesítménybe kerülhet tovább. A friss hús szállítása során a nyomonkövetést biztosítani kell, továbbá a friss húst az (EU) 2020/687 rendelet IX. melléklettében előírtak szerint kell jelölni (keresztezett ovális).
3. A további korlátozás alá eső területre (Győr-Moson-Sopron vármegye teljes területe a kitörések 10 kilométeres körzetén kívül és Komárom-Esztergom vármegye Komáromi, Tatai és Esztergomi járása, Veszprém vármegye Pápai járása, Vas vármegye Celldömölki járásból: Csönge, Kemenesmagosi, Kemenessömjén, Kenyerei, Pápoc, Szergény, Vönöck; Sárvári járásból: Csánig, Nick, Répcelak) vonatkozó intézkedések
- A fogékony állatok mozgatása (beleértve azoknak technológiai célú mozgatását is) 2025. április 21. éjfélig tilos. Ezt követően a fogékony állatok a további korlátozás alá eső területen belül való technológiai mozgatása és kijelölt vágóhídon történő azonnali vágásra való mozgatása lehetséges. A további korlátozás alá eső területen kívül kizárólag Magyarország területén belül, azonnali vágásra szállíthatóak kijelölt vágóhídra a mintavételi előírásoknak megfelelően, a lentebbi pontok szerint.
- A további korlátozás alá eső területről RSzKF-re fogékony állatfaj esetében az állatok kizárólag azonnali vágásra szállíthatóak ki, kizárólag Magyarországon található, arra kijelölt vágóhídra. A kijelölt vágóhidak listája az alábbi linken található: https://portal.nebih.gov.hu/rszkf-vagohidak.
- Az állatok kijelölt vágóhídra történő szállítása előtt azokból a szállítást megelőző 48 órában mintát kell venni. A szállítás csak a vizsgálatok kedvező eredményének kézhez vétele után történhet meg.
- A további korlátozás alá eső területről származó állatokból előállított friss hús a kijelölt vágóhídról nem szállítható ki más tagállamba vagy harmadik országba.
- Az RSzKF-re fogékony állatok további korlátozás alá eső területen belüli technológiai mozgatása engedélyezett.
- A további korlátozás alá eső területen:
o minden RSzKF-re fogékony állatfaj esetében legeltetési tilalom van érvényben annak visszavonásáig.
o a fogékony fajokhoz tartozó vadfajok újratelepítése tilos.
o a sperma, petesejt és embrió gyűjtése a fogékony fajokhoz tartozó állatokból tilos.
o a fogékony fajokhoz tartozó állatokból kizárólag a 2025. február 20. előtt gyűjtött sperma, petesejt és embrió szállítható ki.
o az RSzKF-re fogékony fajokhoz tartozó állatok mozgó mesterséges termékenyítése és természetes fedeztetése tilos
o A területen előállított nyers tej mind tejházból, mind tejbegyűjtőből kizárólag Magyarország területén található feldolgozóüzembe szállítható, hőkezelésre. Lehetőség szerint korlátozás alá eső területhez legközelebbi üzemet kell választani.
o 2025. május 5-ig tilos a fogékony állatok saját telepi alkalmazásban álló foglalkoztatottaktól eltérő szolgáltató által végzett nyírása, körmölése, továbbá a napi rendszerességgel végzett munkafolyamatokon kívüli egyéb tevékenységek, kivéve azon egyéb tevékenységeket, melyek elhalasztása az állat életét veszélyeztetné.
o Április 24-től a vadászatra jogosult feladata a fogékony vadfajokból történő mintavétel, amelynek elvégzéséért állami kártalanításra jogosult. A további korlátozás alatt álló területeken elejtett fogékony vadfaj testének felhasználásával nem kell megvárni a vizsgálat eredményét, azonban annak a vadnak a teste, amelyből vizsgálatra alkalmatlan mintát adnak le vagy egyáltalán nem küldenek mintát, nem kerülhet forgalomba! Utóbbi esetekben a teljes testet fogyasztásra alkalmatlannak minősül és azt állami kártalanítás nélkül elkobozzák.
4. Magyarország teljes területén tilos minden fogékony állatfajt bemutató vásár, bemutató, rendezvény megtartása 2025. május 5-ig.
A fogékony állatfajt tartó turisztikai helyeken (pl. állatkert, vadaspark, vadaskert, cirkusz) fokozottan kell figyelni az általános járványvédelmi elvek betartására és az állatok látogatókkal való közvetlen kapcsolatának minimalizálására.
5. Az érintett magyar-szlovák határátkelőhelyeken fertőtlenítő pontokat telepítettek.
6. Április 4-től tilos átszállítani az RSzKF fogékony állatfajokat Győr-Moson-Sopron vármegye teljes területét, valamint Komárom-Esztergom vármegye három járását (Komárom, Esztergom és Tata) érintően.
Fontosabb jogszabályok: