Nincs újabb gyanú a kiskérődzők pestise betegségre

2025. február 19, szerda

A Zala vármegyei kiskérődzők pestise (KP) kitörések kapcsán elrendelt intézkedések hatékonynak bizonyultak: a hatóságok a széleskörű vizsgálatok során hetek óta nem állapítottak meg újabb gyanús esetet. A kedvező eredményeknek köszönhetően sor került néhány korábban elrendelt intézkedés feloldására. A hatóság mindazonáltal továbbra is kéri a gazdálkodók fokozott figyelmét, a betegség gyanújának felmerülése esetén pedig a szolgáltató vagy hatósági állatorvos azonnali értesítését. Ehhez rendelkezésre áll a Nébih 24 órában hívható ZöldSzáma (+ 36-80/263-244) is.

Az országos főállatorvos által korábban elrendelt intézkedések közül az alábbiak feloldására került sor:

  • A Zala vármegyében található kiskérődzőt tartó vadasparkok, állatsimogatók, falumúzeumok újra fogadhatnak látogatókat. 
  • Ismét lehetséges Magyarország korlátozás alá nem eső teljes területén a kiskérődzők vásárokba történő bevitele, valamint kiskérődző kiállítások rendezése.

A betegség újabb behurcolásának megelőzése érdekében továbbra is tilos Romániából juh- és kecskeszállítmányok magyarországi rendeltetési címre történő beszállítása! Emellett a kiskérődzőkre továbbra is forgalmi korlátozás vonatkozik a Zala és Vas vármegyei érintett területeken. A védő- és megfigyelési körzeteket ábrázoló országos térkép, a Zala vármegyét érintő térképrészlet, valamint a korlátozás alatt álló területek megtekinthetők a Nébih oldalán.

Az intézkedések és a területi korlátozások feloldására – a hatályos uniós szabályok szerint – legkorábban április elején kerülhet sor. A betegség által okozott közvetlen és közvetett károk mérséklése érdekében a Nébih továbbra is kéri az állattartók, élőállat-kereskedők és -szállítók felelős magatartását és együttműködését az állategészségügyi hatóságokkal. Minden érintett közös érdeke a betegség terjedésének sikeres megakadályozása és a további járványkitörések megakadályozása!
 


Friss hírek

2025. február 18, kedd

Fontos határidő a BIONYOM adatszolgáltatásban

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a biomassza-kereskedők, biomassza-feldolgozók és az üzemanyag-forgalmazók figyelmét, hogy 2025. március 20-ig kell elkészíteniük és elektronikus úton benyújtaniuk a 2024. tárgyévre vonatkozó BIONYOM adatszolgáltatást. Az ehhez szükséges felület már elérhető a hivatal honlapján.

Tovább >

2025. február 18, kedd

A Bizottság betiltotta a biszfenol-A használatát az élelmiszerekkel érintkező anyagokban

A Bizottság 2024. december 19-én elfogadta a biszfenol-A (BPA) élelmiszerekkel érintkező anyagokban való felhasználásának tilalmát. A korlátozás a BPA potenciálisan káros egészségügyi hatásai miatt lépett életbe.

Tovább >

Nemzeti állategészségügyi importbizonyítványok nem EU harmonizált állati eredetű termék és élőállat behozatalához

2022. szeptember 19, hétfő

Nemzeti állategészségügyi importbizonyítványok nem EU harmonizált állati eredetű termék és élőállat behozatalához.

Utoljára módosítva: 2025.02.19.

Jogszabályi háttér:
•    2016/429/EU „Állategészségügyi rendelet” 237. cikk- AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2016/429 RENDELETE (2016. március 9.) a fertőző állatbetegségekről és egyes állategészségügyi jogi aktusok módosításáról és hatályon kívül helyezéséről

Bizonyos élő állatokra és állati termékekre vonatkozóan azonban az EU nem határozott meg közös behozatali feltételeket, így az egyes tagállamoknak továbbra is lehetőségük van arra, hogy ezen esetekben nemzeti szabályaik szerint engedélyezzék a behozatalt. Ilyen terület a nem harmonizált állati eredetű termékek és élő állatok behozatala.
Ezen élő állatok és állati termékek jellemzően például egyes állatkerti állatfajok, díszállatok, gerinctelen állatok (orvosi pióca), nem patás állatokból származó szőrmék (pl. csincsillaprém) illetve vadásztrófeák, kutyasperma stb.
Fontos leszögezni, hogy harmadik országból történő behozatal ezen élő állatok és állati termékek esetében is kizárólag erre jóváhagyott állategészségügyi határállomásokon keresztül történhet, azonban ezen esetekben a behozatali szabályok nemzeti hatáskörben kerülnek megállapításra, így amennyiben más tagállamon keresztül kívánja importálni ugyanezen szállítmányát, úgy a behozatali szabályok tagállamomként eltérőek lehetnek.
A nemzeti hatáskörben meghatározott, az egyes nem-harmonizált élő állatokra és termékekre vonatkozó állategészségügyi import bizonyítványok az oldal alján megtalálhatóak és letölthetőek.
Amennyiben nem található a szállítmányra releváns alkalmazandó importbizonyítvány minta, kérjük vegye fel a kapcsolatot a Nébih Állategészségügyi és Állatvédelmi Igazgatóságával (
aai@nebih.gov.hu). A fentiek nem vonatkoznak az oktatási, kutatási vagy diagnosztikai célból behozni kívánt laboratóriumi mintákra, azokra az Igazgatóság kérelemre kétnyelvű behozatali engedélyt ad ki a Hivatalhoz történő beérkezést követő 21 napon belül.

Fontos megjegyezni, hogy a szállítmányokat az első EU belépési ponton állategészségügyi határellenőrzésnek kell alávetni. Az első EU belépési pont állategészségügyi határkirendeltségeit a tervezett belépésről az ún. Közös Egészségügyi Beléptetési Okmány (KEBO, 2019/1715/EU rendeletben, 2019/1602/EU rendeletben foglaltak szerint) I. részének TRACES-NT (Trade Control and Expert System New Technologies) rendszerben történő kitöltésével előzetesen értesíteni kell, legalább 1 munkanappal a szállítmány valós megérkezése előtt (előértesítés időpontja (2017/625/EU rendelet 56. cikke, 1013/2019/EU rendelet alapján).

 

Génmódosított élő állat behozatal:

Az állategészségügyi feltételeken túl szükség van egy engedélyre a géntechnológiai hatóságtól.

Az 1998. évi XXVII. törvény a géntechnológiai tevékenységről II. fejezet 13. § alapján a forgalomba hozatali engedéllyel nem rendelkező géntechnológiával módosított szervezetek, valamint azok bármely része harmadik országból történő behozatala, illetve oda történő kivitele engedélyköteles. Az engedély iránti kérelmet a géntechnológiai hatósághoz a küldemény magyarországi címzettjének vagy feladójának kell benyújtania. A géntechnológiai hatóság az engedély iránti kérelemről a kérelem megérkezésétől számított 130 napon belül dönt. Az engedélyben a géntechnológiai hatóság meghatározza a behozatal és a kivitel feltételeit, a veszélyes áruk szállításáról szóló jogszabályok hatálya alá tartozó géntechnológiával módosított szervezetek és az azokból előállított termékek esetében e jogszabályokkal összhangban.

A géntechnológiai hatósági engedély ügyében illetékes: Agrárminisztérium Biodiverzitás- és Génmegőrzési Főosztály.

 

Fentiek alapján összegezve:
•    A nem EU harmonizált egyes élő állatok, valamint állati termékek importjához mellékelni szükséges az oldal aljáról letölthető bizonyítványminták egyikét, melyet a származási ország hatósági állatorvosa tölt majd ki. Ennek a kitöltött dokumentumnak kell kísérnie a szállítmányt a feladás helyétől egészen a beléptető állategészségügyi határállomásig, ahol a dokumentumot ellenőrizni fogják.

Letölthető nemzeti állategészségügyi importbizonyítványok nem EU harmonizált élő állatok, állati termékekhez/ National veterinary import certificates for certain non-EU harmonized live animals and animal products
Laboratóriumi állatok, spermák, petesejtek és embriók/ Laboratory animals, semen, ova and embryos (pdf)
Húsevő emlősállatok (kivéve a kutyákat, macskákat, görényeket)/ Carnivores (other than dogs, cats, ferrets) (Kitölthető dokumentum)

Csincsilla/ Chinchilla (pdf)

Csincsilla prém/ Hides of chinchillas (pdf)

Patásállatoktól és madaraktól eltérő állati trófea/ Treated and untreated game trophies of animals other than ungulates and birds (pdf)

Kutyasperma/ Canine sperm (pdf)
Főemlősök/ Primates (pdf)

Hullajtott szarvasagancs/ Shed deer antler (pdf)

Egyéb emlős állatok- kereskedelmi vagy nem-kereskedelmi célből (kivéve húsevők) (pdf) ÚJ/NEW 2025.02.19
Akváriumi és/vagy terráriumi állatok/ Aquarium and / or vivarium animals (pdf)

Denevérek/ Bats (pdf)

Élő éti csigák/ Live edible snails (pdf)

Élő piócák/ Live leeches (pdf)

Gyűrűsférgek / Phylum Annelida (pdf)

Kiolvasztott állati zsiradék/ Rendered animal fat (pdf)

Vadmadár természetvédelmi program keretein belül/ Birds imported for conservation programmes (pdf)

Medvék/ Bear species (pdf)

Kedvtelésből tartott rágcsálók, hüllők, kétéltűek, nyúlalakúak, halak/ Pet animals of Rodentia, Reptilia, Amphibia, Lagomorpha, Pisces (pdf)

Sórák peték/ Brine shrimp eggs (pdf)

Tenyésztett prémes állatok prémje/ Fur of kept fur animals (pdf)

Felhívom a figyelmét, hogy Hivatalunk az élőállat szállítás, mozgatás állategészségügyi feltételrendszerével kapcsolatban tud felvilágosítást adni. A CITES ügyintézés a természetvédelmi hatóság jogkörébe tartozik, az erre irányuló (pl. importengedéllyel kapcsolatos) kérdésekben ők tudnak teljes körű válasszal szolgálni: https://www.cites.hu/hu/szabalyozas/eu-szabalyozas/behozatal-az-eu-ba

Tagállami nem-harmonizált állat import bizonyítványok az alábbi linkeken találhatóak:

Spanyolország

https://www.mapa.gob.es/en/ganaderia/temas/comercio-exterior-ganadero/import/default.aspx

https://www.mapa.gob.es/es/ganaderia/temas/comercio-exterior-ganadero/importaciondeanimalesnoarmonizados24062021_tcm30-564068.pdf

Franciaország

https://www.legifrance.gouv.fr/loda/id/LEGITEXT000005633224/2020-11-24/

https://www.mesdemarches.agriculture.gouv.fr/demarches/particulier/vivre-avec-un-animal-de-compagnie/article/voyager-avec-un-animal-de-l

Szlovákia

https://www.svps.sk/english/non_harmonized.asp

Írország

https://www.gov.ie/en/collection/51c61-live-animal-imports/

Portugália

https://www.dgav.pt/vaiviajar/conteudo/animais-de-companhia/transito-internacional/fora-da-uniao-europeia/entrada-em-portugal/caes-e-gatos/

Hollandia

https://english.nvwa.nl/topics/import-of-animals-and-animal-products/import-of-non-harmonised-animals-from-third-countries-into-the-netherlands


null Mikor érett a görögdinnye?

Mikor érett a görögdinnye?

2019. július 16, kedd

A görögdinnye vásárlásakor mindig van az emberben egy kicsi bizonytalanság: vajon érett, jó ízű lesz? A megfelelő érettség és a kellemes íz a többi gyümölcs esetében is alapvető szempont, ez a kérdés valahogy mégis a görögdinnye esetében vált különösen fontossá. Cikkünkben összegyűjtöttük, mire érdemes odafigyelni a vásárlás során.

A dinnyék szakértő ábrázattal való paskolása és/vagy kopogtatása, a több száz kilós dinnyehalom átválogatása a tökéletes példány kiválasztása érdekében, sajátos rítusa a nyárnak. A megfelelő dinnye kiválasztása a hagyomány szerint nagy figyelmet, tapasztalatot igényel, már-már művészet, igazi férfimunka, amelynek jutalma a megdicsőülés a valóban kiváló ízű dinnye megkóstolása után. De ha mégsem sikerült volna a kiválasztás, és szégyenszemre tököt vettünk dinnye képében, akkor nyilvánvalóan átvertek minket, csaló minden dinnyeárus és az idén amúgy is rosszak a dinnyék.

Az igazság az, hogy a görögdinnye érettségének a megállapítása valóban szakértelmet igényel, de leginkább a dinnyetermelőtől. Általában a táblán több helyről vett minták megkóstolása alapján döntik el a betakarítás időpontját, vagyis azt, hogy érett-e már a dinnye, vagy még szüksége van egy kicsi hízlalásra. Mivel a görögdinnyét a gyümölcsök többségéhez hasonlóan az ún. biológiai érettség állapotában fogyasztjuk, az érettség szintjére kóstolás nélkül is lehet következtetni bizonyos jelekből.

Árulkodó lehet a dinnye kocsánya, hiszen az érett gyümölcs már készen van, az anyanövényre már egyre kevésbé van szüksége, ennek megfelelően a kocsány kezd száradni, barnulni (a fán termő gyümölcsök ugyebár lepottyannak). Az erős, friss, zöld kocsányú dinnye valószínűleg még nem érte el a teljes érettséget.

A csíkos héjú fajtáknál érdemes a színre is figyelni, a világosabb csíkoknál megjelenő halvány vajszín az érett állapotot jelzi. Az ütögetésre jelentkező kongó hang nem jelenti feltétlenül azt, hogy a dinnye megérett, sokszor csupán arra utal, hogy a dinnye belseje nincs megszakadva, magas a víztartalma. Ez az információ leginkább a szezon végén érdekes, amikor már arra is ügyelnünk kell, hogy kiszűrjük a túlérett, belül löttyedt dinnyéket.

A jó görögdinnye megvásárlása tehát nem kis mértékben a szerencsén is múlik, de az előzőekben említettek mellett az sem baj, ha van egy megbízható zöldségesünk, aki tudja, kitől kell hozni az árut ahhoz, hogy a vevők elégedettek legyenek.



Friss hírek

2025. február 19, szerda

Nincs újabb gyanú a kiskérődzők pestise betegségre

A Zala vármegyei kiskérődzők pestise (KP) kitörések kapcsán elrendelt intézkedések hatékonynak bizonyultak: a hatóságok a széleskörű vizsgálatok során hetek óta nem állapítottak meg újabb gyanús esetet. A kedvező eredményeknek köszönhetően sor került néhány korábban elrendelt intézkedés feloldására. A hatóság mindazonáltal továbbra is kéri a gazdálkodók fokozott figyelmét, a betegség gyanújának felmerülése esetén pedig a szolgáltató vagy hatósági állatorvos azonnali értesítését. Ehhez rendelkezésre áll a Nébih 24 órában hívható ZöldSzáma (+ 36-80/263-244) is.

Tovább >

2025. február 18, kedd

Fontos határidő a BIONYOM adatszolgáltatásban

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a biomassza-kereskedők, biomassza-feldolgozók és az üzemanyag-forgalmazók figyelmét, hogy 2025. március 20-ig kell elkészíteniük és elektronikus úton benyújtaniuk a 2024. tárgyévre vonatkozó BIONYOM adatszolgáltatást. Az ehhez szükséges felület már elérhető a hivatal honlapján.

Tovább >