null Vedd fel a harcot!

Vedd fel a harcot!

2020. május 29, péntek

A parlagfű pollenje a nyálkahártyát irritálja, erősen allergén hatású. A világban több parlagfűnemzetségbe tartozó faj ismert, ezek közül hazánkban az ürömlevelű parlagfű (Ambrosia artemisiifolia) terjedt el. Európában csak egyetlen őshonos parlagfűfaj él, a Földközi-tenger mentén a tengerparti parlagfű. Az ürömlevelű parlagfű Észak-Amerikában őshonos, hazánkba inváziós fajként érkezett. A történelmi Magyarország területén 1908-ban írták le először a megjelenését. Ezután 1922-ben több helyen jelent meg a Dráva, a Mura és a Balaton közelében is, majd gyors, folyamatos terjedése következett be, emiatt napjainkban bolygatott, nyílt talajfelszínű területeken szinte mindenhol megtalálható az országban, ahol nem irtják gyakorlatilag tűzzel-vassal.

Kíváncsi vagy, hogy mit kell tudni a parlagfűről? Vagy épp milyen növényekkel keverhető össze könnyen? Konyhasziget magazinunk legújabb cikkéből megtudhatod. KATTINTS!


Friss hírek

2022. október 21, péntek

Országos parlagfű helyzetkép (2022.10.20)

Végéhez közeledik az idei parlagfű pollenszezon, a parlagfű növények túlnyomó többsége elvirágzott az országban.

Tovább >

2022. október 10, hétfő

Országos parlagfű helyzetkép (2022.10.07)

A parlagfű növények túlnyomó többsége elvirágzott az országban. Lezárult az idei évben a parlagfű növények fő virágzási időszaka. A pollenszórás mértéke napról-napra egyre inkább csökken. A parlagfű növények többsége elvirágzott, a termésképződés, termésérés, magszóródás és a növényelhalás az uralkodó fenológiai állapot. Virágzó egyedek szinte már csak a későn kelt növényeknél, valamint a kaszálás után újrasarjadó növények, valamint a neoténiás egyedek esetében figyelhetőek meg. A parlagfüvek fejlettsége országosan nagyon heterogén, az élőhelytől és a kelési időtől függően a 2 levelestől a 200 cm-es magasságig tehető. Az utóbbi 2 hét időjárása kedvezett a parlagfű csírázásának, növekedésének és fejlődésének. A nedves talaj kedvező feltételeket biztosít a csírázáshoz is, de a tenyészidőszak végén már csak elvétve találunk új kelésű növényt.

Tovább >