null Ünnepi ülés a Codex múltjáról és jövőjéről

Ünnepi ülés a Codex múltjáról és jövőjéről

2023. december 18, hétfő

2023. december 8-án rendezte meg ünnepi tudományos ülését az indiai Confederation of Indian Industry és az indiai élelmiszerlánc hatóság, a Food Safety and Standards Authority of India (FSSAI). A Celebrating CODEX @ 60: INDIA’s JOURNEY című ülésen az elvégzett munka összegzése mellett a jövőbeli tervekről is beszélgettek a szakemberek.

Az ülés Codex múltjáról és jövőjéről szóló szekciójában Mr. S. Dave, a Főbizottság korábbi elnöke és az FSSAI tanácsadója, valamint dr. Steve Wearne a Codex Alimentarius Főbizottság jelenlegi elnöke mellett dr. Nagy Attila, a CCMAS elnöke is előadást tartott a szakbizottság 1965-ben kezdődött munkájáról, továbbá a mintavételi és laboratóriumi módszerekkel kapcsolatos jövőbeli tervekről.

Az analitikai szakbizottság elnöki pozícióját 1972 óta folyamatosan magyar szakember tölti be. Az ünnepi ülésen dr. Nagy Attila a korábbi elnökök bemutatását követően beszélt a jövőbeli tervekről, melyek között szerepel a módszertani szabvány teljes felülvizsgálata, a CCMAS, később a teljes Codex vizsgálati módszereit tartalmazó adatbázis létrehozása, valamint a mintavételi útmutatóhoz készülő információs dokumentum és e-book véglegesítése.

Ez utóbbi munkafolyamat azért kiemelt jelentőségű, mert az e-booknak köszönhetően a közeljövőben minden érintett szakember online eszközzel tudja majd elkészíteni a mintavételi terveket.


Friss hírek

2026. június 17, szerda

EU-szinten növekszik az afrikai sertéspestis járványok száma házi sertések és vaddisznók esetében is

Az EFSA legfrissebb éves járványügyi jelentése szerint 2025-ben az Európai Unió egész területén nőtt az afrikai sertéspestis (ASP) járványkitöréseinek száma 2024-hez képest. A házi sertések körében 76%-os, míg a vaddisznók esetében 44%-os növekedést regisztráltak. A betegség 31 év után újra felbukkant Spanyolországban, így a fertőzött tagállamok száma 14-re emelkedett.

Tovább >

2026. június 16, kedd

Megjelent az M1 autópálya déli oldalán az afrikai sertéspestis

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma 2026. június 16-án afrikai sertéspestis (ASP) vírus jelenlétét igazolta két, az M1 autópályától délre eső területen kilőtt vaddisznóban. Az állatokat Tatabánya térségében állománygyérítés során, diagnosztikai célból ejtették el. Ezzel a vírus átlépte a mesterséges határnak számító M1 autópályát.

Tovább >