null Újra támad a madárinfluenza Európában

Újra támad a madárinfluenza Európában

2021. október 27, szerda

Magaspatogenitású madárinfluenza vírus H5N1 altípusa jelent meg Európa több országában. Ezek az esetek is igazolják, hogy a madárinfluenza továbbra is veszélyt jelent a baromfiállományokra. A Nébih felhívja az állattartók figyelmét, hogy állataik védelme érdekében kiemelten fontos a járványügyi előírások betartása.

Magyarország a 2021. évi madárinfluenza járvány felszámolását követően június 10-től nyerte vissza a magaspatogenitású madárinfluenza betegségtől mentes besorolását az Állategészségügyi Világszervezet (OIE) előírásainak megfelelően. Ez a kedvező besorolás sem adhat azonban okot és indokot a járványvédelmi fegyelem lazítására. A vírus újbóli megjelenésének veszélye hazánkban is folyamatos készenlétet igényel a baromfitartó gazdáktól és a baromfiágazat egyéb szereplőitől. Egy újabb járvány megelőzésére kizárólag a járványvédelmi előírások maradéktalan betartásával van lehetőség.

Felhívjuk a baromfitartók figyelmét, hogy a járványvédelmi minimumfeltételekről szóló 3/2017-es országos főállatorvosi határozat továbbra is érvényben van, az ebben leírtak betartása minden baromfitartó számára kötelező. Ennek értelmében a baromfikat zárt helyen kell etetni, itatni, valamint a takarmányt és az állatok almozására használt anyagot is zárt helyen kell tárolni. Kiemelt jelentőségű a szárnyasok és vadon élő madarak találkozási lehetőségének csökkentése, kizárása, mert ilyen módon lehet minimalizálni annak kockázatát, hogy a baromfiállomány megfertőződjön a madárinfluenza vírusával.

A járványvédelmi minimumfeltételek és további hasznos információk elérhetőek a Nébih tematikus honlapján: https://portal.nebih.gov.hu/hu/madarinfluenza.


Friss hírek

2026. július 18, szombat

Cukrászati üzemben ellenőrzött a Nébih

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei a nyári kiemelt ellenőrzés részeként tartottak ellenőrzést egy tápiószecsői fagylalt és szaloncukor előállító létesítményben. Az üzemben higiéniai hiányosságok, valamint a vizsgálat idején 11 tétel, 2025-ben és 2026-ban* lejárt minőségmegőrzési idejű és 29 tétel nem nyomon követhető élelmiszert találtak a szakemberek.

Tovább >

2026. július 15, szerda

125 éve történt

125 évvel ezelőtt 1901. július 15-én, költözött be – igaz, még csak részben – a budapesti m. kir. állami vetőmagvizsgáló állomás a Kis Rókus utca 15. szám alatti, Czigler Győző által tervezett új épületébe.

Tovább >