null Újabb vaddisznókban azonosította az ASP vírusát a Nébih

Újabb vaddisznókban azonosította az ASP vírusát a Nébih

2026. január 16, péntek

Baranya vármegyében újabb afrikai sertéspestis (ASP) eseteket erősített meg a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A laboratóriumi vizsgálatok a vírust Tésenfa település külterületén, a horvát határtól néhány tíz méterre, elhullott vaddisznókból vett mintákban mutatták ki. A betegség házi sertésekre történő átterjedésének megakadályozása továbbra is kiemelten jelentőségű, amelynek alapfeltétele az állattartók részéről a járványvédelmi előírások maradéktalan betartása.

A fertőzött egyedeket Baranya vármegye ASP-vel fertőzött területén találták meg.  A fertőzés, az ASP vaddisznókban történő természetes terjedésével kerülhetett át Horvátországból. Az esetek megerősítését követően a hatóság további három vadgazdálkodási egységet nyilvánított fertőzötté, míg öt vadgazdálkodási egység területét pedig magas kockázatú kategóriába sorolta át. 
Fontos kiemelni, hogy az afrikai sertéspestis az emberre nem veszélyes. A jelentőségét az általa okozott gazdasági kártétel adja, amely egyrészt a megbetegedett állatok leöléséből, másrészt a kereskedelmi korlátozásokból ered. Éppen ezért kiemelten fontos a járvány házi sertésekre történő továbbterjedésének megakadályozása, melyhez elengedhetetlen az állattartók részéről a járványvédelmi előírások maradéktalan betartása.
A hatóság kéri az állattartókat, hogy amennyiben a sertésállományban hirtelen lázas megbetegedést, elhullást, vérzéses tüneteket észlelnek, 24 órán belül értesítsék az állategészségügyi szolgálatot!
A betegségről, az elrendelt előírásokról és korlátozásokról, illetve az érintett területekről szóló részletes, folyamatosan frissülő információk a Nébih portálon megtekinthetők: https://portal.nebih.gov.hu/hu/afrikai-sertespestis 


Friss hírek

2026. június 12, péntek

Az eddigieknél is intenzívebb vaddisznóállomány-csökkentés indul az ASP megfékezésére

Az afrikai sertéspestis (ASP) házisertés-állományban történt megjelenése miatt az országos főállatorvos rendkívüli vaddisznóállomány-csökkentési intézkedéseket rendelt el a járvány további terjedésének megakadályozása és a hazai sertéságazat védelme érdekében. A beavatkozások Pest, Komárom-Esztergom és Fejér vármegyékben az M1–M3 autópályák menti 10 kilométeres sávban, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, a Vállaj térségében elrendelt megfigyelési körzet területén, az érintett vadgazdálkodási egységekben valósulnak meg. Az intézkedések a vaddisznóállomány csökkentésére, területenként meghatározott állománysűrűségi célértékek elérésére és fenntartására, valamint a teljesítés fokozott ellenőrzésére irányulnak.

Tovább >

2026. június 11, csütörtök

Péntektől több vármegyében is megszűnik a tűzgyújtási tilalom

Az elmúlt 24 órában lehullott csapadék hatására több területen mérséklődött a tűzveszély, ezért 2026. június 12-től Budapesten és további 10 vármegyében feloldják a tűzgyújtási tilalmat. Hat vármegyében ugyanakkor a korlátozás továbbra is érvényben marad.

Tovább >