null Újabb enyhítő intézkedés a baromfi tartóknak

Újabb enyhítő intézkedés a baromfi tartóknak

2021. május 25, kedd

A kötelező zárt tartás visszavonását követően újabb enyhítő intézkedésről döntött az országos főállatorvos. A rendelkezés értelmében, már nem lesz kötelező a szárnyasvad-állomány természetbe való visszaengedése előtti tamponvizsgálat.

Az országos főállatorvos visszavonta a 2020. november 11-én az ország teljes területén elrendelt, szárnyasvad-állomány pótlására szánt baromfi (fácán, fogoly, tőkés réce) természetbe való visszaengedése előtti kötelező tamponvizsgálatot.
Fontos, hogy a vízibaromfik (naposbaromfi kivételével) továbbtartásra, a technológia szerinti új tartóhelyre történő szállítást (tömésre, hízlalásra, tovább tartásra történő kihelyezés) megelőző 72 órán belüli kötelező mintavétel továbbra is érvényben marad. A szállítmány indításának azonban ezután sem előfeltétele a kedvező laboratóriumi eredmény megérkezése.
A vadmadarak fokozott passzív és aktív megfigyelése érvényben marad az esetlegesen jelen lévő fertőzés mielőbbi felismerése érdekében.
Kiemelten fontos, hogy a 3/2017-es országos főállatorvosi határozat jelenleg is érvényes. Ennek megfelelően a baromfikat továbbra is zárt helyen kell etetni, itatni, valamint a takarmányt zárt helyen kell tárolni. Az alom tárolását lehetőleg fedett, zárt helyen vagy fóliával letakarva kell biztosítani. Az intézkedések célja a szárnyasok és vadon élő madarak közvetlen vagy közvetett úton történő találkozási lehetőségének csökkentése, lehetőség szerint teljes kizárása, mert ezáltal minimalizálható a házi állomány megfertőződésének kockázata.
A madárinfluenza betegséggel kapcsolatos további tudnivalókról a Nébih tematikus oldalán tájékozódhatnak az érintettek: https://portal.nebih.gov.hu/madarinfluenza 
 


Friss hírek

2026. június 24, szerda

Csütörtöktől az egész országra kiterjedő tűzgyújtási tilalom lép életbe

A tartós csapadékhiány és az országot sújtó kánikulai időjárás okozta fokozott tűzkockázatot mérlegelve, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának egyetértésével, 2026. június 25-től az ország egész területén tűzgyújtási tilalmat rendel el.

Tovább >

2026. június 22, hétfő

Házisertés ASP: minden minta negatív

Nem talált újabb afrikai sertéspestissel (ASP) fertőzött házisertést a június 3-ai Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei kitörés óta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A szakemberek a védő- és megfigyelési körzetben ellenőrizték az összes házisertés-állományt. A járványkitöréshez kapcsolódóan a Nébih laboratóriuma mintegy 700 házisertésből származó mintát vizsgált, amelyek minden esetben negatív eredményt mutattak.

Tovább >