null Új eGN napló, új műveleti kódtár

Új eGN napló, új műveleti kódtár

2025. március 3, hétfő

Március 5-től elérhetővé válik a 2025. évi elektronikus Gazdálkodási Napló (eGN), melyben már frissített műveleti kódtár fog szerepelni. A helyes műveletek kiválasztásához a Nébih napokon belül közzéteszi a kapcsolódó kódtársegédletet is. Az átállás egy napos üzemszünettel jár.

Az elektronikus Gazdálkodási Napló (eGN) az előző évek tapasztalataira alapozva új, naptári éves vezetést alkalmazó rendszerre áll át.  Az új szisztémára történő átállás miatt március 4-én egész napos üzemszünet lesz az eGN-ben. A 2025-ös napló megnyitása március 5-től lesz elérhető a gazdálkodók számára.

Az új struktúra jelentős adminisztrációs könnyítést hoz magával. Többek között a 2024-es naplóban a következő évi jelöléssel ellátott szántóföldi kultúrák önálló termőhelyként való létrehozása automatikusan megvalósul. Az egyéb területek esetében továbbra is elérhető lesz az örökítés lehetősége. Kiemelendő továbbá, hogy a termőhelyek területmérete szabadon módosítható marad mindkét esetben.

A Nébih felhívja az érintettek figyelmét, hogy sor kerül az eGN agrotechnikai műveleti kódtárának frissítésére. Az új kódtárban a művelés eszközéről elnevezett műveletek jelentős része már nem fog szerepelni, helyettük a művelet jellegét leíró listaelemet lehet majd választani. Ennek megfelelően több művelet esetében összevonás, törlés vagy újítás történt.
Természetesen továbbra is pontosan megadható az eGN rendszerben minden olyan művelet, amely a Magyar Államkincstár felé az Egységes Kérelem felületen bejelentendő. 

A március 5-étől elérhető 2025-ös napló új műveleti kódtárának használatát kódtársegédlettel is támogatja a hivatal, mely hamarosan elérhető lesz a Nébih eGN aloldalán. 

A változások hátteréről, valamint a műveleti lista konszolidációjának folyamatáról bővebb információk olvashatók az „Új műveleti kódtár és további fejlesztések az eGN-ben” című cikkben.
 


Friss hírek

2026. június 22, hétfő

Házisertés ASP: minden minta negatív

Nem talált újabb afrikai sertéspestissel (ASP) fertőzött házisertést a június 3-ai Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei kitörés óta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A szakemberek a védő- és megfigyelési körzetben ellenőrizték az összes házisertés-állományt. A járványkitöréshez kapcsolódóan a Nébih laboratóriuma mintegy 700 házisertésből származó mintát vizsgált, amelyek minden esetben negatív eredményt mutattak.

Tovább >

2026. június 21, vasárnap

Budapesten és öt új vármegyében lép életbe tűzgyújtási tilalom

A napsütéses idő és kánikula tovább szárítja a biomasszát és a napokban sem várható elegendő csapadék. Ennek okán holnaptól (június 22.) Budapesten, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyékben is érvénybe lép a tűzgyújtási tilalom. Továbbá Pest, Heves, Csongrád-Csanád, Borsod-Abaúj-Zemplén és Bács-Kiskun vármegyékben fennmarad a korlátozás.

Tovább >