null Rióba utazik? Ezekre figyeljen étkezésnél!

Rióba utazik? Ezekre figyeljen étkezésnél!

2016. augusztus 2, kedd

Napokon belül elkezdődnek a 31. Nyári Olimpiai Játékok. A NÉBIH összegyűjtötte a legfontosabb élelmiszerbiztonsági tudnivalókat a Brazíliába utazók számára, hogy csak a sportversenyek okozzanak izgalmas pillanatokat.

Fontos, hogy bárhová is utazunk, mindig informálódjunk az adott ország sajátosságairól! Más országban más lehet a higiénés kultúra is, ezért tisztában kell lennünk az esetleges veszélyekkel. Brazíliában például a vezetékes víz nem ivóvíz minőségű, ezért a fogyasztása nem javasolt. Helyette válasszuk az üzemekben palackozott ivó és ásványvizeket, vagy a különböző, gyárilag csomagolt, pasztőrözött üdítőket. A palackozott, dobozos italok közül csak olyat vásároljunk, melynek zárása sértetlen, illetve csak olyat fogadjunk el, amit előttünk nyitnak fel. Ügyelnünk kell azonban arra, hogy ezek külső felülete szennyezett lehet. Szintén kerüljük a jéggel hűtött italokat és salátákat, az így hűtött gyümölcsöket. Kerüljük az előre darabolt, vagy mosottan értékesített gyümölcsöket és zöldségeket Amit „egészben” vásárolunk, azokat se mossuk csapvízben, ehhez is, akárcsak a fogmosáshoz, a palackozott víz a megfelelő. Egyes gyümölcsöknél jó megoldás a hámozás.

Lehetőség szerint ne étkezzünk utcán. Ha mégis utcai árust választunk, akkor olyat keressünk, ami tiszta, rendezett, rovaroktól mentes. Ilyen helyen is csak friss, forró, vagy hűtést nem igénylő, szennyeződéstől védett élelmiszert vegyünk. Csomagolatlan élelmiszert árusító helyen fontos, hogy a személyzet számára biztosított legyen a kézmosási lehetőség. Lényeges az is, hogy az ételeket szennyeződéstől védve, lefedve, kellő hőfokon tárolják, a kiszolgált meleg étel forró, a hűtendő jéghideg legyen. A kiszolgálóknál figyeljük meg, hogy kezük, körmük öltözékük tiszta-e, viselnek-e a kézmosást gátló kézékszereket, vagy valamilyen fejfedőt. Ne fogadjuk el az ételt, ha puszta kézzel adagolják, ha ahhoz hozzáértek, vagy azon legyek, rovarok láthatók!

 

Mi, utazók is tehetünk azért, hogy elkerüljük az esetleges élelmiszereredetű-megbetegedéseket!

 

Legyünk igényesek, ne vásároljunk ételt elhanyagolt, rendetlen helyen! Étkezés előtt mossunk kezet, vagy használjunk kézfertőtlenítő kendőt, folyadékot! Az evőeszközöket is töröljük át papírtörlővel. Az élelmiszert tiszta szalvétával fogjuk meg! Kizárólag forrón tálalt friss melegételt, vagy hűtőben tárolt hidegételt fogyasszunk! A kagylót, osztrigát, nyers halat, nyers húsokat, nyers tejet, nyers tojást tartalmazó ételek fogyasztását kerüljük. Egyébként is magasabb kockázatot képviselnek a tenger gyümölcseit, a tojást, darált húst, tartalmazó vagy töltelékes, öntetes ételek. Ne együk meg az ételt, ha állott, romlásra gyanús vagy szokatlan ízű! A megvásárolt meleg ételt ne tároljuk, azonnal fogyasszuk el!

Ha bármilyen szokatlan tünetet észlelünk, forduljunk orvoshoz! Mivel Magyarország és Brazília között nincs olyan megállapodás, amely ingyenes orvosi ellátást biztosítana a magyar állampolgárságú beutazóknak, ezért egészség- és balesetbiztosítás nélkül ne induljunk útnak. A magyar Konzuli Szolgálat honlapján elérhető az ajánlott kórházak listája is.

Ha kisgyermekkel, idős, beteg személlyel utazunk együtt, célszerű számukra némi megszokott, biztonságos, nem romlandó hazai élelmiszert is csomagolni. Fontos szem előtt tartani, hogy bár repülőgépen a poggyászban szállítható élelmiszer, kézi poggyásznál azonban a krémes állagú élelmiszerekre (például májkrém, méz) is vonatkozik a folyadékokra érvényes mennyiségi- és tárolási korlátozás. Brazíliába a nyers élelmiszeripari vagy mezőgazdasági termékek bevitele szigorúan tilos! Rióból hazatérve ne vásároljunk élelmiszert szuvenírként, a hús- és tejterméket behozatala az unióba pedig még személyes fogyasztásra sem engedélyezett! Az aktuális tudnivalókról érdeklődjünk légitársaságunknál vagy a brazil konzulátuson.

Kapcsolódó tartalmak:
A közlemény letölthető formában


Friss hírek

2024. április 22, hétfő

Figyelem: Sok használt növényvédő gép tanúsító matricája lejárhatott a közelmúltban

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmezteti a növényvédő gépet üzemeltető termelőket, hogy a kötelező felülvizsgálati rendszer bevezetése óta már másodszor volt esedékes az 5 évnél idősebb gépek 3 évente kötelező műszaki felülvizsgálata. Ha egy permetezőgép nem felel meg az előírásoknak, a hatóság a munka beszüntetésére kötelezheti a gazdálkodót, valamint pénzbírságot is kiszabhat.

Tovább >

2024. április 22, hétfő

Vegyes eredményekkel és számos szankcióval zárult az idei tavaszi szezonális ellenőrzés

Március 1. és április 1. között tavaszi szezonális ellenőrzés zajlott az egész országban. A Nébih irányításával az élelmiszerlánc-felügyeleti szervek 2420 ellenőrzést végeztek, több mint 15 millió forint értékben szabtak ki bírságot, és mintegy 13 tonna élelmiszert vontak ki a forgalomból. A hatósági felügyelők leggyakrabban higiéniai, nyomonkövethetőségi és a dolgozók egészségügyi alkalmasságával kapcsolatos hiányosságokat tapasztaltak. Laboratóriumi vizsgálat céljából a húsvéti időszak népszerű termékeit: a tormákat és a sonkákat vették górcső alá. A cél az volt, hogy az ünnepek alatt is kizárólag biztonságos élelmiszerek kerüljenek a családok asztalára.

Tovább >