null Részjelentés a külföldi sertéshús célellenőrzésről

Részjelentés a külföldi sertéshús célellenőrzésről

2022. március 3, csütörtök

A külföldi sertéshús minőségére és nyomon követhetőségére fókuszáló országos célellenőrzést rendelt el február közepétől az Agrárminisztérium a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) koordinálásával és a területi élelmiszerlánc-felügyeleti szakemberek bevonásával. A Nébih eddigi vizsgálatai nem tártak fel kirívó szabálytalanságot. Az akció a következő időszakban is folytatódik, továbbá számos laboratóriumi vizsgálat van folyamatban.

A sertéshústermékek országos ellenőrzése során a származás feltüntetésére, a korábbi fagyasztás jelölésére és a nyomon követhetőségre is fókuszálnak az ellenőrök. A hatósági szakemberek ellenőrzik az ipari feldolgozásra beérkező sertéshúst, továbbá a kereskedelemben a csomagolatlan termékek „zászlóellenőrzését” is elvégzik.

Az elmúlt négy hónapban a teljes import 68,8%-át beszállító, azaz a tíz legjelentősebb sertéshús importőr közül kilenc vizsgálata már megtörtént a célellenőrzés első időszakában. Az egységekben a nyomon követés biztosított volt, a termékek értékesítése során a származási országot minden esetben feltüntették. A vizsgálatok során a Nébih felügyelői 26 mintát is vettek, amelyekből 8 féle paraméter összesen 182 vizsgálata van folyamatban.

27 közétkeztetőnél 81 sertéshústétel ellenőrzése szintén megtörtént. A vizsgált tételekből 57 magyar, míg 24 uniós (ebből 15 spanyol) eredetű volt. A termékek nyomonkövethetőségét rendben találták az ellenőrök.

A célellenőrzés, mind a Nébih központi vizsgálataival, mind a kormányhivatalok szakemberei által a kereskedelmi egységekben végzett „zászlóellenőrzéssel” a következő hetekben is folytatódik.


Friss hírek

2026. április 15, szerda

Új adatmezők és fejlesztések a Gazdálkodási Naplóban

Az új uniós előírásoknak való megfelelés érdekében frissült az elektronikus Gazdálkodási Napló növényvédelmi adatlapja. A módosítás célja, hogy a jogszabályban meghatározott adattartalom egységesen, de a gazdálkodó számára minél egyszerűbben és könnyen átlátható módon legyen rögzíthető.

Tovább >

2026. április 13, hétfő

Mi kel ki? – magpapírok kísérlete

A Nébih Szupermenta termékteszt programjában magpapírok csírázóképességét, valamint a különböző nyomtatási technológiák rájuk gyakorolt hatását tesztelték a szakemberek. A virág- vagy növénymagokkal dúsított különleges papírtípust a kísérlet részeként szabadföldbe is elvetették. A hivatal tordasi állomásán mind a négy tesztelt magpapírból skarlát piros virágú zsálya kelt ki.

Tovább >