null Néhány hasznos tanács kertészkedőknek a járvány idejére

Néhány hasznos tanács kertészkedőknek a járvány idejére

2020. április 21, kedd

Napjainkban mindannyiunk legfontosabb dolga, hogy vigyázzunk az egészségünkre, s ennek jegyében, ha tehetjük, maradjunk otthon! Ilyen helyzetben sokunk számára felértékelődik a ház melletti kiskert, ahol szabadidőnkben nyugodtan „kapirgálhatunk”. Itt is be kell azonban tartanunk néhány alapvető szabályt.

Ha már a szabályoknál tartunk, a kiskert esetében is ugyanazt kell szem előtt tartanunk, mint a lakásunknál, csak itt a kerítés jelzi: „se ki, se be”! S bár ebben a röpke négy szóban benne is rejlik a lényeg, kollégáink segítségével igyekeztünk részletesebben is összefoglalni a házi kertészkedés legfontosabb szabályait a járvány idején.

Ne most ásassuk fel a szomszéd bácsival a kertet! Nekünk, egy család tagjainak, nem kell különösebb távolságot tartanunk a kertben sem, s ideális esetben még tavalyról maradtak vetőmagok a tavaszi veteményezéshez. Tehát lelkesen nekifoghatunk.

A mezőgazdaságban sokan magányosan dolgoznak, azonban ha csoportosan kell elvégezni a teendőket, akkor mindenképpen figyeljünk az izolációs távolság (2m) megtartására!

  • Ez nemcsak a földeken történő munkavégzéskor lényeges, de ha lehet, már a földekre való kiutazáskor se tartózkodjanak többen egy járműben!
  • Munkavégzés közben is viseljenek maszkot, munkáskesztyűt, ne nyúljanak az arcukhoz!
  • Mindenkinek „saját” eszközei legyenek, a munkafelületeket (kormány, asztal stb.) használat előtt és után is fertőtlenítsék!
  • Az elemózsia úgy legyen csomagolva, hogy ne kelljen azt kézzel megfogni étkezés közben! Azonban még ekkor is – ha nincs lehetőség kezet mosni – ajánlott az alkoholos kézfertőtlenítés étkezés előtt.
  • Fontos a gyakori folyadékfogyasztás, mert a kiszáradt nyálkahártyán könnyebben meg tudnak telepedni a kórokozók.

A fertőzésveszély zárt térben mindig nagyobb, ezért a mezőgazdasági munkavégzés szüneteiben lehetőség szerint próbáljuk kerülni a közös terek, étkezők, öltözők használatát, illetve ott kellő körültekintéssel járjunk el. A gyakori fertőtlenítőszerrel végzett takarítás, szellőztetés most nagyon lényeges.

Néhány alapszabály, akár kertészkedünk, akár nem:

Ha munkából, boltból térünk haza, ügyeljünk arra, hogy a cipőnk talpával se vigyünk be semmilyen kórokozót, ezért a lábtörlőre akár kívülre (vagy épp a kutyára való tekintettel az előszobába, a sártálcába) helyezzünk el egy fertőtlenítős (például hipós) vízbe áztatott „rongyot” (mondjuk egy régi típusú felmosóruhát, régi törölközőt) és erre lépjünk rögtön! 

A ruháinkat azonnal vessük le, rakjuk nylon zsákba vagy azonnal a mosásba, majd alaposan zuhanyozzunk le (beleértve a hajmosást is)! A táskát, retikült se vigyük befertőtlenítés nélkül a laktérbe, sőt fontos a kulcsok, a telefon, a kilincsek rendszeres fertőtlenítése.

Végezetül még egy tipp:

Ha elfogy a kézfertőtlenítő, s van otthon rosszabbul sikerült pálinkák, bátran helyettesítsük azzal, csak ilyenkor hosszabban legalább 30 másodpercig tartson a kéz átdörzsölése. A sok kézfertőtlenítőtől kiszáradt kezeket pedig krém híján zsírral is bekenhetjük.


Friss hírek

2024. december 4, szerda

Dísznövény szaporítóanyag termesztői és forgalmazói tevékenység bejelentése

Dísznövény szaporítóanyag termesztői és forgalmazói tevékenység bejelentése (területmódosítás, adatmódosítás és törlés bejelentése).

Tovább >

2024. március 6, szerda

ÖKO vetőmag adatbázis tájékoztató

Az Európai Unió Bizottsága 889/2008/EK rendelete engedélyezi a nem ökológiai gazdálkodásból származó vetőmag és burgonya vetőgumó használatát is ökológiai gazdálkodásban, amennyiben a termelők nem tudnak ökológiai módszerekkel előállított szaporítóanyagot beszerezni. Az engedélyezési eljárást a tagállamok hatáskörébe utalja. Ennek érdekében előírja a tagállamok számára egy számítógépes adatbázis létrehozását és folyamatos működtetését azoknak a fajtáknak nyilvántartására, melyekből igazoltan rendelkezésre áll az ország területén ökológiai gazdálkodásból származó vetőmag, illetve burgonya vetőgumó.

Tovább >