null Minden csepp számít – új vízhasználati kisokossal segít a Kertművelő program

Minden csepp számít – új vízhasználati kisokossal segít a Kertművelő program

2026. június 30, kedd

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Kertművelő programja új, „Víztudatos kertészkedés” című kisokossal segíti a hobbi- és balkonkertészeket. A tematikus összefoglaló közérthető gyakorlati tanácsokkal mutatja be, hogyan lehet a kertek vízigényét csökkenteni, a csapadékot hatékonyabban hasznosítani, valamint a növényeket felkészíteni az egyre gyakoribb aszályos időszakokra.

Az utóbbi években Magyarországon is egyre gyakrabban fordulnak elő hosszabb csapadékmentes időszakok, miközben a lehulló csapadék mennyisége és eloszlása is egyre szélsőségesebbé vált. Mindez új kihívások elé állítja a kerttulajdonosokat, akiknek a növények vízellátása mellett a talaj állapotának megőrzésére és a rendelkezésre álló vízkészletek tudatos felhasználására is egyre nagyobb figyelmet kell fordítaniuk.

A Kertművelő új, „Víztudatos kertészkedés” című kisokosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a víztakarékos kertészkedés nem kizárólag az öntözésről szól. A növények vízellátásának hatékonyságát nagyban befolyásolja a talaj állapota, a párolgási veszteségek mértéke, a csapadék helyben tartása, valamint a megfelelő növények kiválasztása. A kiadvány gyakorlati példákon keresztül mutatja be azokat a módszereket, amelyekkel a kert ellenállóbbá tehető a szélsőséges időjárási körülményekkel szemben.

A kisokos öt fő témakör köré épül: bemutatja a talaj szerepét a vízmegtartásban, emellett ismerteti a mulcsozás és talajtakarás előnyeit, gyakorlati útmutatást ad a fenntartható öntözési módszerekhez, továbbá kitér az esővíz gyűjtésének és hasznosításának lehetőségeire, valamint segítséget nyújt a klímatudatos növényválasztásban is. A kiadvány külön figyelmet fordít azokra a megoldásokra, amelyek kisebb kertekben, magaságyásokban vagy akár balkonon is egyszerűen alkalmazhatók.

Egy átlagos kiskertben már néhány egyszerű változtatás is látványos eredményt hozhat. Ha a kerttulajdonos a csupasz talaj helyett mulcsréteggel takarja a veteményest, esővizet gyűjt az öntözéshez, és a locsolást a kora reggeli órákra időzíti, jelentősen csökkentheti a vízfelhasználást. Az új kisokos ehhez hasonló, bárki számára könnyen megvalósítható megoldásokat mutat be, amelyekkel a kert kevesebb vízzel is egészséges és produktív maradhat.

A Kertművelő program célja, hogy a kertészkedéshez kapcsolódó tudást minél szélesebb körben elérhetővé tegye. Az új útmutató ennek jegyében közérthető formában, ugyanakkor szakmailag megalapozott tartalommal segíti a kezdő és tapasztalt kertészeket egyaránt. A praktikus tanácsok mellett a kisokos érdekességekkel, hasznos tudnivalókkal és könnyen megvalósítható ötletekkel ösztönzi az olvasókat a fenntarthatóbb kertgazdálkodásra.

A Nébih célkitűzése, hogy a Kertművelő program tartalmai segítséget nyújtsanak a változó éghajlati körülményekhez való alkalmazkodásban, és hozzájáruljanak ahhoz, hogy minél több kerttulajdonos tudatosabban és takarékosabban használja fel a rendelkezésére álló vízkészleteket.

A „Víztudatos kertészkedés” című kisokos elérhető a Kertművelő program weboldalán: https://kertmuvelo.hu/viztudatos-kerteszkedes-kisokos/


Friss hírek

2026. július 20, hétfő

Szlovákiában is megjelent a kőrisrontó karcsúdíszbogár

A szlovák növényegészségügyi hatóság hivatalos tájékoztatása szerint Bodrogszerdahelyen (Streda nad Bodrogom) is megjelent a kőrisrontó karcsúdíszbogár (Agrilus planipennis). A kihelyezett csapdában összesen 18 kifejlett imágót fogtak. A pufferzóna határon átnyúló kiterjedése miatt a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a területi szakemberek növényegészségügyi intézkedéseket végeznek az érintett térségekben. Hazánkban június végén igazolódott a kiemelt zárlati károsító jelenléte Beregsurány térségében. Jelenleg két ország érintett az Európai Unió területén.

Tovább >

2026. július 18, szombat

Cukrászati üzemben ellenőrzött a Nébih

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei a nyári kiemelt ellenőrzés részeként tartottak ellenőrzést egy tápiószecsői fagylalt és szaloncukor előállító létesítményben. Az üzemben higiéniai hiányosságok, valamint a vizsgálat idején 11 tétel, 2025-ben és 2026-ban* lejárt minőségmegőrzési idejű és 29 tétel nem nyomon követhető élelmiszert találtak a szakemberek.

Tovább >