null Mikrozöld vagy növényi csíra?

Mikrozöld vagy növényi csíra?

2025. október 15, szerda

Az egészséges táplálkozás térnyerésével egyre több olyan élelmiszer kerül a magyar konyhákba, amelyek korábban újdonságnak számítottak. Ide tartoznak a növényi csírák és a mikrozöldek is, amelyek hasonlónak tűnnek, termesztésük és értékesítésük szempontjából azonban jelentős különbség van közöttük. Míg a mikrozöldek őstermelőként és kistermelőként termeszthetőek és értékesíthetőek, a növényi csírák előállítása viszont engedélyköteles tevékenységnek számít.

A különbség abból adódik, hogy a mikrozöldek zöldségnek minősülnek, a csírák élelmiszer-biztonsági szempontból azonban kiemelten kockázatos termékek. A csíráztatás során ugyanis a nedves, meleg környezet kedvez a baktériumok, például az E. coli elszaporodásának. Ezért a csírák előállítása 2013 óta engedélyköteles tevékenység, és kizárólag hatóságilag engedélyezett üzemben végezhető.

A mikrozöldek viszont  őstermelőként és kistermelőként is termeszthetőek és értékesíthetőek. Őstermelőként termelt mikrozöldet végső fogyasztónak (pl. piacon) vagy kiskereskedelmi, illetve vendéglátó létesítménynek értékesíteni csak regisztrált kistermelőként lehet.

Amennyiben tehát a cél a saját termesztésű, biztonságosan értékesíthető zöld előállítása, a mikrozöldek jelentik a megfelelő választást, hiszen a csírák előállítása kizárólag engedélyezett élelmiszeripari körülmények között lehetséges.

További részletek és hasznos információk érhetőek el a mikrozöldekről és a növényi csírákról a Nébih portálon.
 


Friss hírek

2026. június 12, péntek

Az eddigieknél is intenzívebb vaddisznóállomány-csökkentés indul az ASP megfékezésére

Az afrikai sertéspestis (ASP) házisertés-állományban történt megjelenése miatt az országos főállatorvos rendkívüli vaddisznóállomány-csökkentési intézkedéseket rendelt el a járvány további terjedésének megakadályozása és a hazai sertéságazat védelme érdekében. A beavatkozások Pest, Komárom-Esztergom és Fejér vármegyékben az M1–M3 autópályák menti 10 kilométeres sávban, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, a Vállaj térségében elrendelt megfigyelési körzet területén, az érintett vadgazdálkodási egységekben valósulnak meg. Az intézkedések a vaddisznóállomány csökkentésére, területenként meghatározott állománysűrűségi célértékek elérésére és fenntartására, valamint a teljesítés fokozott ellenőrzésére irányulnak.

Tovább >

2026. június 11, csütörtök

Péntektől több vármegyében is megszűnik a tűzgyújtási tilalom

Az elmúlt 24 órában lehullott csapadék hatására több területen mérséklődött a tűzveszély, ezért 2026. június 12-től Budapesten és további 10 vármegyében feloldják a tűzgyújtási tilalmat. Hat vármegyében ugyanakkor a korlátozás továbbra is érvényben marad.

Tovább >