null Mehet a magyar sertés Georgiába és Hongkongba

Mehet a magyar sertés Georgiába és Hongkongba

2018. május 4, péntek

A magyar állategészségügyi hatóság szakmai egyeztető munkájának eredményeként újra normál rend szerint szállítható a magyar sertéshús mind Hongkongba, mind Georgiába (Grúzia). A kedvező döntésről a helyi élelmiszerlánc-felügyeleti hatóságok a napokban tájékoztatták a Földművelésügyi Minisztériumot.

A hongkongi élelmiszerfelügyeleti hatóság tegnap délután, míg a georgiai hivatal ma délelőtt küldött hivatalos levelet Bognár Lajos országos főállatorvosnak (FM) arról, hogy a Magyarországon április 21-én vaddisznókban megállapított afrikai sertéspestis (ASP) kapcsán nem tartanak fenn import korlátozásokat a hazánkból származó sertéshúsra.
 
A kedvező döntés annak köszönhető, hogy a helyi hatóságok, mérlegelve a magyar szakemberek által feltárt járványügyi helyzetről szóló tájékoztatást, nem tartották szükségesnek a házi sertés kereskedelmének korlátozását a vaddisznókban előforduló esetek miatt. A hongkongi hatóság emellett azt is jelezte, hogy amennyiben a járvány esetlegesen a házi sertés állományokra is átterjedne, nyitott a kétoldalú tárgyalásokra.
 
A betegség megjelenését követően a magyar állategészségügyi hatóság haladéktalanul megkezdte a tárgyalásokat a regionalizációra nyitott országok (például Szingapúr, Japán, Dél-Korea, Thaiföld) hatóságaival annak érdekében, hogy kizárólag a vaddisznó esetekkel érintett területről származó sertéshús termékekkel szemben vezessenek be korlátozásokat.
 
Az ún. harmadik országok társhatóságaival az elmúlt években kialakított eredményes munkakapcsolatnak, a magyar állategészségügyi hatóság munkájának elismeréseként, valamint a jelenleg lefolytatott tárgyalások eredményeként többek között USA, Kanada, Új-Zéland és Macedónia területére már jelenleg is csak a Heves megyei érintett területről származó termékeket tilos feladni.

Friss hírek

2026. június 22, hétfő

Házisertés ASP: minden minta negatív

Nem talált újabb afrikai sertéspestissel (ASP) fertőzött házisertést a június 3-ai Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei kitörés óta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A szakemberek a védő- és megfigyelési körzetben ellenőrizték az összes házisertés-állományt. A járványkitöréshez kapcsolódóan a Nébih laboratóriuma mintegy 700 házisertésből származó mintát vizsgált, amelyek minden esetben negatív eredményt mutattak.

Tovább >

2026. június 21, vasárnap

Budapesten és öt új vármegyében lép életbe tűzgyújtási tilalom

A napsütéses idő és kánikula tovább szárítja a biomasszát és a napokban sem várható elegendő csapadék. Ennek okán holnaptól (június 22.) Budapesten, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyékben is érvénybe lép a tűzgyújtási tilalom. Továbbá Pest, Heves, Csongrád-Csanád, Borsod-Abaúj-Zemplén és Bács-Kiskun vármegyékben fennmarad a korlátozás.

Tovább >