null Megmentettek egy súlyosan sérült madarat a Nébih munkatársai

Megmentettek egy súlyosan sérült madarat a Nébih munkatársai

2018. november 27, kedd

Egy szárnyaszegett egerészölyv mentésében és biztonságos elhelyezésében vettek részt a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Székkutasi Növényfajta-kísérleti Állomásának munkatársai. A dolgozók az állomás melletti fasorban bukkantak a vélhetően áramütés következtében megsérült, fiatal madárra, amelyet haladéktalanul a Szegedi Vadaspark Természetvédelmi Mentőközpontjába szállítottak.

Egy sérült egerészölyvet (Buteo buteo) találtak a Nébih Székkutasi Növényfajta-kísérleti Állomásának dolgozói a telep közelében húzódó fasorban. A madarat valószínűleg áramütés érte, emiatt egyáltalán nem tudta használni a jobb szárnyát, csak ugrálva próbált menekülni. A rögtönzött mentőalakulat egy zsákkal letakarva a Nébih telephelyére szállította a kiszolgáltatott állatot, amiről haladéktalanul értesítették a helyi vadásztársaság vadőrét.

A szakember megerősítette, hogy a sérült állat egy fiatal egerészölyv, amelyet mielőbb madárkórházba kell juttatni, hogy szakszerű kezelést kaphasson. A madarat az állomásvezető vette gondjaiba, aki személyesen szállította el a Szegedi Vadaspark Természetvédelmi Mentőközpontjába. A gyors és felelős közreműködésnek köszönhetően az egerészölyv időben megkapta a megfelelő ellátást, így biztonságban várhatja a felépülését.

Ez az akció is rámutatott arra, hogy a Nébih valamennyi dolgozója elkötelezett a környezet védelme mellett. A Székkutason zajló fajtakísérleti munka eredményességét nagymértékben befolyásolja a kártevők elleni védekezés hatékonysága. Ebben a véget nem érő harcban hasznos segítőinknek tekintjük a ragadozó madarakat, mivel étlapjukon jó néhány kártevő szerepel, köztük pockok, egerek és káros rovarok (lótetű, sáska) egyaránt.

Friss hírek

2026. június 24, szerda

Csütörtöktől az egész országra kiterjedő tűzgyújtási tilalom lép életbe

A tartós csapadékhiány és az országot sújtó kánikulai időjárás okozta fokozott tűzkockázatot mérlegelve, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának egyetértésével, 2026. június 25-től az ország egész területén tűzgyújtási tilalmat rendel el.

Tovább >

2026. június 22, hétfő

Házisertés ASP: minden minta negatív

Nem talált újabb afrikai sertéspestissel (ASP) fertőzött házisertést a június 3-ai Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei kitörés óta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A szakemberek a védő- és megfigyelési körzetben ellenőrizték az összes házisertés-állományt. A járványkitöréshez kapcsolódóan a Nébih laboratóriuma mintegy 700 házisertésből származó mintát vizsgált, amelyek minden esetben negatív eredményt mutattak.

Tovább >