null Kutatók Éjszakája a Nébih élelmiszerlánc-biztonsági laboratóriumaiban

Kutatók Éjszakája a Nébih élelmiszerlánc-biztonsági laboratóriumaiban

2021. szeptember 30, csütörtök

Az Európa-szerte megrendezett Kutatók Éjszakája a tudomány és a kutatói életpálya népszerűsítésére szolgál. Az Európai Unió Bizottságának Marie Skłodowska-Curie Akciói által kezdeményezett rendezvény legfontosabb célja, hogy a kutatók, fejlesztők, intézmények sokszínű munkája vonzóvá váljon a fiatalok számára.

Szeptember végén is be lehetett pillantani a különböző tudományterületek titkaiba. A szórakoztató, inspiráló előadásokon, kísérleteken, laborbejárásokon és játékos programokon keresztül minden korosztály megismerkedhetett a tudományos kutatás számos új eredményével. 

A Nébih élelmiszerlánc-biztonsági laboratóriumai kilencedik éve vesznek részt az eseménysorozatban. Idén Kecskeméten, Kaposváron és Budapesten öt laboratóriumunk szervezett programokat. A szakmai érdeklődők mellett középiskolai osztályok, kisebb gyerekek számára is tudtunk mutatni érdekességet, újdonságot, hogy a többféle laboratóriumi szakterület mellett az élelmiszerbiztonság aktuális kérdésköreibe is betekinthessenek. 

A résztvevők játékos módon tesztelhették az ízlelő-, szagló- és színfelismerő képességeiket, így ismerkedve az élelmiszerek érzékszervi vizsgálataival. Kipróbálhatták, hogy amit látunk, azt el is hisszük-e, felismerjük-e az ételek, italok ízét, mire asszociálunk ízlelés közben.

A kromatográfia alapját képező színes oldatok szétválasztásába a jelenlévők is bekapcsolódhattak interaktív módon, ezen kívül megismerkedhettek a vizsgálati módszerekkel, mintaelőkészítési technikákkal és az élelmiszerekkel kapcsolatos hiedelmekkel.

Feltárult a mikroszkópok lencséi mögött rejtőző világ az élelmiszereink és a takarmányaink különböző összetevőit vizsgálva, ahogy a parányi élőlények kimutatására és a radioanalitika érdekességeire is rácsodálkozhattak a látogatók.

Azoknak, akik nemcsak a mikroszkopikus méretű gombák iránt érdeklődtek, lehetőség nyílt a vadon termő, ősszel megjelenő élő gombákat is megtekinteni egy fajbemutatón. A gombapárokról készült ismertető jelenleg is megtalálható a honlapunkon. https://portal.nebih.gov.hu/-/amit-a-vadon-term-o-gombakrol-tudni-erdemes

Előadásokat tartottunk az élelmiszerek összetételéről, hamisításáról és a velük érintkező anyagok és tárgyak szükségszerű kölcsönhatásáról.  Több bemutató is készült GMO témakörben, az egyik laborlátogatással volt egybekötve, a másik a csírázóképességről és a vetőmagok gombás fertőzéséről a Kutatók Éjszakája honlapján is megtalálható prezentáció formájában.

A programban a Nébih alábbi élelmiszerlánc-biztonsági laboratóriumai vettek részt:
-    Kaposvári Regionális Élelmiszerlánc Laboratórium, 
-    Kecskeméti Regionális Élelmiszerlánc Laboratórium, 
-    Mikrobiológiai Nemzeti Referencia Laboratórium, 
-    Toxikológia Nemzeti Referencia Laboratórium és 
-    Analitikai Nemzeti Referencia Laboratórium.


Friss hírek

2024. december 20, péntek

Illegális tevékenységek is szerepet játszhattak a madárinfluenza terjedésében

A zártan tartás elmulasztását, illegális tartást és baromfi, illetve baromfitermékek illegális árusítását is tapasztalta az állategészségügyi hatóság az ősz óta tartó madárinfluenza járvány során. A betegség gyors terjedésében ezek az illegális tevékenységek is jelentős szerepet játszhattak. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a területi hatóságok ahogy most, úgy a jövőben is minden hasonló esetet szigorúan szankcionál a magyar baromfiágazat védelme érdekében.

Tovább >

2024. december 20, péntek

Helyzetfelmérést tartott a Gyömrői Kutyamentsvár Állatmenhelyen a Nébih

A Nébih szakemberei december 19-én felmérték a Gyömrői Kutyamentsvár Állatmenhely állapotát, azonnali intézkedésre okot adó körülmény nem merült fel.

Tovább >