null Készülhetnek a gazdák az Egységes Kérelem és az eGN parcella adatainak szinkronizálására

Készülhetnek a gazdák az Egységes Kérelem és az eGN parcella adatainak szinkronizálására

2024. október 9, szerda

Idén is lehetővé teszi az Egységes Kérelem adatainak automatikus betöltését és szinkronizálását az elektronikus Gazdálkodási Napló (eGN) rendszerében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A folyamat a támogatási kérelmet benyújtó gazdák számára kötelező és fő célja, hogy minél kevesebb szankció szülessen a pontatlan adatok miatt. A gördülékeny szinkronizációhoz a hivatal összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat és speciális eseteket.

Az Egységes Kérelem (EK) szinkronizálásával az eGN-ben korábban örökített, esetleg pontatlanul felvitt termőhely adatok néhány gombnyomással felülíródnak. A pontosítás érinti az eltérő értékkel szereplő területméreteket (hektár), a helyadatokat, a jogcímeket és a hasznosításokat is. Az előzőleg felvitt műveletekkel érintett területek automatikus egyeztetése szintén megtörténik. 

A Nébih az EK javítási határideje, azaz 2024. szeptember 30-a utáni támogatási adatokat veszi át a Magyar Államkincstártól. Az adatbetöltési és szinkronizációs funkció először az eGN felhasználói számára válik elérhetővé. Ezt követően a hivatal a külső gazdálkodási szoftvert fejlesztők számára is biztosítja a szolgáltatást. Az interfészen keresztül, a fejlesztési és tesztelési időszakot követően, azok is élhetnek majd a lehetőséggel, akik külső szoftver segítségével vezetik az eGN-t. 

A szinkronizáció, az EK adatok betöltését követően, minden támogatási kérelmet benyújtó gazda számára kötelező. Épp ezért az EK adatok átemelése után azok az érintettek is kötelesek belépni az eGN rendszerébe, akik már eleget tettek az elektronikus adatrögzítésnek, és a terület méretében sem történt változás.  

A minél gördülékenyebb adatbetöltés és szinkronizáció érdekében a Nébih összegyűjtötte a legfontosabb technikai információkat: https://portal.nebih.gov.hu/-/technikai-informaciok-az-ek-egn-szinkronizaciohoz . A gyűjteményben olyan speciális esetekről is olvashatnak a gazdálkodók, mint például, hogy mi a teendő azon ritka esetekben, amikor már lezárták a táblát.

A fejlesztés élesítése ősszel várható, melyről a hivatal külön közleményben tájékoztatja majd az érintetteket.

Részletes tájékoztató a Technikai információk az EK-eGN szinkronizációhoz című cikkünkben olvasható.


Friss hírek

2025. december 16, kedd

Egyre magasabb a súlyos Listeria-fertőzések száma Európában

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) és az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) új uniós zoonózis jelentése szerint a változó étrend és a népesség elöregedése hozzájárulhat a súlyos Listeria-fertőzések számának emelkedéséhez Európa-szerte.

Tovább >

2025. december 16, kedd

Azonnal felfüggesztette egy vadfeldolgozó üzem működését a Nébih súlyos élelmiszerbiztonsági problémák miatt

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ellenőrei egy vadfeldolgozó létesítményben tartottak ellenőrzést. A szakemberek a vizsgálatok során fellelt élelmiszerbiztonsági kockázatot jelentő jogsértések okán az üzem működését azonnali hatállyal felfüggesztették. Több mint 3 tonna élelmiszert vontak ki a forgalomból, valamint elrendelték azok hatósági zár alá vételét.

Tovább >