null Horvátországban a határmentén vaddisznókban is megjelent az ASP

Horvátországban a határmentén vaddisznókban is megjelent az ASP

2025. július 25, péntek

A horvátországi Eszék-Baranya megyei házi sertés járványkitörések közelében vaddisznóból vett mintákból is kimutatták az afrikai sertéspestis (ASP) vírusát. A fertőzött állatokat a magyar-horvát határhoz közeli Valpovo (Valpó) és Jagodnjak (Kácsfalu) települések közelében ejtették el.

Az új eseteket a korábbi házi sertés kitörések közelében azonosította a helyi hatóság. Az, hogy már a horvátországi, határmenti vaddisznóállományban is jelen van a betegség, arra enged következtetni, hogy a térség vírusterheltsége magas. Emiatt tovább nőtt annak kockázata, hogy a horvát határszakasz közelében élő hazai vaddisznóállomány megfertőződik az ASP vírusával.

A magyar állategészségügyi hatóság minden rendelkezésére álló eszközt felhasznál, hogy megelőzze a betegség átterjedését. Ugyanakkor a Nébih kéri az érintettek (például vadászok, állattartók) és valamennyi állampolgár felelős közreműködését a járvány elleni védekezésben.  Ehhez elengedhetetlen a biológiai biztonsági, valamint a hatóságok által elrendelt intézkedések maradéktalan betartása.

A járvány aktuális hírei, valamint a betegséggel kapcsolatos hasznos információk elérhetők a Nébih tematikus ASP oldalán: http://portal.nebih.gov.hu/hu/afrikai-sertespestis
 


Friss hírek

2026. június 26, péntek

A humusz megóvása a fenntartható földhasználat kulcsa

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a termőföld védelmének jelentőségére hívja fel a figyelmet. A fenntartható földhasználathoz és a természeti erőforrások megóvásához rendkívül fontos a humuszos termőréteg megőrzése és szakszerű újra felhasználása. A beruházások, építkezések és egyéb földmunkák során letermelt humuszos termőréteg megfelelő kezelése és újra felhasználása épp ezért kiemelt jelentőségű.

Tovább >

2026. június 26, péntek

Országszerte megkezdődött az amerikai szőlőkabóca elleni védekezés, ügyelni kell a növényvédelmi előírásokra

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a figyelmet, hogy az amerikai szőlőkabóca elleni védekezés időszakában is elengedhetetlen a növényvédelmi előírások betartása. Kiemelten fontos, hogy a szőlősgazdák engedélyezett növényvédő szereket alkalmazzanak, a kezeléseket megfelelő technológiával végezzék el, és minden esetben tartsák be az adott készítmény engedélyében szereplő szabályokat. A védekezés során a méhek és vadon élő beporzókat is óvni kell.

Tovább >