null Házisertésben igazolták az ASP-t Horvátországban

Házisertésben igazolták az ASP-t Horvátországban

2025. július 16, szerda

Horvátországban, a magyar határ közelében található Jagodnjak és Bolman településeken megerősítették az afrikai sertéspestis (ASP) megjelenését a házisertés-állományban. A kitörések nyomán jelentősen nőtt a vírus magyarországi behurcolásának kockázata, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) az érintett közepes kockázatú vármegyék sertéstartóinak fokozottan ajánlja a kiemelt járványvédelmi intézkedések alkalmazását, betartását.

Július 10-én előbb Jagodnjak (Kácsfalu), majd 11-én Bolman (Bolmány) településen is megerősítette az ASP házisertés-állományt érintő megjelenését a horvát hatóság. Mindkét falu Eszék-Baranya megyében, a magyar-horvát határ közelében helyezkedik el, így jelentősen nőtt a vírus déli határvidéken keresztül Magyarországra történő behurcolásának kockázata.

A Nébih felhívja a sertéstartó gazdák figyelmét a biológiai biztonsági intézkedések maradéktalan betartására. A fokozódó járványveszélyre való tekintettel a hatóság nyomatékosan javasolja a korábban csak a fertőzött területeken kötelező kiemelt járványvédelmi intézkedések alkalmazását a közepes kockázatú vármegyékben is. Ehhez segítséget a Nébih honlapjáról letölthető Jó Sertéstartási Gyakorlatból szerezhetnek.

Fontos, hogy az állattartók kizárólag megfelelő bizonyítványok birtokában és a jogszabályoknak megfelelő helyről vásároljanak sertést. A hivatal ASP tematikus oldalán – az alapvető információk mellett – a horvát járványhelyzetről, kereskedelmi tudnivalókról is tájékozódhatnak a gazdálkodók: http://portal.nebih.gov.hu/hu/afrikai-sertespestis.
 


Friss hírek

2026. június 22, hétfő

Házisertés ASP: minden minta negatív

Nem talált újabb afrikai sertéspestissel (ASP) fertőzött házisertést a június 3-ai Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei kitörés óta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A szakemberek a védő- és megfigyelési körzetben ellenőrizték az összes házisertés-állományt. A járványkitöréshez kapcsolódóan a Nébih laboratóriuma mintegy 700 házisertésből származó mintát vizsgált, amelyek minden esetben negatív eredményt mutattak.

Tovább >

2026. június 21, vasárnap

Budapesten és öt új vármegyében lép életbe tűzgyújtási tilalom

A napsütéses idő és kánikula tovább szárítja a biomasszát és a napokban sem várható elegendő csapadék. Ennek okán holnaptól (június 22.) Budapesten, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyékben is érvénybe lép a tűzgyújtási tilalom. Továbbá Pest, Heves, Csongrád-Csanád, Borsod-Abaúj-Zemplén és Bács-Kiskun vármegyékben fennmarad a korlátozás.

Tovább >