null Határérték feletti színezéket mutattak ki kandírozott ananászban

Határérték feletti színezéket mutattak ki kandírozott ananászban

2017. szeptember 26, kedd

A megengedett határérték háromszorosát meghaladó mennyiségű narancssárga színezéket mért a cseh hatóság a Thaiföldről származó, mangó ízesítésű kandírozott ananász szeletben. A NÉBIH a bejelentésről a RASFF rendszeren keresztül értesült.

Szlovákiába és Magyarországra is érkezett abból a mangó ízesítésű kandírozott ananász szeletből, amelyben a Narancssárga S színezék (E110) megengedett mennyiségének több mint háromszorosát mutatta ki a laboratóriumi vizsgálat. Az élelmiszer-adalékanyagokról szóló 1333/2008/EK rendelet értelmében a maximálisan megengedett mennyiség kandírozott gyümölcsök és zöldségek esetében 10 mg/kg, ezzel szemben a cseh hatóság 35,1 mg/kg-ot mért a termékben.

 

 

A termék azonosító adatai:

  • Megnevezés: Mangó ízesítésű ananász (Ananas plátky Mango)
  • Kiszerelés: 250 gramm
  • Tételszám 160481
  • Minőség-megőrzési idő: 2018.12.31.
  • RASFF referenciaszám: 2017.1491

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) a Narancssárga S (E110) színezékre vonatkozóan 4 mg/testtömegkilogramm/nap ajánlott napi bevitelt határozott meg.

A Narancssárga S (E110) színezéket az ún. Azo- vagy Southampton színezékek közé sorolják a Kinolinsárga (E104), Azorubin (E122), Alluravörös (E129), Tartrazin (E102) és a Neukokcin (E124) mellett. E színezékek kis mennyiségben biztonságosan fogyaszthatók, egyes kutatások szerint azonban a nagyobb mennyiségben történő bevitelük gyermekek esetében hiperaktivitást okozhat, valamint allergiás reakciókat is kiválthat. Éppen ezért az Európai Unió területén kötelező figyelmeztető feliratot („a gyermekek tevékenységére és figyelmére káros hatást gyakorolhat") tenni minden olyan élelmiszerre, amely a hat szín valamelyikét tartalmazza.

További információk: 
https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/3765


Friss hírek

2025. december 18, csütörtök

Megjelent az Európai Bizottság útmutatója a BPA betiltásával kapcsolatban

Az Európai Bizottság tavaly év végén betiltotta a biszfenol-A (BPA) használatát az élelmiszerekkel érintkező anyagokban, ami jelentős változásokat hoz a csomagolóanyagok és fogyasztási cikkek területén. A rendelet gyakorlati alkalmazásával kapcsolatban felmerült kérdések tisztázására a Bizottság most egy kérdés–válasz alapú útmutatót adott ki.

Tovább >

2025. december 17, szerda

Megérkeztek a téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés újabb eredményei

Élőhal-kereskedőket, forralt bor árusokat, őstermelőket, vad- és halfeldogozókat, valamint nagyüzemi és kézműves söröket is ellenőriztek az elmúlt hetekben az élelmiszerlánc-biztonsági felügyelők. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), valamint a kormány- és járási hivatalok szakemberi által végzett téli szezonális ellenőrzés újabb célterületeinek összesítése, egy-egy kirívó esettől eltekintve, pozitív tapasztalatokat hozott. Egy vadhúsfeldolgozó üzemben 3 tonna élelmiszert vontak ki a forgalomból és a működését is felfüggesztették. Egy sörben a dobozos termékeknél nem engedélyezett adalékanyagot mutatott ki a Nébih laboratóriuma.

Tovább >