Felhívás a mezőgazdaságban felhasznált üzemanyag 2013. évi támogatási rendszerének változásairól
A vállalkozói adminisztratív költségek csökkentésére irányuló, Egyszerű Állam című középtávú kormányzati programról szóló 1405/2011. (XI. 25.) Korm. határozat (a továbbiakban: 1405/2011. (XI. 25.) Korm. határozat) 10. d) pontja alapján a Kormány feladatként határozta meg a vidékfejlesztési miniszternek az agrárgazdaság szabályozásához kapcsolódó vállalkozói adminisztratív terhek csökkentésére irányuló intézkedések teljes körű végrehajtását.
A Kormány ezt elsősorban:
-
a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj utáni jövedékiadó-visszatérítés érvényesítésére, illetőleg
-
a szőlő- és gyümölcsös ültetvények műveléséhez nyújtott csekély összegű (de minimis) támogatás érvényesítésére
vonatkozó eljárások egy kérelemben történő előterjesztés lehetőségének biztosításával, valamint a vonatkozó eljárások egyszerűsítésével kívánta elérni.
A mezőgazdaságban felhasznált gázolaj utáni jövedékiadó-visszatérítés feltételeiről és szabályairól szóló 341/2007. (XII. 15.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) módosításáról szóló, 77/2012. (IV. 16.) Korm. rendelet (a továbbiakban: 77/2012. (IV. 16.) Korm. rendeletet) 2012. április 16-án a Magyar Közlönyben kihirdetésre került, 2013. január 1-jei hatálybalépéssel. A Vidékfejlesztési Minisztérium, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, valamint a vámhatóság szakértői által jelzett problémákra – amelyek a jövedékiadó-visszatérítés hatékony végrehajtását hátráltatták – tekintettel, a kihirdetést követően szükségessé vált a 77/2012. (IV. 16.) Korm. rendeletben található rendelkezések módosítása.
A vonatozó szabályozás értelmében (a jogszabályszerkesztésről szóló 61/2009. (XII. 14.) IRM rendelet a hatályba nem lépett rendelet módosítására nincs lehetőség, ezért a 77/2012. (IV. 16.) Korm. rendelet 2013. január 1-jével nem lép hatályba.
Az ismertetett előzményeket követően a Korm. rendelet módosításáról szóló 281/2012. (X.1.) Korm. rendelet kihirdetése a Magyar Közlöny 2012. évi 130. számában megtörtént, amely már tartalmazza a fentiekben említett szakértők által jelzett problémák rendezését.
A mezőgazdaságban felhasznált gázolaj utáni jövedékiadó-visszatérítés érvényesítésére, illetőleg a szőlő- és gyümölcsös ültetvények műveléséhez nyújtott csekély összegű (de minimis) támogatás érvényesítésére vonatkozó eljárások egy kérelemben történő előterjesztés lehetőségének biztosítása érdekében a Vidékfejlesztési miniszter 91/2012. (VIII. 29.) VM rendelete a Magyar Közlöny 2012. évi 113. számában megjelent.
1. Mezőgazdaságban felhasznált gázolaj utáni jövedékiadó-visszatérítés egyszerűsítésének lényeges elemei:
a) A falugazdászok által végzett, a munkaműveletek elvégzésére vonatkozó előzetes igazolás kiadása megszűnik.
b) A munkaműveletek elvégzéséről és a földterület jogszerű használatáról, a vonatkozó számlák adattartalmáról a mezőgazdasági termelő a jövedéki adó-visszaigényléséről benyújtott bevallásában nyilatkozik.
c) A vámhatóság az igényjogosultságot, kockázatelemzési és ellenőrzési tevékenysége keretében fogja vizsgálni és az ellenőrzésre kiválasztott visszaigénylő esetén a munkaművelet elvégzése tekintetében, elektronikus úton megkeresi a mezőgazdasági szakigazgatási szervet, illetőleg a vízügyi hatóságot, amelyek a megkeresésre 10 napon belül elektronikusan válaszolnak.
d) A földhasználatot szintén a vámhatóság ellenőrizheti a TakarNet rendszerből.
e) A mezőgazdasági termelőnek 2013. január 1-jétől a papír alapon benyújtott bevallás esetén sem kell csatolni a gázolaj adózott voltát igazoló számlákat (2014. január 1-jét követően a mezőgazdasági termelők kizárólag elektronikus úton érvényesíthetik jövedékiadó-visszatérítési igényüket).
f) A jövedékiadó-visszatérítés feltétele, hogy a mezőgazdasági termelő a gázolaj vásárlásáról vagy a gépibérmunka-szolgáltatás igénybevételéről saját nevére szóló, a bevallás benyújtását megelőző öt éven belül kiállított számlával rendelkezzen.
A kiemelt adózók kijelöléséről, valamint a legnagyobb adóteljesítménnyel rendelkező adózók körének megállapításáról szóló, a nemzetgazdasági miniszter 4/2012. (II. 14.) NGM rendeletében meghatározott azon kiemelt adózók, akiknek a székhelye a Közép-magyarországi Regionális Vám- és Pénzügyőri Főigazgatóság illetékességi területén található, jövedékiadó-visszatérítésre vonatkozó igényjogosultságukat a Kiemelt Ügyek és Adózók Vám- és Pénzügyőri Igazgatóságán érvényesíthetik, amelynek elérhetősége 2013. január 1-jével az alábbi:
Budapest, 1077. VII. kerület Dob u. 75-81.
A jövedékiadó-visszatérítés érvényesítésére szolgáló BEV_J04 nyomtatvány átalakítását követően a nyomtatvány képe 2012. december 15-ei határidővel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal honlapján megismerhető lesz:
http://www09.nav.gov.hu/nav/archiv/letoltesek_egyeb/nyomtterv_archiv
Az új BEV_J04 nyomtatvány 2013. január 15-től a Nemzeti adó- és Vámhivatal honlapjáról letölthető lesz:
http://www.nav.gov.hu/nav/letoltesek/nyomtatvanykitolto_programok/nyomtatvanykitolto_programok_nav/bevallasok/bev_j04.html
A mezőgazdaságban felhasznált gázolaj utáni jövedéki adó visszatérítés feltételeiről és szabályairól szóló 216/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet 2008. január 1-jével hatályát vesztette, azonban rendelkezéseit a 2007. december 31-ig keletkezett jövedékiadó-visszatérítési jogosultság érvényesítése, a visszatérítési igények teljesítése tekintetében alkalmazni kell. A 2013. január 15-ét követően benyújtott bevallások esetében – az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény elévülésre vonatkozó rendelkezéseire figyelemmel – a 2007. december 31-ig keletkezett jövedékiadó-visszatérítési jogosultság érvényesítése esetében a fentiekben jelzett 1. pont a)-f) pontja nem alkalmazható.
2. A csekély összegű „de minimis” támogatási – a gyümölcsös, szőlő művelési ágban – kérelmet kizárólag a tárgyévet követő évben évente egyszer a gázolaj utáni jövedékiadó-visszatérítésre vonatkozó éves bevallásban lehet benyújtani, melyet a vámhatóság megküld a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal részére.
A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal bírálja el továbbra is a csekély összegű „de minimis” támogatást, azonban amennyiben a vámhatóság a jövedékiadó-visszatérítésre vonatkozó bevallást – jogosulatlan jövedékiadó-visszaigénylésre tekintettel – elutasítja, úgy az új körülményekre tekintettel ismételten benyújtott bevallás esetén a csekély összegű „de minimis” támogatási kérelem már nem nyújtható be, mivel az elutasításról, azaz a jogosulatlan jövedékiadó-visszaigénylés tényéről a vámhatóság értesítést küld a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalnak.