null Elpusztulhatott Bium, a bőrponty

Elpusztulhatott Bium, a bőrponty

2022. május 2, hétfő

Elképzelhető, hogy szomorú véget ért a Maconkai víztározóból kifogott, majd a biatorbágyi Arizóna horgásztóba jogszerűtlenül áttelepített, Bium névre keresztelt bőrponty kálváriája. Az ügy felderítése érdekében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Állami Halőri Szolgálata megkezdte a nyomozást, egyúttal kéri a hal hollétéről hitelt érdemlő információval rendelkező horgászok segítségét.

Az Állami Halőri Szolgálat (ÁHSZ) ellenőrzése során bebizonyosodott, hogy ismeretlen személy(ek) 2011-ben a Maconkai víztározón kifogták, majd áttelepítették a biatorbágyi Arizóna horgásztóba az akkor még megközelítőleg 18 kg tömegű halat, melyet a helyiek Bium névre kereszteltek. A közösségi média oldalakra feltöltött képek alapján 2016-tól 2018-ig Biumot többször is kifogták, és ez idő alatt megközelítőleg 26 kg tömegűre gyarapodott. 

A hal azonosítása érdekében az ÁHSZ halászatbiológust, mint eseti szakértőt kért fel, hogy a két említett halgazdálkodási vízterületről származó képek alapján igazolja a pontyegyed azonosságát, különbözőségének kizárását. A szakértői vizsgálat alapján bebizonyosodott, hogy a Maconkáról származó bőrponty azonos az Arizóna horgásztóban élő, Bium névre hallgató ponttyal. 

A hatóság helyszíni ellenőrzése során az Arizóna horgásztó jelenlegi tulajdonosa – együttműködve a hatóság ellenőreivel – úgy nyilatkozott, hogy tudomása szerint Bium már azelőtt elpusztult, hogy az ő kezelésébe került volna a vízterület. Egy másik, tanúként meghallgatott személy pedig fotókkal is alátámasztotta, hogy a hal 2018. november 3-án elpusztult. 

A jogszerűtlenül telepített hal sorsának felderítése érdekében a hatóság ismeretlen tettes ellen indított vizsgálatot. A Nébih többek közt azt vizsgálja, hogy az elpusztult halról készült képek valóban a Bium névre keresztelt egyedet ábrázolják-e. 

Kérjük a horgászok segítségét, hogy amennyiben információjuk van a képeken szereplő halról, írják meg az allamihalor@nebih.gov.hu e-mail címre!

Természetes vizeink halállománya nemzeti kincs, élőhelyük megőrzése közös feladatunk. Az ÁHSZ jelenleg is több nagytestű hal eltűnése ügyében folytat vizsgálatot, többek között az Észak-Magyarországi Horgász Egyesület kezelésében lévő Debreceni-tóról és Gólem-tóról elszállított nagytestű ponty és amur egyedek után folyik információgyűjtés. Természetesen ezekkel az esetekkel kapcsolatban is köszönettel fogadunk bármilyen érdemi információt.

(A képek forrása a facebook.)


Bium, a bőrponty


Friss hírek

2026. június 13, szombat

Vasárnaptól Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében megszűnik a tűzgyújtási tilalom

Az elmúlt napon lehullott csapadék Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében mérsékelte a tűzveszélyt, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság egyetértésével 2026. június 14-től ebben a vármegyében feloldja a tűzgyújtási tilalmat. A korlátozás azonban öt vármegyében továbbra is érvényben marad.

Tovább >

2026. június 12, péntek

Az eddigieknél is intenzívebb vaddisznóállomány-csökkentés indul az ASP megfékezésére

Az afrikai sertéspestis (ASP) házisertés-állományban történt megjelenése miatt az országos főállatorvos rendkívüli vaddisznóállomány-csökkentési intézkedéseket rendelt el a járvány további terjedésének megakadályozása és a hazai sertéságazat védelme érdekében. A beavatkozások Pest, Komárom-Esztergom és Fejér vármegyékben az M1–M3 autópályák menti 10 kilométeres sávban, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, a Vállaj térségében elrendelt megfigyelési körzet területén, az érintett vadgazdálkodási egységekben valósulnak meg. Az intézkedések a vaddisznóállomány csökkentésére, területenként meghatározott állománysűrűségi célértékek elérésére és fenntartására, valamint a teljesítés fokozott ellenőrzésére irányulnak.

Tovább >