null Elérhető a növényvédelmi gépfelülvizsgálat végzésére jogosultak listája

Elérhető a növényvédelmi gépfelülvizsgálat végzésére jogosultak listája

2019. szeptember 5, csütörtök

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a termelők, illetve a permetezőgéppel szolgáltatók figyelmét, hogy mától elérhető a növényvédelmi gépek felülvizsgálatára jogosultak listája a Nébih honlapján. A hivatal folyamatosan aktualizálja a listát a jelentkezők függvényében.

A növényvédelmi tevékenységről szóló rendelet értelmében az Európai Unió területén az árutermelésben használt növényvédelmi gépeken – kivéve a kézi, illetve a háton hordozható növényvédelmi berendezéseket – műszaki felülvizsgálatot kell végezni. Az időszakos vizsgálat a gép első forgalomba hozatalát követő öt éven belül egy alkalommal esedékes, ezt követően háromévente szükséges megismételni.

A fentiek alapján kérjük az érintett géptulajdonosokat, hogy még az idei évben keressenek meg egy, a műszaki felülvizsgálat elvégzésére jogosult szervezetet a Nébih honlapján közzétett listán, majd jelentkeztessék gépeiket műszaki felülvizsgálatra.

Tekintettel arra, hogy a hazánkban használt valamennyi növényvédelmi gép műszaki felülvizsgálata rövid időn belül nem oldható meg, a hatóság jövőre még nem kezdeményez eljárást azzal a géptulajdonossal szemben, aki igazolni tudja, hogy jelentkezett a felülvizsgálatra, azonban a túljelentkezés miatt nem került sorra a felülvizsgáló állomáson.

Felhívjuk a figyelmet, hogy azon gépek esetében, amelyek a 2019-et megelőző években már átestek a felülvizsgálaton, a hatóság elfogadja a vizsgáló állomás által korábban kibocsátott, érvényes tanúsítványt.

Letölthető lista:
Nyilvántartásba jelentkezők listája nyilvántartási számokkal

Kapcsolódó jogszabály:
43/2010. (IV. 23.) FVM rendelet 35. § (1) bekezdése

A rendeletek hatályos változatát a https://njt.hu/ oldalon olvashatják.


Friss hírek

2026. augusztus 7, péntek

Újabb vármegyében jelent meg a kőrisrontó karcsúdíszbogár

Újabb területen, Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében is igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a kőrisrontó karcsúdíszbogár (Agrilus planipennis) jelenlétét. A kártevőt nem csak színcsapdában találták meg, de már fertőzött fában is azonosították. A növényvédelmi szakemberek folytatják az intenzív felderítést, emellett az intézkedéseket a szlovák hatósággal is összehangolják a terjedés megállítása érdekében.

Tovább >

2026. augusztus 6, csütörtök

Szüret után is alkalmazható három növényvédő szer az amerikai szőlőkabóca ellen

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) három növényvédő szer – Decis Forte, Klartan 24 EW, Oroganic – engedélyokiratát módosította, így azok a szüretet követően, egészen a vesszőérettség (BBCH 91) stádiumáig felhasználhatóak a szőlőben. A kiterjesztések célja, hogy a korai érésű szőlőkben is legyen lehetőség a károsító elleni további védekezésre. Az Oroganic készítmény kis kiszerelésben kiskerti felhasználók számára is elérhető és ökológiai termesztésben is engedélyezett.

Tovább >