null Békés vármegyét is újra elérte a madárinfluenza

Békés vármegyét is újra elérte a madárinfluenza

2023. március 7, kedd

Békés vármegyében lúdtelepen, míg Komárom-Esztergomban fogságban tartott madaraknál igazolta a madárinfluenza vírusának jelenlétét a Nébih laboratóriuma. A dél-alföldi vármegyében a védő- és megfigyelési körzeteket kijelölte az állategészségügyi hatóság, az állomány leölése folyamatban van.

A 7.400 tömőludat tartó békéscsabai telepen a megemelkedett elhullás és az idegrendszeri tünetek hívták fel az állattartó figyelmét a betegség gyanújára. A Nébih laboratóriuma megerősítette a vírus H5N1 altípusának jelenlétét.
Az állategészségügyi szakemberek azonnal megkezdték az érintett állomány felszámolását. Továbbá a gazdaság körül kijelölték a 3 km sugarú védőkörzetet, valamint a 10 km sugarú megfigyelési körzetet.
Komárom-Esztergom vármegyében fogságban tartott madarakban igazolta a vírus H5N1 altípusának jelenlétét a hatóság. Itt területi és egyéb korlátozások elrendelésére nincs szükség, azonban a szakemberek intézkednek az érintett állatok leöléséről.
A megelőzést, védekezést szolgáló járványvédelmi előírásokról, valamint a madárinfluenza kitörésekről a Nébih tematikus aloldalán tájékozódhatnak: https://portal.nebih.gov.hu/madarinfluenza 

Kapcsolódó anyag: "Békés vármegyét is újra elérte a madárinfluenza" című közlemény letölthető formában (docx)
 



Friss hírek

2026. június 26, péntek

A humusz megóvása a fenntartható földhasználat kulcsa

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a termőföld védelmének jelentőségére hívja fel a figyelmet. A fenntartható földhasználathoz és a természeti erőforrások megóvásához rendkívül fontos a humuszos termőréteg megőrzése és szakszerű újra felhasználása. A beruházások, építkezések és egyéb földmunkák során letermelt humuszos termőréteg megfelelő kezelése és újra felhasználása épp ezért kiemelt jelentőségű.

Tovább >

2026. június 26, péntek

Országszerte megkezdődött az amerikai szőlőkabóca elleni védekezés, ügyelni kell a növényvédelmi előírásokra

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a figyelmet, hogy az amerikai szőlőkabóca elleni védekezés időszakában is elengedhetetlen a növényvédelmi előírások betartása. Kiemelten fontos, hogy a szőlősgazdák engedélyezett növényvédő szereket alkalmazzanak, a kezeléseket megfelelő technológiával végezzék el, és minden esetben tartsák be az adott készítmény engedélyében szereplő szabályokat. A védekezés során a méhek és vadon élő beporzókat is óvni kell.

Tovább >