null Békés megyében is szűrik a baromfikat

Békés megyében is szűrik a baromfikat

2020. május 5, kedd

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Bács-Kiskun és Csongrád megye után Békés megye azon területein is elrendelte a baromfiállományok szűrését, amelyek nem állnak korlátozás alatt. Az intézkedés elsődleges célja a betegség továbbterjedésének megakadályozása.

A Nébih 2020. március 27-én Bács-Kiskun és Csongrád megye korlátozás alatt nem álló területein elrendelte a baromfiállományok szűrését a madárinfluenza vírus terjedésének megakadályozása érdekében. Tekintettel arra, hogy a betegség azóta Békés megyében is megjelent, az intézkedés május 4-től kezdődően ennek a megyének a korlátozással nem érintett területein is életbe lépett.

A továbbiakban ezekről a területekről az ország bármely részébe irányuló kiszállításokat – függetlenül attól, hogy a szállítás azonnali vágás vagy továbbtartás céljából történik – tamponvizsgálatnak kell megelőznie. A mintát (30 db kloáka tampon, állami költségre) a tervezett szállítást megelőző 48 órán belül kell levenni. A szállítmány elindításához azonban nem kell megvárni a laboreredményt, amennyiben a szállítást megelőző klinikai vizsgálat kedvező eredménnyel zárult.

Az intézkedés a naposbaromfi-kihelyezésekre nem vonatozik.

A szűrés – kiegészítve a korlátozás alatti területeken előírt kötelező vizsgálatokat – kulcsfontosságú eszköz a madárinfluenza továbbterjedésének megakadályozásában.


Friss hírek

2026. június 24, szerda

Csütörtöktől az egész országra kiterjedő tűzgyújtási tilalom lép életbe

A tartós csapadékhiány és az országot sújtó kánikulai időjárás okozta fokozott tűzkockázatot mérlegelve, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának egyetértésével, 2026. június 25-től az ország egész területén tűzgyújtási tilalmat rendel el.

Tovább >

2026. június 22, hétfő

Házisertés ASP: minden minta negatív

Nem talált újabb afrikai sertéspestissel (ASP) fertőzött házisertést a június 3-ai Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei kitörés óta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A szakemberek a védő- és megfigyelési körzetben ellenőrizték az összes házisertés-állományt. A járványkitöréshez kapcsolódóan a Nébih laboratóriuma mintegy 700 házisertésből származó mintát vizsgált, amelyek minden esetben negatív eredményt mutattak.

Tovább >