null A Nébih idén is megkönnyíti a szarvasmarhatartók adatszolgáltatását

A Nébih idén is megkönnyíti a szarvasmarhatartók adatszolgáltatását

2024. december 10, kedd

Az anyatehéntartás-támogatást igénylő állattartóknak a Nébih idén is segítséget nyújt a támogatás feltételeként megszabott, szaporítási eseményekre vonatkozó adatszolgáltatási kötelezettségük teljesítésében. Az intézkedés jelentősen könnyíti az állattartók számára a támogatási rendeletben foglalt adminisztrációs feladataik teljesítését, mindamellett a legegyszerűbben továbbra is a webENAR felületen tehetnek eleget a kötelezettségnek.

Az állattartók adminisztrációs kötelezettségeinek könnyítése érdekében a Nébih a Termékenyítési Rendszerben (TER) az ügyfelek bejelentéseit december elseje és 31-e között már előremenően is fogadja és regisztrálja. A szaporítási események TER-ben való regisztrációjára a szarvasmarhatartóknak egészen 2025. január 15-ig lesz lehetőségük.

Lényeges, hogy a módosítás a mesterséges termékenyítések bejelentését nem érinti, azaz a „2201- Termékenyítési napló” és „2202 – Termékenyítési jegy” továbbra is kizárólag a szaporítási esemény(eke)t követően adható be.  A „2210 – Háremszerű és szabad pároztatás módosítólap” és „2204 – Háremszerű és szabad pároztatás bejelentő lap” azonban a fent leírtak szerint 2024 decemberében előremenően benyújtható a Termékenyítési Rendszerbe (TER).

A papíralapú bizonylatok postai úton is benyújthatóak a Nébih részére. A hivatal ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy a támogatáshoz kötődő szaporítási események regisztrációja továbbra is a webENAR felületen a leggyorsabb és a leggördülékenyebb.
A kizárólag hibátlan adatokat elfogadó webes felület nagy előnye, hogy a rögzített adatok a beküldést követően azonnal láthatóvá válnak a Termékenyítési Rendszerben. 

A bejelentésekkel kapcsolatos további információk a Nébih Enar aloldalán: https://portal.nebih.gov.hu/enar, a támogatás igénybevételével és feltételeivel kapcsolatos tudnivalók pedig az Államkincstár oldalán www.mvh.allamkincstar.gov.hu érhetőek el.

Friss hírek

2026. június 13, szombat

Vasárnaptól Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében megszűnik a tűzgyújtási tilalom

Az elmúlt napon lehullott csapadék Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében mérsékelte a tűzveszélyt, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság egyetértésével 2026. június 14-től ebben a vármegyében feloldja a tűzgyújtási tilalmat. A korlátozás azonban öt vármegyében továbbra is érvényben marad.

Tovább >

2026. június 12, péntek

Az eddigieknél is intenzívebb vaddisznóállomány-csökkentés indul az ASP megfékezésére

Az afrikai sertéspestis (ASP) házisertés-állományban történt megjelenése miatt az országos főállatorvos rendkívüli vaddisznóállomány-csökkentési intézkedéseket rendelt el a járvány további terjedésének megakadályozása és a hazai sertéságazat védelme érdekében. A beavatkozások Pest, Komárom-Esztergom és Fejér vármegyékben az M1–M3 autópályák menti 10 kilométeres sávban, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, a Vállaj térségében elrendelt megfigyelési körzet területén, az érintett vadgazdálkodási egységekben valósulnak meg. Az intézkedések a vaddisznóállomány csökkentésére, területenként meghatározott állománysűrűségi célértékek elérésére és fenntartására, valamint a teljesítés fokozott ellenőrzésére irányulnak.

Tovább >