null Sok a gyilkos galóca az erdőkben

Sok a gyilkos galóca az erdőkben

2010. szeptember 27, hétfő

A Vidékfejlesztési Minisztérium közleménye a gombamérgezések megelőzéséről.

A Vidékfejlesztési Minisztérium és az MgSzH Központ Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatósága - amely a gombamérgezések idején az ország területéről érkező minták gombatoxikológiai vizsgálatait végzi - felhívja a figyelmet arra, hogy az elmúlt napokban megszaporodtak a gyilkos galóca mérgezési esetek!

Múlt héten Abaújlakról, Leányfaluról, Nagykanizsáról, szombaton Komlóról, Ajkáról és Pomázról származó betegek esetében mutattak ki gyilkos galóca mérgezést. Az idei őszi időjárás kedvez a vadon termő gombák növekedésének, gazdag a gombatermés, ezért szükséges ismételten felhívni a figyelmet a vadon termő, és a gyűjtött gomba fogyasztásának veszélyeire. A gyűjtők az erdei gombát minden esetben vizsgáltassák meg gombaszakértőkkel, akik minden nagyobb piacon  megtalálhatóak.

Ha a gombagyűjtő nem tud szakellenőrt elérni, akkor csak azokat a gombafajokat használja fel étkezési célra, amelyeket teljes bizonyossággal ehető gombaként felismer.
 
Forrás: Vidékfejlesztési Minisztérium


Friss hírek

2025. február 10, hétfő

A Nébih ajándéka a házasság hetére: Esküvő maradék nélkül

Különleges útmutatóval készült a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja idén a házasság hetére. Esküvő maradék nélkül kiadványukban foglalják össze, hogy mire érdemes odafigyelni annak érdekében, hogy élelmiszerpazarlás-mentesen teljen a Nagy Nap. A hivatal a kiadvány témájában február 12-én webináriumot tart, valamint közösségi média játékkal is fel szeretné hívni a figyelmet a mértéktartó ünneplés lehetőségeire.

Tovább >

2025. február 5, szerda

Elérhetőek az elmúlt két év légi növényvédelem hatósági ellenőrzéseinek eredményei

A Nébih honlapján már elérhető a légi növényvédelem hatósági felügyeletével kapcsolatos adattábla. Az összefoglaló a légi úton történő permetezések számáról, kockázatáról, a kezeléseken felmerülő esetleges problémákról, továbbá a hatósági eljárások eredményeiről nyújt tájékoztatást az elmúlt két év vonatkozásában. Az összefoglalóból látható, hogy egyre nagyobb területen végeznek drónnal növényvédelmi tevékenységet hazánkban. A felhasználók ismereteinek bővítése, a szabályok rendszeres ismétlése azonban továbbra is fontos, a bejelentési kötelezettségnek ugyanis sokan nem tesznek eleget.

Tovább >