
ua-pet
Társállatok behozatala Ukrajnából
Az Ukrajna területét érintő háborús helyzet következtében az előrejelzések szerint a lakosság jelentős hányada kényszerül elhagyni az országot az elkövetkező időszakban. A magyar állategészségügyi hatóság felkészült a tulajdonosukkal hazánkba érkező, az érvényben lévő állategészségügyi előírásokat nem teljesítő (mikrochip-el nem jelölt, oltatlan, vérvizsgálat nélküli) társállatok érkezésére. A gördülékeny beléptetés érdekében egy egyszerűsített regisztrációs nyomtatvány kitöltését rendelte el az országos főállatorvos.
-
Magyarország biztosítja, hogy az Ukrajnából menekülők magukkal hozhassák társállataikat
Ukrajna a veszettség zoonózis szempontjából „aggályos ország” besorolásába esik, ami miatt szigorú feltételei vannak a társállatok utaztatásának. A háborús helyzetre és a menekültek várható jelentős számára tekintettel a magyar állategészségügyi hatóság – a kivételes esetekben tehető egyedi engedélyeknél is kedvezőbb – általános eljárásrend alkalmazása mellett döntött.
További intézkedésig az ún. előzetes engedélykérelemmel egyenértékűnek tekinthető egy, a beutazáskor kitöltendő regisztrációs lap, mely gördülékennyé teszi a beléptetést, egyúttal biztosítja az állatok nyomonkövethetőségét és a későbbi intézkedés lehetőségét.
Magyarország veszettség mentes státuszának fenntartása érdekében a fentiek szerint beléptetett kutyák, macskák és görények hatósági felügyeletét a területi állategészségügyi hatóság biztosítja majd.
Letölthető anyag/Форма для завантаження/Downloadable form:
Regisztrációs lap/Реєстраційний формуляр/Registration form -
Українська версія
Очікується, що воєнна ситуація в Україні в найближчий період змусить значну частину населення покинути країну. Ветеринарні органи Угорщини готові до прибуття тварин-компаньйонів, які не відповідають чинним ветеринарним вимогам (без мікрочіпа, нещеплених від сказу, без тесту на титр антитіл до сказу) та прибувають разом із своїми власниками. Щоб забезпечити безперебійний в’їзд, головний ветеринарний лікар Угорщини видав наказав про заповнення спрощених реєстраційних форм.
Україна віднесена до «країни, що викликає занепокоєння» щодо зоонозу сказу, що встановлює суворі умови для переміщення тварин-компаньйонів. З огляду на воєнну ситуацію та очікувану велику кількість біженців, угорський ветеринарний орган вирішив застосувати загальну процедуру, яка являється більш спрощеною, ніж індивідуальні дозволи, які надаються у виняткових випадках.
До наступного повідомлення реєстраційну форму, яку необхідно заповнити під час в’їзду, можна вважати еквівалентною так званій заяві про попередню авторизацію, що дозволить забезпечити безперебійну процедуру в’їзду, відстеження тварин і можливість подальших дій.
З метою збереження статусу Угорщини, як країни вільної від сказу, собаки, коти та тхори, ввезені відповідно до вищезазначеного, будуть перебувати під офіційним контролем регіонального ветеринарного управління.
Форма для завантаження:
Реєстраційний формуляр -
English version
The war situation in Ukraine is expected to force a significant proportion of the population to leave the country in the coming period. The Hungarian veterinary authorities are prepared for the arrival of companion animals that do not comply with the current veterinary requirements (without a microchip, unvaccinated against Rabies, without a Rabies antibody titre test) and arrive with their owners. To ensure smooth entry, the Chief Veterinary Officer of Hungary has ordered the completion of a simplified registration form.
Ukraine is classified as a "country of concern" for rabies zoonosis, which imposes strict conditions for the movement of companion animals. In view of the war situation and the expected large number of refugees, the Hungarian veterinary authority has decided to apply a general procedure which is more favourable than the individual authorisations which can be granted in exceptional cases.
Until further notice, a registration form to be filled in on entry can be considered as equivalent to the so-called prior authorisation application, which will allow for a smooth entry procedure, traceability of the animals and the possibility of subsequent action.
In order to maintain Hungary's rabies-free status, dogs, cats and ferrets entered in accordance with the above will be under the official control of the regional veterinary authority.
Downloadable form:
Registration form
Gyakran feltett kérdések
-
Ukrán menekültek társállatainak behozatala
-
Mi a társállattal történő határátlépés menete?
A határon történő átlépéskor a menekülteknek társállataikról egy tulajdonosi regisztrációs lapot kell kitölteniük).: letölthető formanyomtatvány
(A témához kapcsolódó cikk, amelyben szintén elérhető a nyomtatvány: https://portal.nebih.gov.hu/-/magyarorszag-biztositja-hogy-az-ukrajnabol-menekulok-magukkal-hozhassak-tarsallataikat)
A regisztrációs adatlapokat a Nébih összegyűjti és a megjelölt úti cél szerinti állategészségügyi hatóságnak továbbítja, legyen az Magyarországon vagy másik tagállamban.
Záhony és Tiszabecs határokon az oltatlan állatokat ingyenesen beoltják, mikrochippel és kisállat egészségügyi könyvvel ellátják.
Amennyiben a határon nem történt meg az oltatlan kisállat oltása, úgy a menekültnek társállata veszettség elleni oltásáról a legközelebbi alkalmas időpontban gondoskodnia kell, egy közeli állatorvosi rendelő felkeresésével.
Budapesten az alábbi rendelőkben ingyenesen kérhetik az oltást az ukrán társállat tulajdonosok: www.maokbudapest.hu/ukr
Másik tagállamba történő továbbutazás feltételeit a Nébih itt gyűjti: https://portal.nebih.gov.hu/-/tarsallatok-utaztatasa-ukrajnabol-mas-eu-tagallamokba -
Miért kell az Ukrajnából érkező társállatok oltását megszervezni?
A cél a társállatok jelentette köz-, és állategészségügyi kockázatok minimálisra csökkentése, különösen a veszettség tekintetében. Utóbbi betegség esetében ugyanis Ukrajna nincs olyan kedvező helyzetben, míg Magyarország hivatalosan is mentes a veszettségtől.
A magyar veszettség mentesítési programról bővebben itt tudakozódhat: https://www.veszettsegmentesites.hu/
-
Mekkora köz-, és állategészségügyi kockázatot jelent, hogy Ukrajnából érkező menekültek magukkal hozhatják társállataikat?
A kockázat csekély, mivel a menekültek által hozott állatok döntő többsége otthon, lakásban tartott és oltott állat. Ugyanakkor még a csekély kockázatot is célszerű minimalizálni, ezért kell az oltatlan állatoknak lehetőség szerint már a határon beadni a veszettség elleni oltást
A határon oltás nélkül átjutó állatok számára a magyar állatorvosi rendelőkben sok esetben ingyenes vakcinázási lehetőséget biztosítanak. Budapesten az alábbi oldalon szereplő helyszíneken ingyenesen kérhetik az oltást a társállat tulajdonosok: www.maokbudapest.hu/ukr
Fontos, hogy az ukrán menhelyeken tartott és a kóbor állatok befogadására nem vonatkozik a jogszabályi előírások alóli felmentés, mivel ezen állatok esetében a kockázat nagyobb. -
Miért szükséges az állatokat mikrochippel jelölni a veszettség oltáson túl?
Kizárólag a mikrochip-pel jelölt állatokat lehet oltani, mivel a külföldről érkező állatok veszettség oltása csak az előzetesen megjelölt állatok esetén tekinthetőek érvényesnek. A mikrochip számát és az oltás tényét a kisállat egészségügyi könyvben (vagy kisállat útlevélben) kell feltüntetni.
-
Milyen állatokat kell veszettség ellen oltani?
Elsődlegesen az oltatlan kutyákat, macskákat és görényeket kell a határon oltani. Veszettség elleni oltás Záhony és Tiszabecs határátkelőhelyeken történik 0-24 órában. Ezeken a helyeken minden 12 hetesnél idősebb kutyát, macskát, vadászgörényt beoltanak veszettség elleni akkor is, ha korábban volt ugyan oltva, de a védőoltás beadása előtt nem jelölték meg mikrochippel. A többi kishatáron (Barabás, Lónya) az oltást ügyeletben, hívásra végzik az állatorvosok.
Azon menekülteket, akik az országba más tagállamokon vagy határátkelőhelyeken keresztül oltatlan állattal lépnek be, kérjük, hogy keressék fel a legközelebbi állatorvosi rendelőt, ahol ellátják állataikat veszettség oltással.Budapesten az alábbi rendelőkben ingyenesen kérhetik az oltást a társállat tulajdonosok: www.maokbudapest.hu/ukr
-
Lehetséges ötnél több kutya, macska vagy görény behozatala?
Igen, amennyiben saját tulajdonban vannak és nem örökbeadás vagy gazdasági haszonszerzés céljából hozzák be őket. Tehát például egy kutyatenyésztő, akinek 8 kutyája van, amelyeket a háborút követően visszaviszi magával Ukrajnába, magával hozhatja kutyáit. Ötnél több állat esetében javasolt Záhony közút (HU) vagy Felsőnémeti (SK) közút határátkelőhely felé irányítani a menekülteket, mivel ezen határátkelőhelyek rendelkeznek állandó állategészségügyi kirendeltséggel és a vizsgáló feltételek kedvezőbben, mint a kishatárokon.
-
Lehetséges menhelyi állatokat Ukrajnából kimenteni?
A menhelyi állatokra a jogszabályi előírások alóli ideiglenes felmentés nem vonatkozik. Sajnos Ukrajna állatpopulációjának kimentése az országból nem realitás, illetve az a fennálló köz-, és állategészségügyi kockázatokat megengedhetetlen szintre növeli. Az elsődleges az emberi élet védelme. A „békeidős” EU feltételeket teljesítő állatszállítmányok kizárólag az EU által jóváhagyott, állategészségügyi határkirendeltséggel rendelkező határokon tudnak belépni (például Záhony (HU) közút, Felsőnémeti (SK) közút.
-
Lehetséges kutyán, macskán görényen kívül egyéb fajú társállatok behozatala?
Igen, például „családi kedvenc” nyulak, hörcsögök, leguánok, stb., vagy a menekültek tulajdonában lévő kedvtelésből tartott madarak (papagájok) behozatala is lehetséges. Ezen családi kedvencek esetében csak a regisztrációs adatlapot kell kitölteni. Bár a regisztrációs adatlapon csak kutyák, macskák, görények szerepelnek a fejlécben, de értelemszerűen az adatlapon lévő táblázatot a lehető legteljesebb mértékben kell csak kitölteni (például microchip egy hörcsög esetében nem releváns, stb.).
Figyelembe kell venni azonban, hogy a magyar szabályozás szerint egyes állatfajok nem minősülnek társállatnak, nem tarthatóak Magyarországon társállatként, ilyenek például a főemlősök (pl. selyemmajmok). Ezen állatokat a határon átmenetileg elkobozzák, állatkertekben történő ideiglenes elhelyezésükről a hatóságok gondoskodnak. Veszélyeztetett állatfajok esetében figyelembe kell venni az ún. CITES szabályozást is.
-
Lehetséges társállatokon kívül más gazdasági haszonállatok (lovak, szarvasmarhák, sertések, stb.) behozatala?
A gazdasági haszonállatokra a jogszabályi előírások alóli ideiglenes felmentés nem vonatkozik. Sajnos Ukrajna állatpopulációjának kimentése az országból nem realitás, illetve az a fennálló köz-, és állategészségügyi kockázatokat megengedhetetlen szintre növeli. Az elsődleges az emberi élet védelme. A „békeidős” EU feltételeket teljesítő állatszállítmányok kizárólag az EU által jóváhagyott, állategészségügyi határkirendeltséggel rendelkező határokon tudnak belépni (például Záhony (HU) közút, Felsőnémeti (SK) közút. Ukrajna kedvezőtlen állategészségügyi helyzete okán például békeidőben sem lehetséges szarvasmarha és sertés behozatala EU szintű jogszabályi előírások okán.
-
Magyarországról tovább lehet menni másik országokba?
Amennyiben az állat megfelelően jelölt, veszettség ellen oltott és kisállat útlevéllel érkezik, úgy a regisztrációs lap kitöltését követően azonnal tovább lehet menni. Ún. harmadik országok (USA, Kanada, stb.) esetében javasolt azonban előzetesen érdeklődni a feltételekről, mert előfordulhat, hogy megkövetelik a veszettség laborvizsgálatot vagy Magyarországon történő várakozási idő letöltését. Oltatlan és jelöletlen állatok esetében a jelöltés/oltást követően javasolt a 21 napos magyarországi várakozási idő betartása (bár ezt jogszabály nem követeli meg, de állatorvosi szakmai szempontok alapján szükségesnek gondoljuk).
A Nébih hatósági kapcsolattartókon keresztül gyűjti a másik tagállami feltételeket: https://portal.nebih.gov.hu/-/tarsallatok-utaztatasa-ukrajnabol-mas-eu-tagallamokba
A legtöbb esetben a másik tagállamban az állategészségügyi hatóságnál azonnal jelentkezni kell és a további utasításuk szerint kell eljárni (például izoláció, kötelező veszettség laborvizsgálat, stb.) -
Hogyan történik az egészségügyi könyvek kitöltése és az adatbázisban rögzítés?
A kisállat egészségügyi könyvek kitöltésénél és az adatbázisba (PetVetData) történő rögzítésnél az arra alkalmas helyen jelezni kell, hogy ukrán menekült társállatáról van szó.
-
El lehet látni EU útlevéllel ukrán társállatot?
A menekültek veszettség elleni oltásra kötelezett kisállatait elsődlegesen a Magyar Állatorvosi Kamara által rendelkezésre bocsátott magyarországi kisállat egészségügyi könyvvel kell ellátni. Amennyiben másik tagállamba vagy harmadik országba történő továbbutazás a cél, és a kisállat nem rendelkezik semmilyen okmánnyal, úgy ki lehet EU útlevelet adni az utazáshoz. A kisállat útlevélben az erre alkalmas helyen javasolt az ukrán menekült státuszt feltüntetni. Továbbutaztatás során különösen javasolt a célország feltételeiről tájékozódni, például szükséges-e kedvező eredményű veszettség titervizsgálatot végeztetni.
A Nébih hatósági kapcsolattartókon keresztül gyűjti a másik tagállami feltételeket: https://portal.nebih.gov.hu/-/tarsallatok-utaztatasa-ukrajnabol-mas-eu-tagallamokba
-
Hol lehet tájékozódni ukrán társállatok más EU tagállamba történő továbbutaztatásának feltételeiről?
A Nébih a tagállami társhatósági kapcsolattartókon keresztül összegyűjtötte másik tagállami hatósági információs oldalakat a tennivalókról: https://portal.nebih.gov.hu/-/tarsallatok-utaztatasa-ukrajnabol-mas-eu-tagallamokba
További hasznos információk: https://vetsforukraine.com/ -
Hogyan tudok segíteni adományokkal a menekülteken és társállataikon?
Kérjük ne induljon el a határra! A határ menti települések nincsenek felkészülve erre, nem csak a közlekedés, hanem például a menekülteknek történő szállásadás tekintetében sem. Kérjük, hogy csak a már megfelelő módon kiépült csatornákon keresztül segítsenek.
Ön is részt vehet a Híd Kárpátaljáért segélyprogramban.Elindult a 1357-es nemzeti segélyvonal, emellett számlaszám is nyílt az adományok gyűjtésére.
A nemzeti összefogás számlaszáma a 11711711-22222222.
Az alábbi weboldalon különféle módon tudja segítségét felajánlani, például önkéntességgel, szakmai önkéntességgel, szálláshellyel, adományokkal: https://www.hogysegits.hu/
-