Ragadós száj- és körömfájás járvány kapcsán elrendelt hazai intézkedések

Legutóbbi frissítés: 2025.05.06. 20:05

A betegség továbbterjedésének megakadályozása érdekében az országos főállatorvos rendkívül szigorú hatósági intézkedéseket rendelt el.

A védő- és megfigyelési körzeteket bemutató országos térkép, illetve az érintett vármegyét ábrázoló térkép, valamint a korlátozással érintett települések listája megtekinthető a Nébih ragadós száj- és körömfájás tematikus oldalán.

A ragadós száj- és körömfájással kapcsolatos, folyamatosan frissülő kereskedelmi információk elérhetőek a Nébih tematikus honlapján. 

1. Valamennyi korlátozás alá eső területre vonatkozó intézkedések

  • A korlátozott területekre tilos a fogékony állatok beszállítása. 
  • Az RSzKF-re fogékony állatok harmadik országokba, illetve más tagállamba történő kiszállítása bármilyen célra tilos.
  • tilos minden állatfajt bemutató vásár, bemutató, rendezvény megtartása 2025. május 9. éjfélig.
  • A nagylétszámú tejtermelő gazdaságoknak heti rendszerességgel elegytej-mintát kell venni a telep hűtőjéből és azt a járási hivatalba eljuttatni surveillance vizsgálatok céljára. A vizsgálatok állami költségre történnek. 

2. A szlovákiai, valamint a hazai kitörések 10 kilométeres körzetébe (védő- ill. megfigyelési körzet) eső településekre vonatkozó intézkedések:

  • Ezen települések teljes közigazgatási területén található háztáji sertésállományok és egyéb fogékony fajok házi vágása javasolt, a járvány terjedésének megelőzése érdekében. Ezt előzetesen be kell jelenteni az illetékes járási hivatalba. 
  • Azokban a tenyészetekben, ahol az állatok házi vágása nem végezhető el, a levágásukat Magyarországon található, arra kijelölt vágóhídon lehet elvégeztetni. A kijelölt vágóhidak listája az alábbi linken található: https://portal.nebih.gov.hu/rszkf-vagohidak. Az erre a célra kijelölt vágóhidat és az elszállítást végző jármű tulajdonosát a feladat elvégzése érdekében aktív közreműködésre kell kötelezni, a közreműködéssel okozott kár mértékéig kártalanítás megfizetése mellett. 
  • Az állatok kijelölt vágóhídra történő szállítása előtt azokból a szállítást megelőző 48 órában mintát kell venni. A szállítás csak a vizsgálatok kedvező eredményének kézhez vétele után történhet meg.
  • Az állatok tulajdonosai a még nem vágásérett, illetve nem vágási céllal tartott sertések és egyéb fogékony állatfajok levágatása esetén az állatok piaci értéke mértékéig kártalanításra jogosultak.
  • A kitörések 10 kilométeres körzetében az RSzKF-re fogékony állatokat zártan kell tartani, azok sem legelőre, sem karámba, sem kifutóba nem engedhetők ki, etetésüket és itatásukat is zárt körülmények között kell végezni. A korlátozás május 9. éjfélig érvényes.
  • A sertéstől eltérő, RSzKF-re fogékony állatok esetében is lehetőség van vágóhídon elvégzett levágatás engedélyezésére. A levágott, még nem vágásérett illetve nem vágási céllal tartott állatok levág(at)ásuk esetén azok piaci értéke mértékéig azok tulajdonosai kártalanításra jogosultak. Az így levágatott állatokból a sertésekre vonatkozóan leírtak szerint mintát kell venni RSzKF vizsgálat céljára.
  • A megfigyelési körzetből származó állatok friss húsa a kijelölt vágóhídról nem szállítható ki más tagállamba vagy harmadik országba. A megfigyelési körzetből származó állatok friss húsa a kijelölt vágóhídról kizárólag az (EU) 2020/687 rendelet VII. melléklete szerinti kockázatcsökkentő kezelést végző húskészítmény-előállító létesítménybe kerülhet tovább. A friss hús szállítása során a nyomonkövetést biztosítani kell, továbbá a friss húst az (EU) 2020/687 rendelet IX. melléklettében előírtak szerint kell jelölni (keresztezett ovális).

3. A további korlátozás alá eső területre (Győr-Moson-Sopron vármegye teljes területe a kitörések 10 kilométeres körzetén kívül és Komárom-Esztergom vármegye Komáromi, Tatai és Esztergomi járása, Veszprém vármegye Pápai járása, Vas vármegye Celldömölki járásból: Csönge, Kemenesmagosi, Kemenessömjén, Kenyerei, Pápoc, Szergény, Vönöck; Sárvári járásból: Csánig, Nick, Répcelak) vonatkozó intézkedések

  • A fogékony állatok mozgatása (beleértve azoknak technológiai célú mozgatását is) 2025. április 21. éjfélig tilos. Ezt követően a fogékony állatok a további korlátozás alá eső területen belül való technológiai mozgatása és kijelölt vágóhídon történő azonnali vágásra való mozgatása lehetséges. A további korlátozás alá eső területen kívül kizárólag Magyarország területén belül, azonnali vágásra szállíthatóak kijelölt vágóhídra a mintavételi előírásoknak megfelelően, a lentebbi pontok szerint.   
  • A további korlátozás alá eső területről RSzKF-re fogékony állatfaj esetében az állatok kizárólag azonnali vágásra szállíthatóak ki, kizárólag Magyarországon található, arra kijelölt vágóhídra. A kijelölt vágóhidak listája az alábbi linken található: https://portal.nebih.gov.hu/rszkf-vagohidak.
  • Az állatok kijelölt vágóhídra történő szállítása előtt azokból a szállítást megelőző 48 órában mintát kell venni. A szállítás csak a vizsgálatok kedvező eredményének kézhez vétele után történhet meg. 
  • A további korlátozás alá eső területről származó állatokból előállított friss hús a kijelölt vágóhídról nem szállítható ki más tagállamba vagy harmadik országba. 
  • Az RSzKF-re fogékony állatok további korlátozás alá eső területen belüli technológiai mozgatása engedélyezett.
  • A további korlátozás alá eső területen: 

o    minden RSzKF-re fogékony állatfaj esetében legeltetési tilalom van érvényben annak visszavonásáig.
o    a fogékony fajokhoz tartozó vadfajok újratelepítése tilos.
o    a sperma, petesejt és embrió gyűjtése a fogékony fajokhoz tartozó állatokból tilos. 
o    a fogékony fajokhoz tartozó állatokból kizárólag a 2025. február 20. előtt gyűjtött sperma, petesejt és embrió szállítható ki.
o    az RSzKF-re fogékony fajokhoz tartozó állatok mozgó mesterséges termékenyítése és természetes fedeztetése tilos

o A területen előállított nyers tej mind tejházból, mind tejbegyűjtőből kizárólag Magyarország területén található feldolgozóüzembe szállítható, hőkezelésre. Lehetőség szerint korlátozás alá eső területhez legközelebbi üzemet kell választani.   

o 2025. május 9-ig tilos a fogékony állatok saját telepi alkalmazásban álló foglalkoztatottaktól eltérő szolgáltató által végzett nyírása, körmölése, továbbá a napi rendszerességgel végzett munkafolyamatokon kívüli egyéb tevékenységek, kivéve azon egyéb tevékenységeket, melyek elhalasztása az állat életét veszélyeztetné.

o Április 24-től a vadászatra jogosult feladata a fogékony vadfajokból történő mintavétel, amelynek elvégzéséért állami kártalanításra jogosult. A további korlátozás alatt álló területeken elejtett fogékony vadfaj testének felhasználásával nem kell megvárni a vizsgálat eredményét, azonban annak a vadnak a teste, amelyből vizsgálatra alkalmatlan mintát adnak le vagy egyáltalán nem küldenek mintát, nem kerülhet forgalomba! Utóbbi esetekben a teljes testet fogyasztásra alkalmatlannak minősül és azt állami kártalanítás nélkül elkobozzák.

4. Magyarország teljes területén tilos minden fogékony állatfajt bemutató vásár, bemutató, rendezvény megtartása 2025. május 9. éjfélig. 

A fogékony állatfajt tartó turisztikai helyeken (pl. állatkert, vadaspark, vadaskert, cirkusz) fokozottan kell figyelni az általános járványvédelmi elvek betartására és az állatok látogatókkal való közvetlen kapcsolatának minimalizálására.

5. Az érintett magyar-szlovák határátkelőhelyeken fertőtlenítő pontokat telepítettek. 

6. Április 4-től tilos átszállítani az RSzKF fogékony állatfajokat Győr-Moson-Sopron vármegye teljes területét, valamint Komárom-Esztergom vármegye három járását (Komárom, Esztergom és Tata) érintően. 

 

Fontosabb jogszabályok:

A vonatkozó EU jogszabály, a Bizottság (EU) 2025/672 végrehajtási határozata (2025. március 31.) a ragadós száj- és körömfájás magyarországi és szlovákiai kitöréseivel kapcsolatos egyes vészhelyzeti intézkedésekről és az (EU) 2025/613 végrehajtási határozat hatályon kívül helyezéséről

 


Friss hírek

2025. május 6, kedd

Illegális faanyag-kereskedelem 2024: Borsod-Abaúj-Zemplén a legkockázatosabb vármegyénk

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a faanyag-kereskedelmi lánc felügyelethez kapcsolódóan ismét elkészítette elemzését a hazai illegális fakitermelés és kereskedelem aktuális helyzetéről. Az összegzés a 2024-ben végzett ellenőrzési adatok, valamint az illegális fakitermelés esetében más hatóságoktól, szervektől kapott statisztikai adatok alapján, idén már nyolc év adatainak összehasonlításával készült. Extrém magas kockázatú besorolást ezúttal is Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye kapott.

Tovább >

2025. május 6, kedd

Illegális faanyag-kereskedelmi tevékenységek Magyarországon: a 2024-es év összefoglalója

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a tavalyi évben a faanyag-kereskedelmi lánc felügyelete kapcsán elvégzett ellenőrzési adatai, valamint más hatóságoktól, szervektől kapott statisztikai adatok alapján 2024-ben is elkészítette elemzését a hazai illegális fakitermelés és kereskedelem helyzetéről. Az idei elemzés már nyolc év adatainak összehasonlításával készült.

Tovább >

Illegális faanyag-kereskedelem 2024: Borsod-Abaúj-Zemplén a legkockázatosabb vármegyénk

2025. május 6, kedd

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a faanyag-kereskedelmi lánc felügyelethez kapcsolódóan ismét elkészítette elemzését a hazai illegális fakitermelés és kereskedelem aktuális helyzetéről. Az összegzés a 2024-ben végzett ellenőrzési adatok, valamint az illegális fakitermelés esetében más hatóságoktól, szervektől kapott statisztikai adatok alapján, idén már nyolc év adatainak összehasonlításával készült. Extrém magas kockázatú besorolást ezúttal is Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye kapott.

Az illegális fakitermelés és kereskedelem visszaszorításának legfontosabb célja a fagazdaság kifehérítése, valamint a faalapú termékekkel kapcsolatos fogyasztói bizalom növelése. A csalások megfékezése közvetetten hozzájárul a klímaváltozás megelőzéséhez, annak káros hatásainak enyhítéséhez is, hiszen a meglévő, fával borított területek védelmét, fejlesztését szolgálja.

A kockázati pontszámok és a besorolások változása jól mutatja, hogy mely vármegyékben eredményezte az EUTR ellenőrzések gyakorisága, hatékonysága és következetessége a jogkövetési hajlandóság emelkedését. Az összefoglaló emellett arra is rávilágít, hogy mely térségekben szükségesek további fokozott EUTR ellenőrzések. A kockázatértékelés nagyban segíti tehát a Nébih faanyag-kereskedelmi lánc felügyeleti tevékenységének eredményességét. A hivatal EUTR felügyelői 2024-ben 240 esetben – összesen több mint 75 millió forint értékben – szabtak ki erdővédelmi és eljárási bírságot. Emellett 718 m3 elkobzott faanyag ingyenes átadására nyílt lehetőség, melyre elsősorban önkormányzatok pályáztak.

A 2024-es évre vonatkozó elemzés szerint Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye továbbra is extrém magas kockázatú maradt, míg Pest és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyék kockázati besorolása magas lett.
Amíg Baranya, Bács-Kiskun, Nógrád, Somogy és Zala vármegyék közepesen magas kockázati besorolást kaptak, addig Fejér, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Tolna, Vas és Veszprém vármegyék közepes kockázati kategóriába kerültek.
Komárom-Esztergom vármegye 2024-ben alacsony közepes kockázatú vármegyévé vált, míg Békés és Csongrád-Csanád vármegye, valamint Budapest alacsony kategóriába került.

A 2024-es évre vonatkozó részletes elemzés a Nébih EUTR-oldalán olvasható.


 


Friss hírek

2025. május 6, kedd

Illegális faanyag-kereskedelmi tevékenységek Magyarországon: a 2024-es év összefoglalója

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a tavalyi évben a faanyag-kereskedelmi lánc felügyelete kapcsán elvégzett ellenőrzési adatai, valamint más hatóságoktól, szervektől kapott statisztikai adatok alapján 2024-ben is elkészítette elemzését a hazai illegális fakitermelés és kereskedelem helyzetéről. Az idei elemzés már nyolc év adatainak összehasonlításával készült.

Tovább >

2025. május 1, csütörtök

Felhívás az állattartókhoz: továbbra is kiemelten fontos a járványügyi előírások betartása!

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) kapcsán elrendelt hatósági intézkedések továbbra is érvényben vannak. Bár a rábapordányi eset óta nem igazoltunk új fertőzést, a vírus rendkívüli ragályossága és hosszú lappangási ideje miatt továbbra is elengedhetetlen, hogy minden állattartó maradéktalanul betartsa az érvényes járványvédelmi előírásokat és óvintézkedéseket.

Tovább >

null Győr-Moson-Sopron megye - 40. számú vizsgálat -Kossuth Zsuzsanna Lánykollégium Főzőkonyha - Győr

Győr-Moson-Sopron megye - 40. számú vizsgálat -Kossuth Zsuzsanna Lánykollégium Főzőkonyha - Győr

Győr-Moson-Sopron megye - 40. számú vizsgálat -Kossuth Zsuzsanna Lánykollégium Főzőkonyha
- Győr

40. számú vizsgálat (Főzőkonyha)

A mintavétel helye:
Kossuth Zsuzsanna Lánykollégium Főzőkonyha
(9023 Győr, Szigethy A. u. 65-67.)

A menü minősítése:

ÁTLAGOS 12,5 pont

 

 

Menü: Gyümölcsleves, Rántott sertészszelet burgonyakorkettel, Csemege uborka

Foto: 

Mintavétel ideje: 2019. május 16.

Mintavételi alap : 387 adag 

A vizsgált menüt fogyasztó korosztály: 7-14éves korosztály

A főzőkonyha neve, címe:
I sz. Gazdasági Működtető Központ
(9023, Győr, Szigethy A. u. 109)

Részletes érzékszervi minősítés:

Gyümölcsleves (352 g /adag)

Külső megjelenés:

Sárgás-vajszínű, opálos, tejterméket tartalmazó sűrítésből származó, nagyméretű fehér szemcséket-csomókat tartalmazó alaplében azonos méretűre darabolt sárgás színű, feltehetően befőttből származó ananász és változó méretűre darabolt őszibarack valamint barna fűszerszemcsék láthatók megfelelő és arányos mennyiségben. Az egyik adag ételben egy egész karika, héjas citromszelet is volt. A barack szétfőtt, így gyümölcsfoszlányokat is tartalmaz.

Állomány:

Gyümölcslevesre jellemző sűrűségű, benne a sűrítésből származó, tejtermékre utaló fehér csomók láthatóak.  Az ananász kemény az őszibarack szétfőtt, foszlós.  

Illat: A konzervgyümölcs illata mellett a sűrítőanyag és a szegfűszeg illata érződik.
Íz:

Jellegtelen, savanykás, a konzerv gyümölcsre emlékeztetö íz dominál.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rántott sertésszelet burgonyakokettel ( 172 g + 216 g /adag)

Külső megjelenés:

15-17 x 9-11 cm nagyságú, jellemző hússzelet formájú, aranybarnára sütött, barna színű lenmagot tartalmazó, kissé hólyagos panírral hiánytalanul fedett hússzelet köreteként 6 cm hosszú, 2 cm átmérőjű aranybarnára sült, piszkosfehér metszésfelületű, szabályos hengeresre formázott burgonyakrokettet kínálnak. Tetszetős megjelenésű.

Állomány: A burgonyakrokett gumiszerű, szivacsos-tésztaszerű állományú, nem roppanósra sült. A hús kellően átsült, szaftos, a panír a húshoz jól tapad.
Illat: A burgonyakrokett illatában az olajos illat dominál, a rántott hús jellemző frissen sült illata harmonikus. 
Íz:

A burgonyakrokett lisztes ízű, a hús frissen sült íze karakteresen kiegészíti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Csemege uborka ( 2 db-96 g /adag)

Külső megjelenés:

2 db kb. 7-10 cm hosszú, 2,5 cm átmérőjű uborka eltérő kissé fakózöld-zöldessárga színű, megfelelően göbös felületű, belseje világosabb színű, némelyik aszott, ráncos. Felületén kaporszálak láthatók

Állomány: Állománya elpuhult, kissé szottyadt, némelyik belül üreges.
Illat: Erőteljesen savanyú-ecetes, konzervre jellemző illat dominál.
Íz:

Erősen savanyú, nem harmonikusan fűszerezett, konzervre jellemző íz érezhető.

 

 

 

 

 

 

 

 

Részletes összetétel/anyaghányad :

  • Mirelit burgonyakrokett
  • Kristálycukor
  • vaniliás cukor
  • Pudingpor
  • Fahéj, őrölt
  • Szegfűszeg
  • Tengeri só
  • Zsemlemorzsa
  • Citrom
  • Őszibarack konzerv
  • Ananász konzerv
  • Sertéskaraj
  • Tejföl, 20%-os
  • Tojás
  • Főzőtejszín
  • Napraforgó étolaj

Friss hírek

2025. május 6, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvekről” (2025.05.06.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2025. május 6, kedd

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2025.05.06.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >