A vágósertést tartók kártalanításához kapcsolódó információk

2025. április 29, kedd

Összefoglaló a vágósertések kártalanításához kapcsolódó információkról.

Kapcsolódó jogszabály: Kormány 82/2025. (IV. 17.) Korm. rendelete különleges állattenyésztés-ágazati intézkedésekről (a továbbiakban: Rendelet)

Érintett körzetek:
•    megfigyelési (felügyeleti körzet): a ragadós száj- és körömfájás kitörések körüli 10 km-es sugarú kör
•    további korlátozás alá eső területek: Győr-Moson Sopron vármegye (megfigyelési körzetbe nem eső) területe, Komárom-Esztergom vármegye Esztergomi, Komáromi és Tatai járása, Veszprém vármegye Pápai járása, valamint Vas vármegye tíz települése (Csánig, Csönge, Kemenesmagasi, Kemenessömjén, Kenyeri, Nick, Pápoc, Répcelak, Szergény, Vönöck)

Körzet Intézkedés
megfigyelési körzet vágósertések felvásárlása
további korlátozás alá eső területek eladási ár kiegészítése maximum 40%-os mértékben

 

 Az AKI által megadott hazai termelésből származó vágósertés átlagár:

  Április
hasított meleg súly 760,11 Ft/kg
élő súly* 613,98 Ft/kg

*1,238 átváltást alkalmazva

Vágósertés felvásárláshoz kapcsolódó információk

Az igényeket a Magyarországi Sertéstenyésztők és Sertéstartók Szövetsége gyűjti és továbbítja az Élelmiszerlánc-biztonsági Centrum Nonprofit Kft. (Élbc) részére. Az Élbc a sertéseket az AKI által megadott átlagáron vásárolja fel, továbbá fedezi a vágás és feldolgozás minden költségét. A későbbiekben a hús értékesítését is az Élbc Kft. végzi.


További korlátozás alá eső területekről származó vágósertések kártalanításához kapcsolódó információk

1.    A további korlátozás alatt álló körzetből származó vágósertés értékesítésekor az állat tulajdonosa kártalanításra jogosult a Rendelet hatályba lépését követően kiállított számlák vonatkozásában.
2.    A Rendelet értelmében a vágósertések forgalmi értéke az Agárközgazdasági Intézet Nonprofit Kft. (AKI) által működtetett Piaci Árinformációs Rendszerben (PÁIR) meghatározott hazai termelésből származó vágósertés heti termelői nettó havi átlagára élősúlyban. A hasított meleg súlyban gyűjtött árak élősúlyra való átszámítása az 1,238 átszámítási tényező figyelembevételével történik.
3.    Az állat tulajdonosa kártalanításra jogosult az, AKI PAIR nettó hazai termelői nettó havi átlagár szerinti forgalmi érték és a vágóhíd általa számlával igazolt nettó felvásárlási ár különbözete vonatkozásában. A kártalanításra kerülő ár legfeljebb az, AKI PAIR nettó hazai termelői nettó havi átlagár 40%-a lehet. A kártalanítás mértéke és az adásvételi szerződésben meghatározott vételár együttes összege nem haladhatja meg a hivatkozott hazai termelői ár 100%-át.
4.    Az értékcsökkenés kártalanítási eljárásához az állat tulajdonosa által tárgyhónapot követő hónap 10. napjáig a területileg illetékes járási hivatal állategészségügyi osztályához beadandó dokumentumok.
     a) Az állatok tulajdonjogát igazoló dokumentum.
     b) A vágósertés elszállítását igazoló sertésszállító levél, levelek (sertés ENAR 2611-es nyomtatvány) állattartói példányá(ai)nak másolata.
     c) Az élő állatok belföldi szállításának állat-egészségügyi szabályairól szóló 87/2012. (VIII. 27.) VM rendelet 2. számú mellékletében meghatározott „Állategészségügyi bizonyítvány a gazdaságból” állatorvosi igazolás példányá(ai)nak másolata.
     d) Az állattartó (tulajdonos) által kiállított számla hiteles másolata.
5.    Az értékcsökkenés kártalanítását kérő állattartók esetében a kártalanítási eljárást havonta egyszer folytatja le a hatóság, amelyről az illetékes hatóság határozatot hoz.


Friss hírek

2025. május 12, hétfő

A károsítók elleni védekezésre hívja fel a figyelmet a Nébih a Növényegészségügy Nemzetközi Napja alkalmából

Május 12-e a Növényegészségügy Nemzetközi Napja, mely a növények védelmének fontosságát és a növényegészségügyi szakterület jelentőségét hangsúlyozza. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a kormányhivatalok növényegészségügyi szakemberei folyamatosan e célokért dolgoznak, ám a jeles nap alkalmából a hivatal külön is szeretnék felhívni a figyelmet a károsítók elleni védekezésre. Ennek érdekében idén is csatlakozott az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) PlantHealth4Life elnevezésű kampányához, valamint közösségi média felületén a legfontosabb alapszabályokat és a Xylella fastidiosa baktériumot bemutató social tartalmakkal és edukatív minikvízzel jelenik meg.

Tovább >

2025. május 10, szombat

Óvatos enyhítés a korlátozáson kívüli területeken az RSZKF miatt hozott intézkedésekben

Több intézkedést meghosszabbított, de a korlátozott területeken kívüli térségben már engedélyezi fogékony állatokat bemutató vásárok szervezését az állategészségügyi hatóság. Az óvatos enyhítést az utóbbi hetek kedvező eredményei teszik lehetővé, ugyanakkor a ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) jelentette rendkívül magas kockázat miatt továbbra is kéri a hatóság az állattartók maximális figyelmét és a járványvédelmi szabályok fokozott betartását.

Tovább >

Kísérleti fajtasorrendek

Szántóföldi növények teljesítmény kísérleteinek fajtasorrendje

2025. évi tavaszi kísérleti fajtasorrend

2024. évi őszi kísérleti fajtasorrend

2024. évi tavaszi kísérleti fajtasorrend

2023. évi őszi kísérleti fajtasorrend

2023. évi tavaszi kísérleti fajtasorrend

2022. évi őszi kísérleti fajtasorrend

2022. évi tavaszi kísérleti fajtasorrend

2021. évi őszi kísérleti fajtasorrend

2021. évi tavaszi kísérleti fajtasorrend

2020. évi őszi kísérleti fajtasorrend

2020. évi tavaszi kísérleti fajtasorrend

2019. évi őszi kísérleti fajtasorrend

2019. évi tavaszi kísérleti fajtasorrend

2018. évi őszi kísérleti fajtasorrend

2018. évi tavaszi kísérleti fajtasorrend

2017. évi őszi kísérleti fajtasorrend

2017. évi tavaszi kísérleti fajtasorrend

2016. évi őszi kísérleti fajtasorrend

2016. évi tavaszi kísérleti fajtasorrend

2015. évi őszi kísérleti fajtasorrend

2015 évi tavaszi kísérleti fajtasorrend

2014. évi őszi kísérleti fajtasorrend

2014. évi tavaszi kísérleti fajtasorrend

2013. évi őszi kísérleti fajtasorrend

2013. évi tavaszi kísérleti fajtasorrend

2012. évi őszi kísérleti fajtasorrend

2012. évi tavaszi kísérleti fajtasorrend

2011. évi őszi kísérleti fajtasorrend

2011. évi tavaszi kísérleti fajtasorrend

2010. évi őszi kísérleti fajtasorrend

2010. évi tavaszi kísérleti fajtasorrend

2009. évi őszi kísérleti fajtasorrend

2009. évi tavaszi kísérleti fajtasorrend

2008. évi őszi kísérleti fajtasorrend

2008. évi tavaszi kísérleti fajtasorrend

2007. évi őszi kísérleti fajtasorrend

2007. évi tavaszi kísérleti fajtasorrend


Friss hírek

2025. január 30, csütörtök

Fajtakísérleti vizsgálatok eljárási költségei

2025. január 30-tól a Nébih eljárási költséget számít fel az állami elismeréshez elvégzett fajtavizsgálatok, valamint a növényfajta oltalomra bejelentett fajtakísérleti vizsgálatok során.

Tovább >

2024. június 5, szerda

Csaknem 1 milliárd forintból fejleszt, majd oktat fajtakísérleti és fajtakitermesztő állomásain a Nébih

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) 984,73 millió forint vissza nem térítendő támogatásból korszerűsíti fajtakísérleti és fajtakitermesztő állomásainak infrastruktúráját Monorierdőn, Pölöskén, Székkutason és Tordason. A hatóság többek között új erőgépek, betakarítógép, kertészeti eszközök és meteorológiai állomások beszerzésére fordítja a támogatás összegét. A bemutatóüzemek fejlesztése során elért eredményeket elméleti és gyakorlati előadásokból álló programokon mutatják be a szakemberek.

Tovább >

null Felhívás az amerikai szőlőkabóca elleni védekezésre

Felhívás az amerikai szőlőkabóca elleni védekezésre

2018. május 24, csütörtök

SZŐLŐTERMESZTŐK FIGYELMÉBE! MOST KELL VÉDEKEZNI A SZŐLŐ SÚLYOS BETEGSÉGÉT OKOZÓ FITOPLAZMÁT TERJESZTŐ AMERIKAI SZŐLŐKABÓCA LÁRVÁI ELLEN! A korábbi évektől eltérően idén előbb megkezdődött az amerikai szőlőkabóca lárvakelése.

A megyei kormányhivatalok növény- és talajvédelmi osztályai által végzett felderítés alapján az országban több helyen megjelent a szőlő aranyszínű sárgaságát okozó Candidatus Phytoplasma vitis (más néven Grapevine flavescence dorée, FD) fitoplazma vektora az amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus) L3-as fokozatú lárvája. Hazánkban az amerikai szőlőkabócát 2006-ban, míg a FD betegséget 2013-ban észlelték először.

A rendkívül veszélyes FD terjedése megakadályozható az amerikai szőlőkabóca elleni eredményes védekezéssel.

Erre legalkalmasabb időszak, amikor a lárvák elérték a harmadik, negyedik fejlődési fokozatot (L3-L4). Ez általában a szőlő virágzása idejére vagy közvetlenül a virágzás utáni időszakra esik. Idén ez több ültetvényben a virágzás előtt bekövetkezett. Ebben az időszakban a szőlőperonoszpóra és a szőlőlisztharmat ellen is célszerű védekezni.

Az online elérhető károsító monitoring rendszerben térképi felületen nyomon követhető az egyes lárva fokozatok észlelésének helyei , amely alapján a védekezések ütemezhetőek.

A rendszer megtalálható:

https://karositomonitoring.nebih.gov.hu/Terkepek/AmerikaiSzolokabocaMap.aspx

Azokban a termő ültetvényekben, amelyekben az előző tenyészidőben kimutatták az amerikai szőlőkabóca jelenlétét, kifejezetten ajánlott a lárvák ellen védekezni a nagyobb fertőzésveszély miatt.

A szaporítóanyag előállító területeken (törzsültetvények és faiskolák) a vektor elleni védekezés kötelező, függetlenül attól, hogy előfordul-e a kabóca a területen vagy sem.

A védekezésre több – a szőlőmolyok ellen is engedélyezett – rovarölő szer alkalmazható (pl. lambda-cihalotrin, deltametrin, alfa-cipermetrin, béta-ciflutrin, tiametoxam stb. hatóanyagú permetező szerek). Felhívjuk a termesztők figyelmét arra, hogy a klórpirifosz hatóanyagú rovarölő szerek már nem használhatók.

Rövid ismertető az amerikai szőlőkabócáról:

Az amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus) Észak-Amerikából származó egynemzedékes kártevő. Fő tápnövénye a szőlő, amelynek a levélfonákán szívogat.

Az amerikai szőlőkabóca tojás alakban, a tőke kétéves részén, a foszló kéreg alatt telel át. A lárvák kelése időjárástól függően elhúzódó, május közepétől egészen július első dekádjáig tarthat. Öt lárvastádium után az imágók az időjárás függvényében július elejétől–közepétől jelennek meg és egészen szeptember végéig, október elejéig, illetve a fagyokig megfigyelhetőek. A rajzáscsúcs időjárástól függően július vége–augusztus közepe közötti időszakra esik. Jelentős gazdasági kárt közvetett módon a karantén fitoplazma terjesztésével okoz. Fertőzött növényállományban a fiatal, L1-L2-es lárvák táplálkozásuk során már képesek felvenni a fitoplazmát. Az egyedek fertőzőképessége kb. 4-5 hét múlva alakul ki, bármilyen fejlődési stádiumban vannak is, és egész életük során fertőzőképesek maradnak.

A kórokozóval, az amerikai szőlőkabócával valamint a védekezéssel kapcsolatos információk elérhetők a NÉBIH alábbi honlapján: http://portal.nebih.gov.hu/-/a-szolo-legpusztitobb-fitoplazmas-betegsege-az-aranyszinu-sargasag-grapevine-flavescence-doree-fd-