Tájékoztatás a dísznövény szaporítóanyag hatósági ellenőrzéséről
Az illetékes járási hivatal rendszeresen ellenőrzi a Törvényben és a Rendeletben foglaltakat az engedélyes dísznövény szaporítóanyag forgalmazóknál.
Engedélyesek rendszeres ellenőrzése
A Törvényben és a Rendeletben foglaltakat a járási hivatal rendszeresen ellenőrzi az engedélyes dísznövény szaporítóanyag forgalmazóknál.
A járási hivatal az ellenőrzéseket a Nébih éves ellenőrzési terve alapján, a Bejelentőlapon közölt adatok figyelembevételével végzi, az adott évi tevékenységnek megfelelő időszakban és a tevékenység kockázata alapján megállapított gyakorisággal.
A járási hivatal munkatársa értesíti a forgalmazót a szemle időpontjáról.
A Nébih is végezhet ellenőrzést a forgalmazóknál, ezek többnyire célzott, vagy szúrópróbaszerű ellenőrzések.
Szaporítóanyag utóellenőrzések
A Nébih rendszeresen végzi a forgalomba hozott és a forgalmazásra kész dísznövény szaporítóanyagok kitermesztéses vagy laboratóriumi utóellenőrzését (posztkontroll). Ennek célja a forgalomba kerülő szaporítóanyag minőségének, egészségének, fajtaazonosságának és fajtatisztaságának, vetőmag esetén csírázóképességének ellenőrzése.
A Nébih kockázatértékelés alapján jelöli ki a vizsgálandó fajokat és fajtákat, és a szúrópróbaszerűen kijelölt forgalmazóktól mintát vesz. A szaporítóanyagokat a Nébih Fajtakitermesztő Állomásán (Monorierdőn), vagy Fajtakísérleti Állomásai valamelyikén ültetik ki és értékelik.
A vizsgálatban résztvevő forgalmazók tájékoztatást kapnak vizsgált tételeik megfelelőségéről. Meg nem felelés esetén a hatóság közigazgatási szankciót alkalmazhat, amely lehet figyelmeztetés vagy minőségvédelmi bírság.
Az utóellenőrzésekről összesítő kiértékelés készül, amelyet a Nébih e honlapján, illetve a szaksajtóban megoszt az érdekeltekkel.
Az elmúlt években végzett utóellenőrzéseink eredménye honlapunkon megkereshető itt.
Szaporítóanyag ellenőrzés kiskereskedelmi egységekben
A Nébih és a járási hivatalok szúrópróbaszerű ellenőrzést végezhetnek a dísznövény szaporítóanyagokat forgalmazó kiskereskedelmi egységekben (árudákban, virágboltokban, szakáruházakban, egyéb áruházláncokban) a szaporítóanyagok származásának, jelölésének, jó kondíciójának, fajtaazonosságának, fajtatisztaságának, vetőmagvak csírázóképességének ellenőrzése céljából.
Fontos a szaporítóanyagok nyomon követhetőségének biztosítása, amelynek kiinduló dokumentuma a szaporítóanyagok botanikai és fajtanevét, valamint mennyiségét tételesen tartalmazó szaporítóanyag-kísérő okmány. A szaporítóanyag-kísérő okmány igazolja, hogy a szaporítóanyag a Nébih-nél bejegyzett, engedélyes forgalmazótól származik.
Dísznövény szaporítóanyag: a Törvény és a Rendelet szerint szaporítóanyagnak kell tekinteni a vetőmagot, a vegetatív szaporító alapanyagokat és az ültetési anyagokat
Ültetési anyag: vetőmagból vagy vegetatív szaporító alapanyagból előállított, illetve felnevelt ültetésre szánt növények, beleértve a palántát is.
Minta: a mintavétel előírásainak megfelelően képzett egységtömeg, amely az egész szaporítóanyag tételt képviseli (reprezentálja)
Mintavétel: az a művelet, amelynek során a szaporítóanyag tételből meghatározott módon olyan kisebb mennyiséget (mintát) vételeznek, amely hűen tükrözi az egész tétel átlagos összetételét és minőségét
Tétel: meghatározott számú homogén összetételű és azonos származású árut jelölő szaporítóanyag-mennyiség
Törvény: A növényfajták állami elismeréséről, valamint a szaporítóanyagok előállításáról és forgalomba hozataláról szóló 2003. évi LII. törvény.
Rendelet: A dísznövény szaporítóanyagok forgalomba hozataláról szóló 45/2008 (IV.11.) FVM rendelet