null Új kártevő a közterületeken: ostorfa-sátorosmoly

Új kártevő a közterületeken: ostorfa-sátorosmoly

2025. február 12, szerda

Az utóbbi évtizedben számos jövevényfaj jelent meg hazánkban, melyek egy része inváziós kártevőnek számít. Ezek egyike az ostorfa-sátorosmoly (Phyllonorycter millierella), amely elsősorban a Földközi-tenger partján fekvő országokban és Kis-Ázsiában honos. E hazánkban már több területen jelenlévő faj terjedése is jól mutatja az inváziós kártevők behurcolásának veszélyét, melynek elkerülése érdekében a Nébih arra kér mindenkit, hogy külföldi utazásáról ne hozzon haza növényeket.

Az ostorfa-sátorosmoly két generációs, bábként telelő faj, szárnyfesztávolsága 7-8 mm. Elülső szárnya okkersárga, mintázatát négy fehér színű sáv alkotja, ezeket ritkásan elhelyezkedő fekete pöttyök szegélyezik. A lepkéket májustól augusztusig láthatjuk a tápnövény körül repkedni.

A lepke tápnövénye a déli-ostorfa (Celtis australis). Ez a faj a Földközi-tenger partvidékén őshonos, magyarországi előfordulásáról keveset tudunk. A déli-ostorfánál sokkal elterjedtebb a nyugati-ostorfa (Celtis occidentalis), melyen szintén megtalálták már a hernyó aknáit, ezek szerint tehát ezen a hazánkban sokkal gyakoribb növényen is ki tud fejlődni a lepke. Ez a másodlagos tápnövény erdőalkotó fafaj, ezért nagy a veszélye annak, hogy ez a faj országosan el fog terjedni. 

Az ostorfa-sátorosmoly 2016 óta ismert hazánkban, először Enying-Alsótekeresen találkoztak vele, de 2024-ben már Veszprémben is megjelent. Az idegenhonos növényfajok általában áruszállítás során – a csomagolóanyagba bújva vagy a tápnövényen utazva – jutnak el hazánkba. Nem volt ez másként az ostorfa-sátorosmoly esetében sem, amely import déli-ostorfával jutott el Magyarországra.

Az ostorfa-sátorosmoly megjelenése és terjedése is aláhúzza annak fontosságát, hogy soha nem tanácsos a nyaralásról növényt, virágot hazahozni. A kártevők növényekkel való esetleges behurcolásával ugyanis komoly veszélybe sodorhatjuk a hazai növényállományt!

Forrás: NÖVÉNYVÉDELEM 2016, 77 (52): 12


Friss hírek

2026. június 22, hétfő

Házisertés ASP: minden minta negatív

Nem talált újabb afrikai sertéspestissel (ASP) fertőzött házisertést a június 3-ai Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei kitörés óta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A szakemberek a védő- és megfigyelési körzetben ellenőrizték az összes házisertés-állományt. A járványkitöréshez kapcsolódóan a Nébih laboratóriuma mintegy 700 házisertésből származó mintát vizsgált, amelyek minden esetben negatív eredményt mutattak.

Tovább >

2026. június 21, vasárnap

Budapesten és öt új vármegyében lép életbe tűzgyújtási tilalom

A napsütéses idő és kánikula tovább szárítja a biomasszát és a napokban sem várható elegendő csapadék. Ennek okán holnaptól (június 22.) Budapesten, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyékben is érvénybe lép a tűzgyújtási tilalom. Továbbá Pest, Heves, Csongrád-Csanád, Borsod-Abaúj-Zemplén és Bács-Kiskun vármegyékben fennmarad a korlátozás.

Tovább >